Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Oczko wodne w ogrodzie

Ogród - W ogrodzie Oczko wodne aranżacje, inspiracje 2024

Piękny i stylowy ogród to nie tylko kwiaty, krzewy, ogrodowy taras czy miejsce na relaks i zabawę. Współczesny ogród może tez pełnić funkcję eko-warzywniaka czy mini sadu z jednym czy dwoma ulami. Modny i stylowy ogród to również oczko wodne. Taka dodatkowa aranżacja w naszym ogrodzie, nawet o niewielkich rozmiarach, nada ogrodowi nietuzinkowego wyglądu. Miejsce to oprócz swojej niewątpliwej atrakcyjności, musi być też niezwykle funkcjonalne. Jak zadbać o oczko wodne i jak sprawić, aby ten niewielki zbiornik wodny stał się nieodzowną częścią naszego ogrodu. O tym poniżej.
Drewniane jaccuzi

Ogród

Drewniane jaccuzi

Mobilna sauna w ogrodzie

Ogród

Mobilna sauna w ogrodzie

Designerskie oczko wodne

Ogród

Designerskie oczko wodne

Duże oczko wodne

Ogród

Duże oczko wodne

Oczko wodne  w stylu angielskim

Ogród

Oczko wodne w stylu angielskim

Oczko wodne z mostkiem

Ogród

Oczko wodne z mostkiem

Prostokątne oczko wodne z rzeźbą

Ogród

Prostokątne oczko wodne z rzeźbą

Betonowe oczko wodne z rybami

Ogród

Betonowe oczko wodne z rybami

Małe oczko wodne z liliami

Ogród

Małe oczko wodne z liliami

Oczko wodne z altaną

Ogród

Oczko wodne z altaną

Oczko wodne z wodospadem

Ogród

Oczko wodne z wodospadem

Małe oczko wodne

Ogród

Małe oczko wodne

Drewniane jacuzzi

Ogród

Drewniane jacuzzi

Sauna w kształcie beczki

Ogród

Sauna w kształcie beczki

Zobacz co radzą specjaliści!


Który posiadacz ogrodu nie marzył o małym oczku wodnym. Nie musi to być zaraz basen kąpielowy, ale niech to będzie miejsce, które nada twojemu ogrodowi mazurskiego klimatu. Małe oczko wodne w ogrodzie to idealne rozwiązania do ogrodu średniej wielkości. Zanim zajmiemy się projektem oczka wodnego w ogrodzie, pomyślmy w której części ogrodu chcielibyśmy je umiejscowić. Należy pamiętać także o mediach, które będą nasz mały zbiornik wodny zaopatrywać w wodę i ewentualnie prąd. Dobrym miejscem na umiejscowienie oczka wodnego jest miejsce w półcieniu. Raczej unikajmy nasłonecznionych miejsc, gdyż będzie to sprzyjało niekontrolowanemu rozrostowi roślin i glonów w naszym oczku wodnym. Bardzo modna są oczka wodne przypominające naturalne sadzawki. Dodatkowo nieregularny kształt takiego zbiornika wody sprawia, że wydaje on się większy niż jest w rzeczywistości. Interesująco wyglądają też nowoczesne oczka wodne, które bardziej przypominają minimalistyczny, o geometrycznym kształcie, basen.

Lokalizacja oczka wodnego

Dobrą praktyką jest umiejscowienie oczka wodnego jak najdalej od drzew i krzewów. Po pierwsze zabezpieczamy takie oczko przed nadmiernym zasypaniem jesiennymi liśćmi oraz chronimy misę naszego oczka wodnego przed uszkodzeniem przez korzenie drzew i krzewów. Jeżeli na terenie naszego ogrodu jest miejsce, gdzie w sposób naturalny gromadzi się woda możemy pomyśleć o wykopaniu niewielkiego stawu, który naturalnie będzie zasilany wodami gruntowymi. Jeżeli nie posiadamy takiego miejsca to po wykopaniu oczka wodnego jego dno wyłożyć trzeba warstwą izolacyjną, najlepiej folią. Folia przeznaczona dla oczek wodnych jest bardzo elastyczna i trwała. Można przysypać ją żwirem i drobnymi kamieniami co dodatkowo dociąży folię. Jeszcze trwalszym i bardziej estetycznym rozwiązaniem jest zakup gotowej niecki z tworzywa sztucznego. Taką formę umieszczamy we wcześniej przygotowanym wykopie, obsypujemy piaskiem i obsadzany zielenią. Kolejny dobrym rozwiązaniem jest wylewka cementowa. Jej atutem jest to, że możemy stworzyć oczko o dowolnym kształcie. Specjalne masy cementowe są mrozo i wodoodporne, dlatego odpowiednio przygotowane oczko wodne może służyć nawet jako mini basen kąpielowy.

Akcesoria potrzebne do oczka wodnego

Jeżeli nasze oczko wodne ma być zbiornikiem, w którym rosną rośliny i mieszkają ryby musimy zadbać o odpowiednią równowagę biologiczną. Taka równowaga biologiczna to nie tylko czystość wody, ale również zwalczanie glonów i chorobotwórczych drobnoustrojów. Przed zanieczyszczeniem mechanicznym i biologicznym wody ochronią nas odpowiednie filtry wewnętrzne, przepływowe i ciśnieniowe. Na rynku bardzo popularne są lampy UV-C które świetnie radzą sobie z wszelkimi drobnoustrojami. Aby odpowiednio natlenić wodę w naszym oczku możemy zamontować małą fontannę lub wodospad. Ewentualnie zainstalować pompy napowietrzające.

Atrakcyjnego wyglądu dopełni odpowiednie oświetlenie oraz drewniane i kamienne dodatki. Nasze oczko wodne możemy dodatkowo ozdobić fontanną lub rzeźbą. Ale najciekawiej wyglądają oczka o naturalnym wyglądzie, z elementami współpracującymi ze stylistyką ogrodu. Do wyboru mamy wszelkiego rodzaju kamienie, elementy drewniane oraz roślinność ozdobną. Jeżeli zdecydujemy się na ryby w naszym oczku wodnym pamiętajmy, że musimy stworzyć dla nich odpowiednie warunki. Niezbędne będą filtry oczyszczające oraz zastosowanie specjalnych pokładów żwiru i piasku na dnie naszego oczka, które przyspieszą proces samooczyszczania.

Modne i stylowe oczko wodne