Jak podłączyć okap kuchenny do komina - jaka rura do okapu?

Montaż okapu i jego podłączanie nie jest procesem skomplikowanym, dlatego też może być przeprowadzony bez pomocy specjalistów.

Każdemu z nas zależy na doskonałym klimacie we własnej kuchni. Powinna być ona przede wszystkim wolna od zanieczyszczeń, bakterii oraz nieprzyjemnych zapachów, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z okapu kuchennego. Dzięki niemu pozbędziesz się niepożądanych aromatów i będziesz mógł cieszyć się świeżym powietrzem w swojej kuchni. Tylko jak podłączyć okap kuchenny do komina? Oto kilka najważniejszych wskazówek!

Na początek – poznaj rodzaje okapów kuchennych

Okapy wyspowe montuje się na suficie, bezpośrednio nad płytą grzewczą.

Wybór okapów na rynku jest dzisiaj bardzo duży, a zakup konkretnego urządzenia będzie miał znaczący wpływ nie tylko na skuteczność w zakresie usuwania zanieczyszczeń czy aromatów, ale także miejsce montażu. To właśnie pod tym kątem warto zakupić odpowiedni sprzęt, dlatego zanim jeszcze dowiesz się, jak podłączyć okap kuchenny do komina, poznaj jego rodzaje.

Do Twojej dyspozycji są:

  • okapy przyścienne, które montowane są na ścianie, przez kratkę wentylacyjną – są wygodne w użytkowaniu i dostępne w wielu wariantach (możesz postawić na okapy prostokątne, okrągłe i wiele innych);

  • okapy sufitowe, które montuje się na suficie i w przypadku których przewody najczęściej prowadzi się w podwieszanym suficie;

  • okapy wyspowe, które również montuje się na suficie, bezpośrednio nad płytą grzewczą – również w tym przypadku najwygodniejszym rozwiązaniem jest poprowadzenie przewodów w suficie podwieszanym;

  • okapy do zabudowy, które można zamontować w pobliżu komina, np. w szafce, co pozwoli na bardzo łatwe podłączenie urządzenia.

Wybór okapu kuchennego zależy przede wszystkim od warunków w Twojej kuchni i dostępności do komina – im bliżej niego znajdzie się urządzenie, tym łatwiej przebiegną prace montażowe.

Przed rozpoczęciem prac – dopasuj rury wentylacyjne

Zanim dowiesz się, jak podłączyć okap kuchenny do komina, powinieneś również dopasować odpowiednie rury wentylacyjne – do wyboru masz okrągłe i płaskie, wykonane z PCV albo aluminium. Polecamy zwłaszcza te z tworzywa sztucznego, ponieważ są lekkie i łatwe w łączeniu. Pamiętaj również o tym, by każda rura posiadała odpowiednią długość (maksymalnie 3 metry), dobrą sztywność, a także gładkość.

Od wyboru odpowiednich rur zależeć będzie z jednej strony przebieg prac montażowych, a z drugiej efektywność pracy okapu – warto więc wybrać wysokiej jakości rozwiązania.

Jak podłączyć okap kuchenny do komina? Krok po kroku

Montaż okapu i jego podłączanie nie jest procesem skomplikowanym, dlatego też może być przeprowadzony bez pomocy specjalistów. Poradzą sobie z nim nawet osoby mniej doświadczone. Jak podłączyć okap kuchenny do komina?

  1. Wybierz odpowiednie miejsce do zawieszenia okapu – w przypadku płyt indukcyjnych i elektrycznych powinien on znajdować się minimum 45 cm nad kuchenką, zaś w przypadku urządzeń gazowych minimum 65 cm.

  2. Wywierć otwory (niezbędna okaże się wiertarka) i zawieś okap – najlepiej przy wykorzystaniu kołków i wkrętów, dzięki którym będzie on stabilny.

  3. Teraz podłącz rurę wentylacyjną, którą przygotowałeś wcześniej – jeden koniec powinien znaleźć się w otworze wyjściowym w okapie, a drugi w kanale wentylacyjnym.

  4. Załóż maskownicę i podłącz okap do prądu – najlepiej sprawdzają się w tym wypadku gniazdka natynkowe.

To wszystko! Wszelkie pracy powinny zająć Ci niewiele czasu. Oczywiście, jeżeli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie podjąć się takich działań, możesz skorzystać z pomocy specjalisty.

Co zrobić, aby okap pracował ciszej?

Wiesz już, jak podłączyć okap kuchenny do komina, ale warto jeszcze poznać dwa sposoby na zmniejszenie hałasu, jaki generuje. Pierwszym z nich jest zastosowanie silnika zewnętrznego, który można umieścić np. na strychu czy w garażu. Musisz jedynie wybrać urządzenie, które zapewnia Ci taką możliwość – w ten sposób okap będzie pracował bezszelestnie.

Inną opcją jest wygłuszenie rur wentylacyjnych przy wykorzystaniu wełny mineralnej – to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku kanałów przebiegających w suficie podwieszanym.

Dzięki okapowi pozbędziesz się niepożądanych aromatów i będziesz mógł cieszyć się świeżym powietrzem w swojej kuchni