Cegła nad blatem kuchennym
Kuchnia - Ściana nad blatem cegła aranżacje, inspiracje 2024
Zobacz co radzą specjaliści!
Kuchnia z cegłą na ścianie
Cegła na ścianie to jedna z popularniejszych aranżacji. Wszechstronne zastosowanie tego elementu architektonicznego sprawia, że cegła idealnie pasuje do każdego wnętrza. W kuchennej aranżacji cegła coraz częściej wypiera tradycyjne płytki. Biała lub czerwona cegła nada naszej kuchni charakteru i stworzy w niej dodatkowy klimat. Cegła w kuchni świetnie sprawdzi się nad kuchennym blatem czy przy jadalnianym stole. Dla wielkich fanów cegły proponujemy nawet obudować nią kuchenną wyspę. O wadach i zaletach zastosowania cegły w kuchni poniżej.
Wady i zalety ceglanej ściany
Największą zaletą cegły na ścianie jest jej niewątpliwa dekoracyjność. Taka aranżacja dobrze prezentuje się zarówno w połączeniu z bielą, szarością czy tradycyjną czerwienią. Bardzo modne są kontrastowe i ostre kolory cegły takie jak na przykład żółty czy niebieski. Cegła na ścianie świetnie prezentuje się zarówno w bardziej tradycyjnym stylu skandynawskim i rustykalnym jak i w nowoczesnych minimalistycznych aranżacjach. Niewątpliwe zalety efektownego wyglądu cegły sprawiają, że jest to materiał coraz częściej wybierany do wykończenia kuchennych wnętrz. Zastosowanie tego materiału na kuchennej ścianie zagwarantuje długowieczność takiej aranżacji, ponieważ cegła to trwały i solidny materiał i co najważniejsze zawsze modny. Mimo wielu zalet cegła posiada też pewne wady. Jedną z nich jest jej waga. Prawdziwa, wypalona cegła waży sporo i nie zawsze będzie możliwa do zamontowania w naszej kuchni. Na szczęście na rynku jest wiele zamienników i płytek dekoracyjnych, które świetnie imitują cegłę. Cegła wykonana jest z wypalanej gliny co sprawia, że materiał ten ma duże właściwości wchłaniania zabrudzeń, w tym tłuszczów. Odpowiednia konserwacja i czyszczenie cegły na pewno podniosą jej trwałość i użytkowość.
Aranżacje ceglanej ściany
Czerwona cegła na ścianie to jedna z najpopularniejszych i najmodniejszych kuchennych aranżacji. Charakterystyczny czerwono-pomarańczowy, ceglany odcień pięknie komponuje się we wnętrzach utrzymanych w tradycyjnym stylu jak i w nowoczesnych przestrzeniach. W kuchni cegła znajdzie swoje miejsce wypełniając przestrzeń pomiędzy szafkami a kuchennym blatem. Po odpowiednim zabezpieczeniu cegły i regularnym impregnowaniu, materiał ten przyniesie nam wiele radości.Biała cegła na ścianie to idealne rozwiązanie do kuchni w stylu skandynawskim, gdzie biel miesza się z różnymi odcieniami szarości. Na rynku jest wiele dostępnych barwionych cegieł, ale nawet po zakupie tradycyjnej cegły czerwonej z łatwością możemy przemalować ją na kolor biały. Na jakiekolwiek rozwiązanie stylistyczne dotyczące cegły się zdecydujemy, gwarantować możemy, że tak wykończone wnętrze będzie miało niepowtarzalny klimat.
Cegła tradycyjna a może płytki cegłopodobne?
Jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy pozwolić sobie na tradycyjnie wypaloną cegłę na ścianie zawsze do wyboru mamy różnego rodzaju płytki imitujące ten materiał. Na pewno łatwiejsze w utrzymaniu oraz montażu są cegły wykonane z płytek z gładkiego klinkieru lub ceramiki. Najtańsze w swojej klasie są cegły wykonane z gipsu. To stosunkowo lekki materiał i sporo cieńszy. Na ścianie prezentuje się równie atrakcyjnie co tradycyjna cegła. Niestety jest to materiał bardziej podatny na wilgotność, dlatego nie powinno się go stosować w miejscach szczególnie narażonych na kontakt z wodą.