Mole spożywcze to domowe szkodniki, które stanowią prawdziwą zmorę dla wielu z nas. Z dużą łatwością lęgną się w kuchennych szafkach, natomiast już ich usunięcie nie jest sprawą tak prostą. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, dzięki którym możemy pozbyć się tych szkodników, a także zabezpieczyć się przed ich ewentualnym powrotem. Na czym polegają owe metody? Podpowiadamy!
Mole spożywcze – skąd się biorą?
Przykra i nieuchronna prawda jest taka, że niechciani goście trafiają do naszej kuchni wraz z zakupami. Bardzo często larwy spożywczych moli lęgną się w produktach już w supermarkecie. Nieświadomi konsumenci nabywają natomiast dane artykuły, skazując sami siebie na ten uciążliwy problem.
Mole spożywcze mogą dostać się do naszej kuchni także przez kratkę wentylacyjną lub po prostu – przez otwarte okno czy drzwi. Kiedy już znajdą odpowiednie warunki, mole bardzo niechętnie się ich pozbywają. Szczególnie pożądane dla szkodników są ciemne, ciasne i ciepłe miejsca. Najchętniej gnieżdżą się one w takich produktach spożywczych, jak wszelkiego rodzaju mąki, kasze, a także ziarna i płatki. Nierzadko możemy spotkać je również w niektórych przyprawach oraz w orzechach.
Jak rozpoznać obecność moli spożywczych?
Mole spożywcze dosyć trudno jest zauważyć na pierwszy rzut oka, dlatego też rzadko możemy uniknąć zakupienia produktu z larwami szkodnika. Aby przebadać produkt pod kątem ich obecności, konieczne jest bowiem powolne i staranne przesypywanie go. Dopiero podczas tej czynności możemy zauważyć charakterystyczną, lepką pajęczynkę. Jeżeli mamy do czynienia z molami spożywczymi, podczas przesypywania mąki czy płatków owsianych wyraźnie zauważymy specyficzne zjawisko zawieszania się i zaczepiania pojedynczych drobinek produktu.
Szybkie rozpoznanie problemu jest kluczowe w walce z domowym szkodnikiem. Dorosłe mole spożywcze są bowiem w stanie składać setki jajeczek, z których wyklują się następnie maleńkie, z łatwością przedostające się niemal wszędzie larwy. Foliowe opakowanie czy wieczko słoika nie są dla nich przeszkodą – bez trudu są w stanie wcisnąć się nawet do szczelnie zakręconego słoja.
Mole spożywcze – jak się pozbyć uciążliwych szkodników?
Istnieje kilka sprawdzonych sposób na pozbycie się moli spożywczych. Jednym z podstawowych kroków, jakie należy podjąć w celu usunięcia szkodników ze swojej kuchni, jest wyrzucenie wszystkich produktów, w których mogły się one zalęgnąć. Mole rozprzestrzeniają się wyjątkowo szybko, dlatego też niestety nie zawsze wystarczy wyrzucenie jednego opakowania mąki czy płatków, w których znaleźliśmy larwy. Konieczne jest staranne przeszukanie i przesypanie wszystkich zagrożonych produktów i pozbycie się tych, w których zauważymy charakterystyczną pajęczynkę. Wybrane artykuły należy spakować do osobnego worka na śmieci, szczelnie zawiązać i od razu wyrzucić do zewnętrznego śmietnika. Następną ważną czynnością jest dokładne wyczyszczenie kuchni, ze szczególnym uwzględnieniem zamykanych szafek. Konieczne jest umycie lub wyparzenie wszystkich pojemników i słoików, w których znaleźliśmy mole, a także wyszorowanie kuchennych szafek – zarówno półek, jak i ich tyłów – a także przestrzeni za półkami oraz zacienionych miejsc łączenia się elementów mebla. Warto umyć wszystkie powierzchnie w kuchni gorącą wodą z dodatkiem octu lub mocnego, lecz bezpiecznego dla skóry środka dezynfekującego.
Jako że mole szczególnie lubią ciepłe miejsca, aby się ich pozbyć, możemy także starannie przewietrzyć wszystkie szafki, a nawet potraktować je zimnym powietrzem z suszarki do włosów.
Aby wypędzić mole ze swojej kuchni możemy także użyć produktów, za których zapachem szkodniki nie przepadają. Należą do nich różnego rodzaju olejki eteryczne, liść laurowy, cytrusy, a także tytoń. Aby zniechęcić mole do pozostania w zakamarkach naszych kuchennych szafek, wystarczy rozłożyć lub rozsypać powyższe produkty na ich powierzchni.
Aby zabezpieczyć się przed ponownymi odwiedzinami moli spożywczych, warto regularnie przeprowadzać zarówno kontrole kupowanych artykułów, jak i staranne czyszczenie szafek z użyciem octu, olejków eterycznych czy środków dezynfekujących. Sprawdzi się także przemrażanie zakupionych produktów sypkich przed ich użyciem oraz przesypywanie artykułów narażonych na obecność moli do osobnych, szczelnych pojemników.