Otwarta kuchnia ma wiele zalet – jednak warto przynajmniej subtelnie oddzielić ją od salonu. Rozgraniczenie strefy przygotowywania posiłków od tej wypoczynkowej niesie za sobą wiele korzyści. Nieporządek kuchenny nie będzie aż tak raził w oczy, z kolei salon będzie kojarzył się wyłącznie z relaksem. Zatem jak oddzielić kuchnię od salonu?
Stylowe i nowoczesne rozwiązania aranżacyjne
Jednym z pomysłów na to, jak oddzielić salon od kuchni, jest wprowadzenie przesłony ażurowej. Tak wykończony panel będzie stanowił gustowny element aranżacji. Lekka, nieprzytłaczająca konstrukcja to dobre rozwiązanie nawet w przypadku małych wnętrz. Wykonany w ten sposób podział jest bardzo subtelny, ale jednocześnie klarowny. Puste przestrzenie w przesłonie ponadto pięknie współgrają ze światłem słonecznym lub sztucznym, dając na przeciwległej ścianie efekt niebanalnych i ciekawszych w formie cieni.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie szkła. Szklana ściana z mlecznymi wzorami nawiązującymi do frontów szafek kuchennych lub motywem roślinnym stanie się niebanalną dekoracją wnętrza. Z kolei we wnętrzach industrialnych sprawdzą się szklane przesłony ze szprosami w metalowej ramie. Dopasowując kolor szprosów do dominującej barwy w pomieszczeniu, stworzymy spójną i harmonijną aranżację w nowoczesnym wydaniu.
Mniej popularnym i bardziej innowacyjnym podejściem jest wprowadzenie pomiędzy kuchnią a salonem zielonej ściany. Jest to genialny sposób na urozmaicenie aranżacji i oryginalne ożywienie pomieszczenia. Możliwości w tym zakresie nie brakuje. Można zdecydować się na zielnik, ścianę z roślin pnących lub modnego w ostatnim czasie mchu, który nie wymaga regularnego podlewania. Co więcej, zieleń w domu nie tylko sprawi, że poczujemy się niczym na łonie natury, lecz także, jeśli zdecydujemy się na poszczególne odmiany roślin, będą one oczyszczać powietrze.
Wyspa kuchenna i dodatkowy blat
Nieco innym typem wprowadzenia podziału między otwartą kuchnią a salonem będzie blat. Ta metoda może zaskarbić sobie wielu zwolenników, ponieważ jest bardzo praktyczna. Wprowadzenie blatu pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń roboczą oraz miejsce do spożywania posiłków. Ponadto, jeśli blat ma wbudowane szafki od strony kuchni, zyskujemy przestrzeń do przechowywania akcesoriów kuchennych. Innym równie funkcjonalnym sposobem jest wyspa. To rozwiązanie cieszy się powodzeniem w przypadku, gdy dysponujemy większym metrażem. Wtedy w pełni uda się skorzystać z jego potencjału. Czasami stół świetnie podzieli przestrzeń i okaże się wystarczającym rozwiązaniem. Sprawi, że przestrzeń nabierze trochę bardziej kameralnego charakteru. Taka aranżacja jest uniwersalna, z łatwością uda się dostosować ją do bieżących potrzeb.
Meble – funkcjonalny i estetyczny sposób podziału
Kolejnym sposobem na to, jak oddzielić salon od kuchni, są meble. Klasyczne wykorzystanie takiego sposobu, to umiejscowienie szafki RTV z telewizorem pomiędzy pomieszczeniami. Innym rozwiązaniem jest regał, na którym można umieścić książki, pamiątki rodzinne lub dekoracje. Osoby, które dysponują większym metrażem, decydują się czasami na ozdobny kredens dzielący przestrzeń. W mniejszych pomieszczeniach pomysł ten może nie być dobry, ponieważ przytłoczy wnętrze.
Mobilne przesłony
Istnieją dwa rodzaje mobilnych przesłon. Pierwszy z nich to ruchome elementy, które chowają się w ścianie. Takie rozwiązanie na co dzień daje nam otwartą kuchnię na salon, jednak zapewnia intymność i oddzielenie tych pomieszczeń na przykład podczas uroczystych obiadów, kiedy w kuchni panuje rozgardiasz. Drugi rodzaj to przesuwne drzwi, które przesuwa się na rolce i szynie. Nie chowają się one w ścianie, lecz maksymalnie do niej przysuwają, tworząc dodatkowo piękny efekt, np. drewnianego ażuru.
Jak widać, sposobów na to, jak oddzielić kuchnię od salonu, nie brakuje. Wystarczy obudzić w sobie projektanta i eksperymentować z formą, materiałem, fakturą i światłem. Modne inspiracje można znaleźć wszędzie, wystarczy odrobina kreatywności, a efekty będą zjawiskowe. Tym sposobem uda się uzyskać odrobinę prywatności bądź po prostu otrzymać ciekawy efekt wizualny.