Kuchnia w kształcie litery G
Kuchnia - Kształt kuchni kuchnia w kształcie litery g aranżacje, inspiracje 2024
Jeśli zastanawiasz się jak urządzić kuchnię, sprawdź projekty kuchni w kształcie litery G. Ten układ sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach; to także świetna podstawa do aranżacji kuchni otwartej na salon czy jadalnię. Wymiary kuchni w kształcie litery G zależą w dużej mierze od dostępnej powierzchni, a odpowiednio dobrany projekt zamieni Twoją kuchnię w miejsce rodzinnych spotkań przy talerzu czy wieczornych, ze znajomymi, połączonych z pokazami live cooking w Twoim wykonaniu.
Zobacz co radzą specjaliści!
Kuchnia stanowi serce domu – co do tego nie mamy wątpliwości. Jak urządzić kuchnię, aby czuć się w niej komfortowo? Polecamy projekty kuchni w kształcie litery G – sprawdź inspiracje kuchni w tym układzie i znajdź swoją wymarzoną kuchnię jak z okładki!
U, L, G? O układzie kuchni słów kilka
To, w jakim układzie rozplanujemy naszą kuchnię, zależy w głównej mierze od wymiarów i kształtu pomieszczenia. Jeśli dysponujemy kuchnią otwartą na salon czy jadalnię, projekt kuchni w kształcie litery G wydaje się optymalnym rozwiązaniem.
Czym różni się układ G od popularnego U lub L? W przypadku kuchni w kształcie litery G stawia się na maksymalne wykorzystanie przestrzeni roboczej, dzięki zwiększeniu indeksów dolnych szafek. Zyskujemy w ten sposób więcej blatu roboczego, który możemy przeznaczyć jako część jadalnianą lub barową, a także mamy więcej miejsca w szafkach do przechowywania garnków, talerzy oraz żywności.
Wymiary kuchni w kształcie litery G uzależnione są przede wszystkim od układu pomieszczenia oraz ilości wolnej przestrzeni pomiędzy szafkami na przeciwległych ścianach. Idealnym układem byłaby kuchnia w kształcie kwadratu, dość częstym rozwiązaniem jest jednak wykorzystanie dolnych indeksów szafek w taki sposób, aby zminimalizować konieczność montażu szafek górnych albo całkowicie z nich zrezygnować. To propozycja szczególnie przydatna w przypadku kuchni z dużymi oknami lub ich dużą ilością, gdzie umieszczenie górnych szafek staje się praktycznie niemożliwe.
Blat roboczy na wagę złota
Kto choć raz przygotowywał posiłek w kuchni, wie jak ważne jest posiadanie wolnej przestrzeni roboczej. W małych pomieszczeniach szafki górne i dolne zwykle stawia się na jednej ścianie, co zdecydowanie utrudnia wykonywanie kuchennych czynności. Strategiczne miejsca, oddalone od siebie, zwiększają ryzyko rozlania zupy, upuszczenia talerza czy nawet przełożenia kotleta z miski na patelnię. W kuchni liczy się ergonomia pracy, dlatego projekt kuchni w kształcie litery G jest tak istotny.
Tzw. trójkąt ergonomiczny zakłada optymalne warunki do przygotowywania posiłku. Liczą się tu 3 przestrzenie: lodówka, blat roboczy ze zlewem oraz kuchenka/płyta z piekarnikiem. Wszystkie te miejsca powinny znajdować się możliwie blisko siebie, najlepiej na wyciągnięcie ręki, aby ograniczyć przemieszczanie się po kuchni. Układ w kształcie litery G pozwala oszczędzić nam biegania od lodówki do zlewu czy piekarnika – dzięki temu jesteśmy w stanie szybciej i mniejszym kosztem przygotować posiłek (również mniej nerwowo).
Kuchnia z oknem – układ idealny dla G
Dysponujesz kuchnią z dużą ilością lub po prostu dużymi oknami? Musisz ograniczyć przez to lub całkiem zrezygnować z montażu górnych szafek? Kuchnia w kształcie litery G z oknem to propozycja specjalnie dla Ciebie! Wybierasz wariant w większą ilością dolnych szafek bądź stawiasz na projekt zawierający na jednej ścianie „szafę” z szafek górnych oraz dolnych, zabudowanych po sufit, i voilẚ – wszystkie sprzęty i żywność schowane, a Ty nadal cieszysz się dużą ilością przestrzeni roboczej, którą możesz wykorzystać jako bar, stolik czy wyspę z okapem!