Kuchnia w kształcie litery U
Kuchnia - Kształt kuchni kuchnia w kształcie litery u aranżacje, inspiracje 2024
Kuchnia w kształcie litery U to bardzo praktyczny układ mebli, dlatego też jest jedną z częściej wybieranych aranżacji. Funkcjonalne rozmieszczenie mebli w kształcie litery U sprawia, że nawet niewielka przestrzeń może zostać w pełni wykorzystana. Taka aranżacja pozwala na stworzenie idealnej przestrzeni: ergonomicznej, praktycznej i zarazem ciekawej stylistycznie. Zapewnia także dobrą komunikację i łatwo wydzielić w niej strefy do przygotowywania posiłków i przechowywania artykułów spożywczych.
Zobacz co radzą specjaliści!
Kuchnia w kształcie litery U
Aranżacja kuchni w kształcie litery U to jeden z najczęściej wybieranych układów kuchennych. Takie rozmieszczenie mebli i sprzętu AGD wpływa na optymalne wykorzystanie przestrzeni kuchennych i zapewnia komfort i funkcjonalność tego miejsca. Układ kuchni w literę U to rozwiązanie idealne zarówno do zamkniętych pomieszczeń jak i otwartych przestrzeni. O wygodzie takiego rozwiązania i zaletach kuchni w kształcie litery U poniżej.
Funkcjonalna kuchnia w kształcie litery U
Kuchnia w kształcie litery U to najlepszy sposób na zagospodarowanie przestrzeni kuchennej. Kuchnia to pomieszczenie, którego funkcjonalności nie jesteśmy w stanie przecenić. Funkcjonalność tak urządzonej przestrzeni wynika przede wszystkim dobrego rozplanowania stref roboczych oraz umeblowania kuchni odpowiednio do jej proporcji i wielkości. Ergonomia i dobra komunikacja to słowa klucze, które powinny towarzyszyć nam podczas urządzania kuchni w kształcie litery U. Efektowna kuchnia to kuchnia, w której ciągi robocze znajdują się wzdłuż przeciwległych ścian i połączone są krótszą zabudową. Uniwersalność tej zabudowy sprawia, że często jest stosowana zarówno w kuchniach zamkniętych jak i otwartych. Kluczem do sukcesu kuchni w kształcie litery U jest dobre rozplanowanie stref roboczych.
Strefy robocze w kuchni w kształcie litery U
Aby praca w naszej kuchni w kształcie litery U była przyjemnością musimy dobrze zaplanować strefy robocze. Kuchnia to miejsce, gdzie w prosty i szybki sposób jesteśmy w stanie znaleźć potrzebne do przygotowania posiłku rzeczy. Dlatego zaplanujmy naszą kuchnię na zasadzie złotego trójkąta. Na wierzchołkach tego trójkąta powinny znaleźć się: kuchenka, lodówka, zlewozmywak. Poruszanie się pomiędzy tymi trzema bazami będzie odbywało się prawie automatycznie.
Dodatkowo podzielmy kuchnię na 5 stref. Podział taki sprawi, że większość czynności podczas przygotowywania posiłków będzie odbywała się w odpowiedniej kolejności, co na pewno przyspieszy i ułatwi nam pracę. Te strefy to: strefa zapasów, strefa przechowywania, strefa zmywania, strefa przygotowywania, strefa gotowania.
Strefa zapasów - powinna znajdować się jak najbliżej wejścia do kuchni. W strefie tej powinien znaleźć się wygodny blat, gdzie będzie można wyłożyć wszystkie zakupy. To także miejsce na przechowywanie większych ilości mąki, cukru, ryżu itp. W strefie tej stanie lodówka oraz pojemne szafki i szuflady. Nie może też zabraknąć szafek cargo w których pomieścimy większe ilości produktów spożywczych.
Strefa przechowywania - to miejsce na naczynia, sztućce, kubki, szklanki, pojemniki miski i garnki. W tej strefie powinniśmy znaleźć również miejsce na sprzęt AGD.
Strefa zmywania - w tym miejscu stanie zmywarka i zamontowany zostanie zlewozmywak. To tutaj zmywamy naczynia i czyścimy produkty spożywcze przed ich przygotowaniem. W strefie tej powinien tez znaleźć się kosz na odpadki oraz miejsce na detergenty i ścierki i gąbki używane do sprzątania kuchni.
Strefa przygotowywania – to funkcjonalny blat roboczy. W miejscu tym przygotowujemy potrawy, zanim je ugotujemy lub usmażymy. To miejsce, gdzie nie powinno zabraknąć noży kuchennych, łyżek, desek do krojenia i misek. W Idealne na przechowywanie tych sprzętów będą pojemne szuflady zamontowane pod roboczym blatem.
Strefa gotowania – miejsce na piekarnik i kuchenkę. To tutaj na patelniach i w garnkach kończą wcześniej przygotowane produkty. To gorące serce naszej kuchni. Idealnie, aby obok kuchenki wygospodarować miejsce na mały blat, gdzie będziemy mogli nałożyć gotowe potrawy na talerze. W szafkach powinniśmy umieścić patelnie, garnki czy blachy do pieczenia.