Ogrodowe spa, jacuzzi w ogrodzie
Ogród - W ogrodzie Jacuzzi aranżacje, inspiracje 2024
SPA pochodzi od łacińskiej maksymy „sanus per aquam” co oznacza „zdrowie przez wodę”. Aby nasz ogród lub taras zamienić w przydomowe SPA wystarczy tylko kilka metrów kwadratowych i dostęp do źródła wody i prądu. Woda jest najstarszym znany człowiekowi lekarstwem i przy nie aż tak wielkim nakładzie finansowym możemy naszą przydomową przestrzeń zamienić w mini centrum SPA. Coraz bardziej popularne suche sauny – fińskie bądź szwedzkie, dodatkowo wyposażone w zewnętrzne wanny z hydromasażem, zaczynają wzbogacać infrastruktur naszych ogrodów czy letniskowych działek. Jaka wannę SPA czy jaki rodzaj sauny wybrać do naszego ogrodu? Odpowiedz znajdziesz poniżej.
Zobacz co radzą specjaliści!
Spa w ogrodzie
Któż nie marzył o jacuzzzi w ogrodzie i skąpanej w zieleni strefie spa. Gdzie po całym dniu można zrelaksować ciało i umysł. Zanurzyć się w ciepłej wodzie w drewnianej bali, czy basenie z hydromasażem lub wypocić toksyny w małej przydomowej saunie. Taka strefa relaksu w Twoim ogrodzie wcale nie wymaga potężnych nakładów finansowych ani wielkich przestrzeni. Wystarczy dosłownie kilka metrów kwadratowych w przydomowym ogrodzie lub na tarasie, aby w promieniach zachodzącego słońca rozkoszować się wodnym masażem czy poddać swoje ciało hydroterapii.
Hydroterapia
Woda to najstarsze i pierwsze lekarstwo w historii ludzkości. Hydroterapia, czyli wodolecznictwo to najstarsza metoda fizykoterapii, gdzie wodę w postaci kąpieli czy innych zabiegów stosuje się w celach leczniczych i fizjoterapeutycznych. Lecznicze sauny znane są już od wieków. Sauna poprawia krążenie, wydolność organizmu, wyczyszcza ciało z toksyn i poprawia kondycje skóry. Lecznicze i relaksacyjne działanie sauny i jacuzzi, ich dobroczynny wpływ na organizm sprawiają, że coraz częściej pojawiają się one w przydomowych ogrodach i letniskowych działkach.
Najlepsze miejsce na ogrodowe spa
Saunę lub przydomowe jacuzzi można ulokować na zewnątrz budynku bez specjalnych pozwoleń. Miejsce, w którym umiejscowimy te obiekty powinno zapewnić nam minimum prywatności. Musi także posiadać dostęp do źródła prądu i wody.
Sauna w ogrodowym spa
Wybór saun na rynku jest naprawdę duży. Można wybierać pomiędzy saunami suchymi i mokrymi. Sauna sucha zwana także fińska lub szwedzką to taka w której wilgotność powietrza utrzymuje się na poziomie 10%. Sauna mokra- zwana parową lub rzymską pozwala nam zażywać gorących kąpieli w wodnej parze. Dostępne są jeszcze zmodyfikowane wersje sauny suchej, gdzie stosuje się sól kamienną. Popularne są także sauny na podczerwień. Wracają do łask ruskie banie połączone z kąpielami śnieżnymi i przeżywające renesans jakże modne od kilku lat morsowanie. Architektonicznie przeważają projekty saun tradycyjnych przypominających ogrodowe domki, sauny w kształcie beczek i sauny kabiny. Coraz częściej sauny dobierane są w taki sposób, aby pasowały do stylu w jakim urządzony jest ogród.
Całoroczne SPA w ogrodzie
Skrót SPA pochodzi od łacińskiej maksymy „sanus per aquam” co oznacza „zdrowie przez wodę”. Urządzenia takie jak wanny SPA całoroczne , po zamontowaniu ich w ogrodzie lub na tarasie pozwalają na ich całoroczne użytkowanie. Regenerująca kąpiel dostępna jest zarówno latem jak i zimą. Wanny z hydromasażem wykonane są ze specjalnych stopów metali i izolowane pianką poliuretanową co zwiększa ich klasę cieplną i wytrzymałość. Przedział cenowy jacuzzi ogrodowych waha się pomiędzy 18.000 a 90.000 zł. Cena zależna też jest od częstotliwości korzystania z takiej wanny. Do domowego użytku wystarczy ekonomiczne jacuzzi do 20.000 zł natomiast hotele i ośrodki wypoczynkowe raczej zakupią droższe modele ze względu na ich wielkość, wytrzymałości funkcjonalność.