Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jaką kuchenkę wybrać – ceramiczną czy indukcyjną?

Dziś na większości nowych osiedli nie ma już nawet możliwości podłączenia gazu, więc musimy wybrać pomiędzy płytą ceramiczną lub indukcją.

Podczas urządzania kuchni w nowym mieszkaniu zazwyczaj stajemy przed dylematem, na jaką kuchenkę się zdecydować. To dla wielu podstawowy element wyposażenia kuchni, dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór. Dziś na większości nowych osiedli nie ma już nawet możliwości podłączenia gazu, więc musimy wybrać pomiędzy płytą ceramiczną lub indukcją. Każda z nich ma swoich zwolenników. Dowiedz się, w jaki sposób działają oba rozwiązania i na którą płytę się zdecydować, aby codzienne gotowanie było nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością.

Różnica w działaniu między płytą ceramiczną a indukcyjną

Inaczej działa płyta ceramiczna. Pod jej szklaną powierzchnią umieszczone są grzałki lub taśmy nagrzewające naczynie.

Obie płyty zasilane są prądem i na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo. Posiadają estetyczne wykonanie i nowoczesny, prosty wygląd, dzięki czemu łatwo wpasowują się w każde pomieszczenie. Na czym więc polegają ich różnice?

Nie raz zapewne słyszałeś hasło reklamowe płyty indukcyjnej, które brzmiało: „grzanie zimne w dotyku”  Co ono oznacza w praktyce? Kiedy włączymy płytę, wytworzone zostaje pole energetyczne. Jest następnie przetworzone w ciepło i wpływa bezpośrednio na naczynie, podgrzewając potrawę, która się w nim znajduje.

Inaczej działa płyta ceramiczna. Pod jej szklaną powierzchnią umieszczone są grzałki lub taśmy nagrzewające naczynie. Po uruchomieniu kuchenki następuje rozgrzanie obszaru płyty, która oddaje ciepło wprost do gotowanej potrawy.

Wady i zalety płyty indukcyjnej

Niezaprzeczalnym atutem indukcji jest wysokie bezpieczeństwo podczas jej użytkowania. Dla klientów, którzy mają małe dzieci, jest to główny wyznacznik, jakim kierują się, dokonując zakupu. Płyta nawet pod długim gotowaniu pozostaje zimna lub jedynie lekko ciepła. Starsze dzieci mogą więc pokusić się o samodzielne ugotowanie prostej potrawy, nie ryzykując przy tym poparzeniem.

Dzięki temu, że płyta pozostaje chłodna podczas gotowania, nic do niej nie przywiera. Co za tym idzie, jej czyszczenie jest bardzo łatwe i nie trzeba zeskrobywać przypalonych resztek jedzenia lub pozostałości od kipiącej zupy. Płyta indukcyjna jest także wysoce energooszczędna. Nie traci energii na nagrzewanie otoczenia. Całą moc oddaje dopiero w momencie postawienia na niej garnka.

Jest to rozwiązanie, które często wybierane jest przez osoby młode i ceniące sobie szybkość w przygotowaniu potrawy. Czas gotowania potrafi zmniejszyć się o 30%.

Jakie są więc jej wady? Decydując się na zakup płyty indukcyjnej, musimy się liczyć także z kosztem, jaki poniesiemy, dokupując do niej specjalne garnki i patelnie ferromagnetyczne, które nie należą do najtańszych.

Z uwagi na to, że płyta indukcyjna wytwarza pole energetyczne, nie jest ona zalecana dla osób, które posiadają rozrusznik serca. Trzymane w jej pobliżu karty płatnicze mogą natomiast ulec rozmagnesowaniu.

Słabe i mocne strony płyty ceramicznej

Zacznijmy od atutów takiego wyboru. Decydując się na montaż płyty ceramicznej, nie musimy wymieniać wszystkich naszych garnków. Do gotowania świetnie nadadzą się te, które już posiadamy. Nie generuje więc ona dodatkowych kosztów na start. Na takie rozwiązanie postawią również osoby, które spędzają w kuchni dużo czasu z czystego zamiłowania do gotowania. Prawdziwy kucharz zawsze najpierw wybierze opcję gotowania na gazie, potem na płycie ceramicznej, ponieważ ma dużo większą kontrolę nad temperaturą przygotowywanego dania. Dużo trudniej jest nad nią zapanować, gotując na indukcji, gdzie potrawa nagle robi się gorąca.

Jakie słabe strony musimy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup płyty ceramicznej?

Bezpieczeństwo podczas przygotowywania potraw jest mniejsze. Ponieważ płyta stopniowo się rozgrzewa i pozostaje gorąca jeszcze na długo po jej wyłączeniu i zakończeniu gotowania, należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo podczas korzystania z niej przez młodszych domowników.

Jeśli chcielibyśmy po skończonym przyrządzaniu potraw posprzątać w kuchni i wyczyścić płytę, do której często przyklejają się pozostałości po gotowaniu, nie jesteśmy w stanie tego zrobić – należy odczekać min. 30 min. W przeciwnym razie możemy się po prostu poparzyć.

Płyta ceramiczna nagrzewa się od momentu jej włączenia – nie zważając na to, czy postawimy na niej garnek, czy jest pusta.  Dlatego zużywa więcej ciepła, które po prostu oddaje do otoczenia.

Jaką kuchenkę wybrać – ceramiczną czy indukcyjną?

Przed podjęciem decyzji najlepiej przeanalizuj sobie wszystkie plusy i minusy obu wariantów. Z pewnością wiesz, na czym zależy Ci najbardziej. Czy jest to zużycie energii, bezpieczeństwo podczas gotowania i wygoda, czy może wolisz bardziej tradycyjne rozwiązania podczas przygotowywania posiłków. W obu wariantach jest cały wachlarz dostępnych modeli kuchenek. Z całą pewnością wybierzesz ten odpowiedni dla siebie i pasujący do swojej kuchni.

Niezaprzeczalnym atutem indukcji jest wysokie bezpieczeństwo podczas jej użytkowania.