Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Granatowa kuchnia

Kuchnia - Kolor ścian Granatowy aranżacje, inspiracje 2024

Odcienie granatu zdobią nasze domy od dawna, coraz częściej nie występuje jedynie w postaci dodatków. Kolor granatowy doskonale upiększy ściany naszych salonów, czy kuchni. Ciemny kolor niebieskiego nazywany granatowym to zdecydowanie cała paleta barw. Pod tą nazwą kryją się zarówno odcienie bardzo ciemne wpadające w fiolet czy czerń. Popularnością cieszy się również odcień jaśniejszy, wymieszany z bielą, czy beżem. Przy tak szerokiej palecie barw z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie! 

Zobacz co radzą specjaliści!


Jak zaaranżować granatową kuchnię?

Granatowy to neutralny, dość spokojny kolor, który z łatwością daje się łączyć z innymi barwami, tworząc zachwycające wnętrza. Najlepiej sprawdzi się w przypadku dużej, przestronnej, dobrze oświetlonej kuchni. Warto jednak zdecydować się na pomalowanie na ten kolor jednej bądź dwóch ścian. W przeciwnym razie wnętrze łatwo może stać się bardzo ciemne, mroczne oraz optycznie zmniejszone. Granatową kuchnię z łatwością możemy połączyć z jasnymi barwami w odcieniach bieli, beżu, czy szarości. W ten sposób wykreujemy przestrzeń przytulną, harmonijną oraz bardzo stylową. Dobrze sprawdzi się także połączenie granatu z żółcią, różem, czy zielenią. Te dość klasyczne zestawienia kolorystyczne nadadzą wnętrzom wyrafinowania i elegancji. Nieco jaśniejsze odcienie tych kolorów z kolei ożywią wnętrze oraz z pewnością wprawią w dobry nastrój! Granatowa kuchnia nabierze także niepowtarzalnego charakteru w towarzystwie metalicznych, złotych lub srebrnych dodatków, które będą pięknie lśnić na tle ciemnej ściany. Ciekawym pomysłem, zarezerwowanym dla odważanych, jest także połączenie koloru granatowego z czernią. Ta kombinacja z pewnością stworzy nam niepowtarzalne, oryginalne i mroczne wnętrze! 

Ponadto, decydując się na stworzenie granatowej kuchni, warto postawić na jasne dodatki, w postaci dużych wazonów, wygodnych krzeseł czy też stylowych obrazów. 

Jaki wpływ na nasze samopoczucie będzie miała granatowa kuchnia?

Już w starożytności ludzie bardzo często przypisywali barwom pewne znaczenie. Ich poglądy znalazły także odbicie w dzisiejszych czasach, potwierdzając, że barwa otaczającego nas wnętrza istotnie wpływa na samopoczucie i zachowanie. Tak więc odcienie granatu często łączone są z ponadprzeciętną elegancją, autorytetem i profesjonalizmem. Osoby skrupulatne, pracowite oraz pewne siebie z pewnością doskonale odnajdą się w takim wnętrzu. Granatowa kuchnia natomiast stanie się fantastycznym miejscem do pracy, pozwalającym zebrać myśli, skupić się oraz wyciszyć.