Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Ogród warzywny

Ogród - W ogrodzie Ogród warzywny aranżacje, inspiracje 2024

Każdy kto posiada wokół własnego domu choć kilkadziesiąt metrów ziemi powinien pomyśleć o małym przydomowym ogródku warzywnym. Wystarczy już 20– 30 m², aby zaopatrzyć nasze gospodarstwo domowe w niezbędne warzywa i zioła. Świeżo zerwany z naszego warzywniaka szczypiorek będzie idealnym dodatkiem do sobotniej jajecznicy. Doradzimy jakie miejsca wybrać na idealny, przydomowy ogród warzywny i jak odpowiednio dobrać warzywa i zioła, żeby nasze zbiory były zadowalające. Dobry projekt warzywnika i odpowiednia aranżacja znajdujących się w nim roślin i ziół sprawi, że nasz niewielki ogródek zapewni świeże nowalijki wszystkim domownikom.
Mały ogród skrzynkowy

Ogród

Mały ogród skrzynkowy

Skrzynkowy ogród ziołowy

Ogród

Skrzynkowy ogród ziołowy

Duży ogród ze szklarnią

Ogród

Duży ogród ze szklarnią

Pomidory w twoim ogrodzie

Ogród

Pomidory w twoim ogrodzie

Duży ogród warzywny

Ogród

Duży ogród warzywny

Wiejski ogród warzywny

Ogród

Wiejski ogród warzywny

Ogród warzywny skrzynkowy

Ogród

Ogród warzywny skrzynkowy

Ogród warzywny

Ogród

Ogród warzywny

Ogród warzywny ze szklarnią

Ogród

Ogród warzywny ze szklarnią

Rustykalny ogród warzywny

Ogród

Rustykalny ogród warzywny

Zobacz co radzą specjaliści!


Plan ogrodu warzywnego

Każdy posiadacz domu z kawałkiem ogrodu marzy o tym, aby posiadać domowy ogródek warzywny. Aby dobrze zaplanować warzywnik w twoim ogrodzie musisz pamiętać o znalezieniu idealnego miejsca na projekt ogródka warzywnego. Wygospodarowanie nawet niewielkiej przestrzeni na uprawę warzyw i ziół należy zacząć od wybrania najlepszego miejsca w swoim ogrodzie. Miejsce to musi być odpowiednio nasłoneczniona oraz posiadać dobrej jakości glebę. Idealnie jest usytuować warzywnik od strony południowej, południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Dobrze znaleźć taką przestrzeń, w której nie jest ograniczony dopływ słońca poprzez inne wysokie drzewa lub krzewy czy zabudowania gospodarcze. Wskazanym jest, aby warzywnik znajdował się jak najdalej od drogi. Najlepiej w zacisznym miejscu oddalony od części rekreacyjnej naszego ogrodu. Zwróćmy uwagę także na źródło wody, bezpośredni dostęp do wody będzie kluczowy podczas uprawy naszego małego ogródka warzywnego.

Aranżacja ogródka warzywnego

Kiedy już znaleźliśmy idealne miejsce na nasz warzywniak możemy zacząć przygotowywać grządki pod warzywa. Pierwsze prace powinny polegać na odpowiednim przygotowaniu gleby. Następnie wydzielamy grządki i przygotowujemy ścieżki. Najpopularniejszą metodą rozplanowania warzyw w naszym ogrodzie jest przygotowanie rzędów, które oddzielamy wąską ścieżką. Popularna forma grządek to kwadraty lub prostokąty, ale równie modne są grządki o kształtach owalnych. Jeżeli zdecydujemy się na niewielki ogród warzywny około 30 m² dopilnujmy, aby grządki nie były szersze niż 120– 150 cm. Szerokość ta jest ważna, gdyż jest to zasięg nasz ramion ze ścieżki z lewej lub prawej strony grządki, która umożliwia pielęgnację grządki nie wchodząc na nią. Bardzo praktycznym i wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie w naszym ogrodzie warzywnym skrzyni, dzięki którym mamy dokładnie wydzielone warzywa oraz wyniesione na odpowiednią wysokość, która ułatwia nam pielęgnację takiej grządki. Każdą grządkę rozdzielamy ścieżkami, które umożliwią nam sprawną komunikację w naszym ogrodzie, jednocześnie zapobiega to zadeptaniu nasadzonych warzyw. Wystarczy ścieżka szerokości 30 cm, aby bezpiecznie poruszać się po naszym warzywniku. Jedną główną ścieżkę zróbmy szerszą, co umożliwi nam wjazd taczką lub innym sprzętem ogrodniczym.

Jakie warzywa i zioła zasadzić w ogrodzie ziołowo-warzywnym?

Dobierając warzywa i zioła do naszego ogrodu musimy zwrócić uwagę na ich preferencje co do miejsca uprawy i co do sąsiadujących z daną rośliną warzyw lub ziół. Jeżeli źle dobierzemy zioła i warzywa zbiory mogą okazać się niezadowalające. Rośliny i warzywa cieniolubne możemy posadzić w towarzystwie wyższych roślin pnących. Dla roślin wieloletnich wyznaczymy osobne miejsca, aby nie wykopać ich lub uszkodzić podczas nawożenia i skopywania ogródka. Pilnujmy zaleceń producentów nasion, unikajmy sytuacji zbyt gęstego wysiania roślin, ponieważ osłabia to ich wzrost. Za rzadkie posianie może spowodować to, że między warzywami wyrosną w dużej ilości chwasty. Płodozmian pozwala nam uniknąć sadzenia na tym samym stanowisku warzyw i ziół z jednej rodziny. Należy dobrze zaplanować uprawy na co najmniej kilka lat wprzód. Pomoże nam to uniknąć rozprzestrzeniania się chorób i rozwoju chwastów. Nie zapomnijmy też o zjawisku allelopatii - czyli dobre sąsiedztwo roślin. Wzajemne oddziaływanie roślin na siebie ma zarówno negatywne jak i pozytywne oddziaływanie. Allelopatia z greckiego oznacza wspólny ból. Odpowiednie sąsiedztwo roślin pomoże w sposób naturalny ochronić je przed bakteriami i grzybami. Przykłady szkodliwych wpływów to koper na marchew, cebula na fasolę, fasola na buraka lub kapusta. Większość roślin nie toleruje w swoim sąsiedztwie akacji i orzecha włoskiego. Rośliny, które wzmagają swój wzrost to seler i pomidor, marchew i fasola, kalarepa i burak pomidor i marchew. Natomiast walory smakowe warzyw wzmacniają się, kiedy posadzimy je w takich parach: pietruszka i pomidor, rzeżucha i rzodkiew, koper ogrodowy i cebula.

Ogródki warzywne