Nowoczesna altana ogrodowa - inspiracje, aranżacje
Ogród - W ogrodzie Altana aranżacje, inspiracje 2023
Ogrodowa altana to idealne miejsce na zaaranżowanie przestrzeni na wypoczynek. To miejsce, które szybko stanie się centrum towarzyskim nawet najmniejszego ogrodu. Urokliwa altana to idealne miejsce do ucieczki przed słonecznym żarem w upalne dnie, jak i świetne schronienie na deszczową pogodę. Na rynku jest szeroki dostęp różnego rodzaju altan, od najbardziej popularnych drewnianych po wykonane z metalu lub murowane. Bogaty wybór wyposażenia i umeblowania altan sprawi, że altana stanie się ulubionym miejscem w twoim ogrodzie.
Zobacz co radzą specjaliści!
Altana ogrodowa.
Altana w ogrodzie to taka budowla, która często wydaje się zbędnym wydatkiem. Dopóki jej nie wybudujemy. Wtedy dość szybko przekonamy się, że to była najlepsza inwestycja w naszym ogrodzie. Altana natychmiast staje centrum towarzyskim i głównym miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi. To także idealne miejsce do pracy z laptopem czy do relaksu przy dobrej lekturze. Świetnie chroni przed upalnym słońcem jak i ulewnym deszczem.
Czy warto budować altanę ogrodową?
Pytanie raczej powinno brzmieć jaką altanę wybudować, bo co do słuszności wybudowania altany w ogrodzie to nie powinno być cienia wątpliwości. Zazwyczaj altana to lekka zadaszona konstrukcja, ale coraz częściej ogrodowe altany to murowane obiekty. Koszt takiej altany zależny jest od materiałów z jakich będzie zbudowana – cegła i kamień to trwałe, ale zarazem drogie materiały budowlane.
Nowoczesne altany ogrodowe.
Projekt nowoczesnej altany ogrodowej powinien spełnić wszystkie oczekiwania, jakie wiążemy z tym miejscem. Materiały jakie zastosujemy do budowy altany ogrodowej wpłyną na jej estetykę i funkcjonalność. Ważnym elementem przy projektowaniu altany jest jej lokalizacja. Altana może być umieszczona w dowolnym miejscu ogrodu, ale zwróćmy uwagę, aby było to miejsce zaciszne, ale i z widokiem na resztę ogrodu. Można jedną ścianę altanki przytulić do pobliskiego drzewa lub krzewów, tak aby elementy roślinne tworzyły jedną ze ścian altany.
Altana z cegły, z drewna czy altana z paleniskiem?
Bardzo modna ostatnim czasy jest altana pełniąca jednocześnie rolę letniej kuchni. Drewniana konstrukcja takiej altany wzmocniona jest ceglaną klinkierową ścianą, do której dobudowane jest palenisko lub mała wędzarnia. Zazwyczaj dach takiej altany pokryty jest ceramiczna dachówką a podłoga to drewniana deska bądź płyty betonowe lub cegła. Niestety koszt takiej altany jest dość spory. Na pewno tańszym rozwiązaniem będzie altana drewniana z funkcjonalnym i ładnym płóciennym dachem, z możliwością zwijania go w zależności od pogody. Ciekawym rozwiązaniem może być stylowa ściana z ozdobnego betonu. Drewniana rama takiej altany zakończona dachem i markizą podwieszoną pod belkami to bardzo nowoczesny projekt altany ogrodowej. Dodatkowo miejsce na grill, blat, szafki kuchenne i przestrzeń na zestaw mebli wypoczynkowych sprawia, że altana tak będzie topowym miejscem w Twoim ogrodzie.
Kwiaty w Altanie
Pelargonie często można spotkać na tarasach i altanach. Nic dziwnego. Są to niezwykle piękne rośliny, które mogą ozdobić każdy dom. Dowiedz się więcej: Jak przezimować pelargonie - przechowywanie pelargonii na sucho?
Czy altana wymaga pozwolenia na budowę?
Ogrodowa altana, podobnie jak garaż czy wiata to proste konstrukcje nie wymagające pozwolenia na budowę. Wybudowanie czy postawienie altany ogrodowej podlega faktowi zgłoszenia rozpoczęcia prac budowlanych, ale nie wymaga oddzielnego pozwolenia na budowę. Wątpliwości te rozwiewa art. 29 stawy Prawo budowlane - tam znajdziemy wykaz poszczególnych obiektów podlegających obowiązkowi pozwolenia na budowę.
