Okap wyspowy aranżacje

Kuchnia - Okap okap kuchenny wyspowy - aranżacje, inspiracje 2022

Jednym z niezbędnych elementów wyposażenia w każdej kuchni jest okap, który pełni wiele funkcji, w tym głównie pochłania parę oraz zapachy wytwarzane podczas przygotowywania posiłków. Wyróżniamy wiele rodzajów okapu, a wybór konkretnego zależy od potrzeb samych domowników i uwarunkowań technicznych. Wśród trendów ostatnich lat można wymienić okapy wyspowy, które są zarówno nowoczesne, designerskie, jak i bardzo praktyczne. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na to, jak wykorzystać okap wyspowy we własnej kuchni.

Wnętrzarski trend roku

Wnętrzarski trend roku

Lamele, listwy ozdobne na ścianę

Kuchnia, salon

Kuchnia

Kuchnia, salon

Kuchnia 1

Kuchnia

Kuchnia 1

Sprawdź farby - Magnat Ceramic

Sprawdź farby - Magnat Ceramic

Kolor - waniliowy kryształ

Kuchnia z zielonymi frontami meblowymi

Kuchnia

Kuchnia z zielonymi frontami meblowymi

Klasyczna kuchnia z oknami nad blatem

Kuchnia

Klasyczna kuchnia z oknami nad blatem

Wyjątkowa kuchnia w białej odsłonie

Kuchnia

Wyjątkowa kuchnia w białej odsłonie

Jasna kuchnia w zabudowie

Kuchnia

Jasna kuchnia w zabudowie


W przypadku dużych kuchni jednym z rozwiązań projektowych jest utworzenie tzw. wyspy, czyli blatu ustawionego na otwartej przestrzeni poza główną zabudową. Z jednej strony ma on bardzo praktyczne zastosowanie, z drugiej jest to oryginalny i przykuwający uwagę sposób na zaaranżowanie przestrzeni. Ważne jest przede wszystkim odpowiednie wyposażenie tego miejsca, w tym między innymi w okap wyspowy. To dlatego warto przyjrzeć się temu tematowi bliżej i zastanowić, na co zwrócić uwagę przy wyborze okapu.

Wyspa w kuchni - funkcjonalność i estetyka

Pomysł tworzenia wyspy kuchennej ma oczywiście swoich zwolenników, jak i przeciwników. Nie ma co kryć, że tego typu rozwiązanie jest możliwe wyłącznie w ściśle określonych warunkach, przy dużych i przestronnych kuchniach. Wyspa jest z reguły ulokowana właśnie w centralnym punkcie, a motywem przewodnim jest wówczas właśnie okap. Najczęściej urządzenie to jest montowane do sufitu i może działać w taki sposób w wersji z pochłaniaczem posiadającym specjalny filtr węglowy.

Rodzaje okapów wyspowych

Okapy wyspowe są prawdziwym hitem aranżacyjnym ostatnich lat. Nic w tym dziwnego, ponieważ producenci nie patrzą już wyłącznie na to, aby sprzęt był wydajny, lecz także ciekawy pod kątem designu. Wśród okapów wyspowych można wyróżnić okapy okrągłe, czyli tzw. tuby, okapy w kształcie odwróconej litery “T”, kwadratowe okapy przypominające prostopadłościan, jak i dekoracyjne okapy, które zawieszane są na stalowych linkach i stanowią imitację lampy. Szeroki wybór dotyczy także samej kolorystyki okapów wyspowych, przy czym największym zainteresowaniem cieszą się stalowe, czarne, miedziane i złote urządzenia.

Okap wyspowy - jaki wybrać?

Wiele osób zastanawia się, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze okapu wyspowego do kuchni? Jak się bowiem okazuje, wygląd to za mało, aby móc podjąć dobrą decyzję, co do zakupu danego modelu. Do istotnych czynników, które wpływają na komfort użytkowania takiego sprzętu, należy zaliczyć głośność pracy, wydajność liczoną w m3/h, klasę energetyczną oraz typ oświetlenia (np. halogen, LED itd.). Znaczenie ma również rodzaj zastosowanych filtrów oraz ich koszt i to, jak często trzeba je wymieniać. Warto przyjrzeć się także ogólnej budowie okapu wyspowego, a także jakości wykorzystanych materiałów. Jedną z istotnych cech jest też rodzaj sterowania okapem, który może być mechaniczny, czyli na przyciski i suwaki albo elektroniczny, w tym poprzez panel dotykowy, aplikację czy pilota.

Jak zaaranżować okap wyspowy?

Możliwości jest mnóstwo, a ogranicza nas tak naprawdę wyłącznie wyobraźnia i warunki techniczne. Czarny okap wyspowy będzie pasować przede wszystkim do wnętrz utrzymanych w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Okap złoty natomiast może stać się znakiem rozpoznawczym kuchni w stylu glamour czy boho, a miedziany warto zastosować w aranżacjach loftowych, podobnie zresztą jak okap w kolorze stali nierdzewnej. Będą one bowiem idealnie korespondować z naturalnymi i surowymi materiałami takimi jak beton czy cegła.

 

Okap wyspowy