Kuchenka mikrofalowa, popularnie zwana mikrofalówką, to jeden z najczęściej używanych sprzętów kuchennych. Zgrabna, kompaktowa i funkcjonalna, pozwala na znacznie ograniczenie czasu i pracy potrzebnych do przygotowania niektórych potraw. Obecnie kuchenki mikrofalowe to nowoczesne i proste w obsłudze urządzenia o coraz szerszej palecie praktycznych funkcji. Nic więc dziwnego, że w sporej ilości domów są one używane codziennie. O ile korzystanie z nowoczesnej kuchenki mikrofalowej nie stanowi żadnego problemu, o tyle utrzymanie jej w odpowiedniej czystości może dla niektórych stanowić większe wyzwanie.
Kuchenka mikrofalowa – jak unikać zabrudzeń?
Najprostszą i niezwykle pomocną zasadą jest mycie mikrofalówki regularnie, bezpośrednio po jednym lub kilku użyciach. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wnętrze kuchenki po podgrzewaniu w niej potraw, które mogą wylać się lub rozpryskać po jej powierzchni.
Regularne czyszczenie mikrofalówki jest bardzo ważne – niewielkich rozmiarów urządzenie nie tylko łatwo się brudzi, ale także pochłania zapachy, które przy kolejnym podgrzewaniu mogą znacznie obniżyć atrakcyjność przygotowywanej potrawy. Może sobie wyobrazić jak niekorzystnie będzie przedstawiać się przygotowane w kubku brownie z bananem o aromacie wcześniej podgrzewanej zupy grzybowej.
Jeżeli czyścimy mikrofalę regularnie, po każdym użyciu, do uzyskania satysfakcjonującego efektu najczęściej wystarczy jedynie użycie grubej, wilgotnej ścierki. W przypadku starszych, trudnych do usunięcia zabrudzeń konieczne jest jednak sięgnięcie po bardziej zaawansowane metody.
Jak umyć kuchenkę mikrofalową – skuteczne domowe sposoby
Przygotowywane w kuchence mikrofalowej dania podgrzewane do wysokich temperatur często pozostawiają po sobie ślad na bocznych i tylnych ściankach urządzenia. Aby pozbyć się nieestetycznych zabrudzeń, które mogą wpływać na zapach i smak kolejnych potraw, warto skorzystać z jednej z trzech poniższych metod.
Mycie mikrofalówki przy użyciu cytryny
Cytryna jest owocem, który oprócz charakterystycznego, intensywnego smaku wyróżnia się także swoistymi właściwościami pomocnymi w domowym sprzątaniu. Aby usunąć z wnętrza mikrofalówki niechciane zabrudzenia, wystarczy przygotować specjalną mieszankę złożoną wyłącznie z dwóch składników – wspomnianej już cytryny oraz wody – umieścić ją w szklanej misce, a następnie włożyć do kuchenki. Teraz należy włączyć urządzenie na najwyższą moc i około 3 do 5 minut. Podgrzana mieszanka rozpuści osadzone na ściankach mikrofali zabrudzenia, który wystarczy potem jedynie zetrzeć przy użyciu ściereczki.
Mycie mikrofalówki przy użyciu octu
Jak wyczyścić mikrofalówkę, kiedy nie mamy w domu cytryny? Drugim skutecznym sposobem jest mycie urządzenia z pomocą octu. Posiada on bowiem właściwości zbliżone do niektórych sklepowych środków czyszczących. Mycie mikrofalówki z użyciem octu odbywa się w sposób bardzo podobny do usuwania zabrudzeń z pomocą cytryny. Stosując tę metodę także należy wykonać mieszankę złożoną z dwóch składników, którymi w tym przypadku są woda oraz ocet.
Mieszankę także wstawiamy do mikrofalówki i podgrzewamy przez kilka minut, aby następnie z łatwością zetrzeć z jej ścianek tłuste zabrudzenia. Przy okazji czyszczenia mikrofalówki za pomocą octu należy pamiętać także o otwarciu kuchennego okna – skutecznie czyszczący ocet posiada bowiem mankament w postaci nieprzyjemnego zapachu.
Mycie mikrofalówki przy użyciu sody oczyszczonej
Kolejny sposób na umycie kuchenki mikrofalowej to metoda wykorzystująca sodę oczyszczoną. Także i w tym wypadku ogólny schemat działania jest niemal identyczny z powyższymi. Do wody wystarczy dodać około 2–2,5 łyżki sody oczyszczonej, a następnie podgrzać całość w kuchence. Soda oczyszczona doskonale sprawdza się w przypadku uciążliwych zabrudzeń, a nawet przypaleń.
Mycie mikrofalówki przy użyciu sklepowych środków
W związku ze stale rosnącą popularnością kuchenek mikrofalowych na rynku pojawiło się wiele gotowych środków – płynów, mleczek i pianek – do czyszczenia urządzenia. Jeżeli nie chcemy korzystać z żadnej z powyższych, domowych metod możemy więc skorzystać z pomocy gotowych specyfików. Aby z ich pomocą pozbyć się zabrudzeń w mikrofali wystarczy wykonywać instrukcje umieszczone na opakowaniu każdego ze środków.