Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak zrobić wyspę kuchenną i na co zwrócić uwagę?

Kuchnia z wyspą ma bardzo wiele atutów, które sprawiają, że jest coraz popularniejszym pomysłem na zabudowę.

Wyspa kuchenna jest rozwiązaniem, które kiedyś znaliśmy głównie z ekranów telewizji i amerykańskich seriali – to właśnie tam kuchnia z wyspą to codzienny widok. Razem z rosnącą popularnością otwartych kuchni i aneksów wyspy zawędrowały także do polskich kuchni. Jak zrobić wyspę kuchenną? Co warto wiedzieć o tym pomyśle na zabudowę w kuchni? Oto krótki poradnik, który powinien przeczytać każdy, kto planuje lub właśnie urządza kuchnię.

Jakie zalety ma wyspa kuchenna?

0
Wielkość Twojej wyspy kuchennej zależy przede wszystkim od tego, jakie funkcje ma ona pełnić.

Kuchnia z wyspą ma bardzo wiele atutów, które sprawiają, że jest coraz popularniejszym pomysłem na zabudowę. Jeśli Twoja kuchnia jest otwarta, a więc połączona z salonem, wyspa znakomicie oddziela od siebie różne funkcje i odgranicza wizualnie część wypoczynkową od części kuchennej.

Wyspa kuchenna daje też swobodny dostęp do blatu z kilku różnych stron. Może więc stać się prawdziwym centrum życia towarzyskiego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprosić znajomych do wspólnego gotowania i przebywania w swoim towarzystwie. Rano i wieczorem wyspa pełni też świetnie funkcję stołu – sprawdzi się jako miejsca na szybkie śniadanie przed wyjściem do pracy czy kolację dla dwojga. 

Wyspa kuchenna oznacza też więcej miejsca do pracy i przechowywania różnych rzeczy. To dodatkowy blat roboczy, a także szafki, w których możesz schować garnki czy patelnie. 

Jak duża musi być kuchnia, aby udało się do niej wstawić wyspę?

Wadą wyspy kuchennej jest to, że zajmuje sporo miejsca. Jeśli chcesz stać się posiadaczem kuchni z wyspą, musisz najpierw sprawdzić, czy w pomieszczeniu zmieści się taka zabudowa. Kuchnia musi być kwadratowa (długie i wąskie pomieszczenia się nie sprawdzą), a minimalny metraż to 15 m2. 

Wokół wyspy kuchennej powinieneś też przewidzieć odpowiednio dużo przestrzeni do swobodnego poruszania się i wygodnego otwierania szafek i szuflad. Ile? Co najmniej 120 cm z każdej strony – właśnie taka odległość jest niezbędna, aby dało się otworzyć równocześnie dwie szafki po obu stronach ciągu roboczego. W mniejszych pomieszczeniach zdarzają się wyspy z minimalną odległością 90 cm dookoła, ale lepiej postawić na bezpieczne 120 cm. Będzie wtedy można wygodnie korzystać z kuchni. 

Jak zrobić wyspę kuchenną? Prawidłowe wymiary wyspy

Wielkość Twojej wyspy kuchennej zależy przede wszystkim od tego, jakie funkcje ma ona pełnić. Wyspa kuchenna może być tylko barem i stołem. Innym rozwiązaniem jest montaż na niej zlewozmywaka z baterią i dodatkowego blatu do pracy. Możesz też pokusić się o przeniesienie na wyspę płyty do gotowania, a nawet piekarnika. 

Im więcej funkcji przewidujesz na wyspie, tym powinna być ona większa. Szerokość wyspy to zwykle standardowa szerokość blatu kuchennego, czyli ok. 80–-90 cm. Jej długość zależy jednak właśnie od zaplanowanych funkcji i sprzętów oraz od wielkości pomieszczenia. Pamiętaj też, że jeśli planujesz na wyspie i zlewozmywak, i płytę grzejną, musisz pozostawić między nimi 60 cm blatu roboczego.

Jaką wysokość powinna mieć wyspa kuchenna? Zwykle jest to standardowa wysokość dolnych szafek, czyli ok. 80-90 cm. Warto jednak dostosować ją do wzrostu domowników, tak by każdy mógł z zabudowy wygodnie korzystać. 

Wyspa kuchenna – jakie fronty i blat?

Jak zrobić wyspę kuchenną? Zwykle korzysta się z tych samych modułów, co w przypadku dolnych szafek. Trzeba tylko pamiętać, że wyspa posiada fronty z każdej strony. Są też bardziej skomplikowane sposoby, jak murowanie wyspy z cegieł czy tworzenie specjalnej konstrukcji szkieletowej. 

Ważną kwestią jest to, kiedy robić wyspę kuchenną. Jeśli chcesz umieścić na niej zlewozmywak, baterię czy płytę, musisz ją zaplanować już na bardzo wczesnym etapie, ponieważ będziesz potrzebował dociągnięcia odpowiednich instalacji: ciepłej i zimnej wody w przypadku zlewozmywaka i baterii, prądu lub gazu w przypadku piekarnika i płyty, podłączenia do wentylacji, jeśli nad wyspą pojawi się okap. 

Wyspa kuchenna to znakomite rozwiązanie, które sprawdzi się w dużej i przestronnej kuchni. Wygląda modnie i nowocześnie, daje możliwość ciekawej aranżacji wnętrza, a przy tym często staje się prawdziwym sercem domu. Jeśli tylko jest to możliwe, warto zaprojektować kuchnię z wyspą!

0
Im więcej funkcji przewidujesz na wyspie, tym powinna być ona większa.