Garaż

Garaż - aranżacje, inspiracje 2022

Garaż – to nie tylko miejsce majsterkowania czy parkowania samochodu ale także miejsce spotkań czy rozwijania własnych pasji. W garażu można spotkać się z kumplami, w garażach wspólne granie zaczynało wiele znanych zespołów muzycznych. To idealne miejsce na siłownię lub mały warsztat samochodowy. Najważniejsze jednak jest to, by garaż wyglądał jak garaż i posiadał niezbędne narzędzia i akcesoria. By stworzyć w pełni funkcjonalny garaż należy go odpowiednio wyposażyć. Z chęcią podpowiemy jak w pełni wykorzystać potencjał posiadania garażu.

Garaż mechanika samochodowego

Garaż

Garaż mechanika samochodowego

Projekt przestrzeni roboczej w garażu

Garaż

Projekt przestrzeni roboczej w garażu

Pojedynczy garaż z kanałem

Garaż

Pojedynczy garaż z kanałem

Krótki garaż na jeden samochód

Garaż

Krótki garaż na jeden samochód

Duży garaż podwójny

Garaż

Duży garaż podwójny

Własna stolarnia w garażu

Garaż

Własna stolarnia w garażu

Nowoczesny, uporządkowany garaż

Garaż

Nowoczesny, uporządkowany garaż


Garaż- miejsce z potencjałem

Garaż to takie tajemnicze miejsce w Twoim domu, z którego zazwyczaj częściej korzysta męska część rodziny. To ogólnie przyjęte miejsce do parkowania samochodu czy majsterkowania. Coraz częściej jednak, idąc za amerykańską modą garaż staje się także miejscem spotkań czy rozwijania własnych pasji. W garażu można przecież spotkać się z kumplami, w garażach wspólne granie zaczynało wiele znanych zespołów muzycznych, to tu w latach 60-tych narodził się rock garażowy. To idealne miejsce na siłownię lub mały warsztat samochodowy. Poniżej spróbujemy podpowiedzieć jak w pełni wykorzystać potencjał garażu.

Jak urządzić garaż

Dobrym zwyczajem w planowaniu garażu w domu jest założenie, że będziemy potrzebować większej przestrzeni. Garaż to nie tylko miejsce do parkowania, ale także zaplecze gospodarcze domu. Dlatego dobrze przeznaczyć na jego lokalizacje większą powierzchnię. Minimalna szerokość garażu na jedno auto to 3,1 metrów. Na dwa samochodu musi to być przestrzeń minimalna 5,6 metrów. Szerokość tę w prosty sposób wyznacza swoboda bezpiecznego otwarcie drzwi bocznych. Jeżeli chcielibyśmy na ścianach bocznych naszego garażu zamontować półki bądź regały szerokość ta musi być znacznie większa. Garaż nie powinien być krótszy niż 5,5 m, pod warunkiem, że nie planujemy półek lub roboczego blatu przed samochodem. Wtedy analogicznie musimy zrobić garaż dłuższy. Bezpieczna wysokość garażu to 2,2 m, natomiast wjazd do garażu nie może być węższy niż 2,3 m o wysokości minimalnej 2 metry.

Garaż murowany, drewniany czy ekonomiczny blaszak

Z jakich materiałów wykonany będzie garaż zdeterminuje jego lokalizacja. W domach jednorodzinnych garaż często znajduje się na parterze domu lub części podpiwniczonej. Coraz bardziej popularne są też garaże wolnostojące . Jeżeli zdecydujemy się na garaż wolnostojący staniemy przed dylematem czy stawiamy garaż murowany, drewniany czy też ekonomiczniejszy blaszak. Dobrze by było, żeby garaż choć trochę nawiązywał do wyglądu domu. Należy pamiętać, że w przypadku budowania garażu obok domu, jeśli powierzchnia garażu przekroczy 35m2, należy wystąpić o pozwolenie na budowę.

Funkcjonalny garaż

By stworzyć w pełni funkcjonalny garaż należy go odpowiednio wyposażyć. W zależności czy nasz garaż będziemy chcieli przekształcić w warsztat samochodowy, małą stolarnię czy miejsce spotkań z kolegami, odpowiednia aranżacja przestrzeni i zakup właściwego sprzętu i wyposażenia będzie kluczowe dla stworzenia funkcjonalnego miejsca. Stoły, blaty, odpowiednie regały, praktyczne szafki na narzędzia czy mini-siłownia a może blat, który będzie pełnił funkcję baru? Obecnie na rynku jest dostępne wiele praktycznych rozwiązań, które pozwalają dostosować garaż do własnych potrzeb. Gotowe tzw. zestawy garażowe – pozwalają tak zaaranżować przestrzeń, aby wygodnie umieścić tam opony zimowe, narty czy sprzęt ogrodowy. Łączenie takich zestawów i ich rozbudowa to już standard na polskim i europejskim rynku DIY (Do It Yourself) zrób to sam. Podsumowując nasze wskazówki dotyczące plusów i minusów różnych garażów powinniśmy zawsze pamiętać o najważniejszej rzeczy. Czy to garaż czy inne pomieszczenie gospodarcze w twoim domu lub mieszkaniu najważniejsze, aby było funkcjonalne i praktyczne.

Garaż
Pomysł na garaż Aboutdecor