Kuchnia z aneksem kuchennym
Kuchnia - Rodzaj kuchni aneks kuchenny - aranżacje, inspiracje 2022
Kuchnia to dla wielu osób jedno z najważniejszych miejsc w domu czy mieszkaniu. Odpowiednio urządzona i wyposażona staje się nie tylko przestrzenią do przygotowywania potraw, ale często również miejscem, w którym przyjmujemy gości na kawę czy drinka. To dlatego tak ważne jest to, aby była nie tylko funkcjonalna, ale także przykuwała oko i miała niepowtarzalny klimat. Nie zawsze jednak udaje się wydzielić na kuchnię osobne pomieszczenie. Wówczas jednym z rozwiązań jest stworzenie aneksu kuchennego.
Czym jest aneks kuchenny?
Bardzo często zdarza się tak, że nieruchomość nie posiada pomieszczenia, które można byłoby przeznaczyć na kuchnię. Ma to miejsce głównie w przypadku kawalerek, które charakteryzują się niewielkim metrażem i zazwyczaj nie posiadają kuchni. Aneks kuchenny to w tym kontekście nic innego jak wydzielona część danego pomieszczenia, która właśnie odgrywa funkcję kuchni. Rozwiązanie to cieszy się od lat niesłabnącym zainteresowaniem, ponieważ z jednej strony pozwala na zagospodarowanie każdej wolnej przestrzeni, a z wnętrze zyskuje dzięki temu nowe oblicze.
Gdzie stworzyć kuchnię z aneksem?
Wiele osób zastanawia się, w którym konkretnie pomieszczeniu można umieścić aneks kuchenny? Jak się okazuje, w większości przypadków jedyną opcją jest salon, który pełni funkcję centralnego miejsca w mieszkaniu. W taki sposób można uzyskać otwartą i praktyczną przestrzeń, a to, jak zaprojektuje się każdy detal zależy wyłącznie od naszej wyobraźni. Liczba możliwych aranżacji jest na tyle szeroka, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Wiele zależy bowiem od oczekiwań i wymagań samego właściciela nieruchomości.
Jak zaaranżować aneks kuchenny?
Aneks kuchenny może przybrać różną postać, w zależności od rozstawienia mieszkania oraz jego metrażu. Wśród najpopularniejszych rozwiązań można znaleźć aneks wydzielony z salonu, dzięki czemu kuchnia staje się odrębną przestrzenią. Można zaaranżować ją wtedy nieco inaczej niż sam salon, a nawet jest to wskazane. Najlepiej postawić na jasne, kontrastujące z salonem, kolory ścian lub umieścić na nich płytki, które są przeznaczone głównie do kuchni. Kolejną opcją jest stworzenie aneksu w salonie z wyspą, która z jednej strony dzieli wnętrze na dwie strefy, z drugiej jednak jest niezwykle funkcjonalna, ponieważ może na przykład odgrywać rolę jadalni. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się także aranżacja polegająca na wtopieniu aneksu kuchennego w przestrzeń salonu. Można to osiągnąć między innymi poprzez przeznaczenie jednej ściany salonu pod zabudowę kuchenną. W salonie, jeśli jest na tyle duży, można postawić stół, przez co wnętrze stanie się przytulne i kompletne.
Jaki sprzęt do aneksu kuchennego?
Wszystko zależy od tego, jak duży jest aneks kuchenny. Przestrzeń ta powinna być tak zaplanowana, aby zmieściły się wszystkie niezbędne urządzenia, w tym płyta indukcyjna, okap, piekarnik, lodówka czy zlewozmywak. Nie można zapomnieć ponadto o miejscu na drobniejszy sprzęt taki jak czajnik czy ekspres do kawy. Nie można zapomnieć o wystarczającej liczbie gniazdek elektrycznych, a także odpowiednim oświetleniu blatu na przykład za pomocą lamp podszafkowych.
Aneks kuchenny - na co jeszcze zwrócić uwagę?
Jeśli chodzi o samą zabudowę meblową obecnie można zarówno wykonać aneks na wymiar, ale także zakupić gotowe meble segmentowe. W przypadku tak niewielkiej przestrzeni najlepiej postawić na dużą liczbę szuflad, a także szafek sięgających aż pod sufit. Wszystko to z zachowaniem podstawowych standardów, tak aby aneks kuchenny był nie tylko wygodny w użytkowaniu, ale przede wszystkim bezpieczny.
