Jaki basen ogrodowy wybrać?

Aby nasz basen był solidny, bezpieczny, a co najważniejsze komfortowy powinniśmy zacząć od wybrania odpowiedniego basenu, który spełni nasze wymagania. [fot. Windo Nugroho/Pexels.com]

Nie ma chyba osoby, która nie uwielbiałaby lata, a co za tym idzie kąpieli w morzu, jeziorze lub basenie. Jeżeli jednak dostęp do naturalnych zbiorników wodnych mamy ograniczony, może warto pomyśleć o basenie ogrodowym. Nic nie zastąpi wspólnych kąpieli na świeżym powietrzu podczas słonecznej pogody. Zanim jednak kupimy basen ogrodowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie do czego ten basen ma służyć i dla kogo ma być przeznaczony: czy dla dzieci czy może dla osób starszych?

Jaki basen do ogrodu wybrać?

0
Przy zakupie naszego wymarzonego basenu ogrodowego w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na jego wielkość.[fot.JUNG]

Aby nasz basen był solidny, bezpieczny, a co najważniejsze komfortowy powinniśmy zacząć od wybrania odpowiedniego basenu, który spełni nasze wymagania. Jeżeli jesteśmy posiadaczami  ogrodu i mamy w nim wystarczająco dużo miejsca, możemy zdecydować się na basen stelażowy, na tyle duży, że będą mogły z niego korzystać i dzieci i dorośli. Z kolei, jeżeli miejsce w naszym ogrodzie jest dość ograniczone, a korzystać z niego będą tylko dzieci, może lepiej zdecydować się na dużo mniejszy basen typu rozporowego lub basen dmuchany.  Basen dmuchany to najprostsza i najwygodniejsza opcja do niewielkich ogródków, trawników lub tarasów.  Wśród wielu rodzajów basenów, wybierać możemy pomiędzy basenami: ogrodowymi - rozporowymi, dmuchanymi, stalowymi, stelażowymi i drewnianymi.
Przy zakupie naszego wymarzonego basenu ogrodowego w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na jego wielkość. Dokładnie pomierzmy miejsce, w którym ma stanąć nasz basen, tak aby dobrać jego odpowiednią wielkość do wolnej przestrzeni w ogrodzie. Wielkość basenu powinna być dopasowana także do liczby osób, które z tego basenu będą korzystać. Średnio modele basenów do 5 metrów szerokości są w stanie pomieścić jednocześnie od 3 do 5 osób. Większa ilość korzystających z kąpieli będzie wymagała od nas zakupu basenu o większych rozmiarach.
Kolejnym ważnym parametrem jest głębokość basenu. Jeżeli szukamy basenu dla dzieci, to jego głębokość nie powinna przekraczać 1 metra. Związane jest to z bezpieczeństwem i ochroną przed utonięciem niższego dziecka.
Jeżeli znamy już wielkość naszego basenu i jego głębokość to zastanówmy się nad jego kształtem. Na rynku dostępne są modele okrągłe, prostokątne i owalne. Owalne i okrągłe idealnie sprawdzą się w niewielkich ogrodach, natomiast większe, prostokątne będą wymagały większej przestrzeni.
Najczęściej kupowanymi modelami basenów są baseny stelażowe.  Taki basen po montażu jest stabilny i bezpieczny. Konstrukcja stelażowa pozwala osiągać dobre parametry głębokości takiego basenu, nawet do 140 cm, co pozwala w miarę komfortowo zażywać kąpieli przez osoby dorosłe. Baseny rozporowe natomiast świetnie sprawdzą się, jeżeli mamy już trochę starsze dzieci. Niestety podczas użytkowania mogą one łatwiej ulec uszkodzeniu.  Najpopularniejszy jest oczywiście model basenu dmuchanego. Jak wspominaliśmy wcześniej to idealny basen dla dzieci. Niestety ten typ basenu jest najbardziej podatny na uszkodzenia i rzadko kiedy wytrzymuje dłużej niż jeden sezon.

0
Wokół basenu tworzymy drewnianą konstrukcję, do której na końcu przykręcimy ozdobne deski.

Zabudowa basenu ogrodowego

Najzwyklejszy i najtańszy basen dla dzieci możemy kupić nawet w centrum handlowym. Jeżeli jego przeznaczeniem ma być letnia rekreacja dla naszych dzieci to baseny do 5000 tys. litrów można kupić nawet za kilkaset złotych. Basen taki z tworzywa sztucznego, z rozpórkami, możemy w łatwy sposób zabudować, aby dodatkowo go zabezpieczyć i aby schludnie i elegancko wyglądał w naszym ogrodzie. Aby nasz basen wyglądał estetycznie i ładnie prezentował się w naszym ogrodzie powinniśmy zacząć od wyboru właściwego miejsca. Niech będzie to miejsce płaskie, ponieważ basen z rozpórkami ustawiony na nierównej powierzchni będzie się odkształcał i zamiast regularnego okręgu, będzie bardziej przypominał elipsę i będzie wylewała się z niego woda. Jeżeli miejsce, w którym chcemy ustawić basen to trawnik, powinniśmy usunąć trawę, tak aby nie gniła pod powierzchnią basenu. Dobrze w miejscu, w którym będzie stał basen, wysypać miękki piasek, aby powierzchnia, po której będziemy chodzić byłą miękka i komfortowa i aby nie zniszczyć dna basenu. Na tak przygotowany grunt połóżmy folię ochronną, która dodatkowo ochroni dno basenu przed uszkodzeniem.

Po rozłożeniu basenu i podłączeniu pompy możemy zabrać się za zapełnianie basenu wodą. 5000 litrów wody to 5m sześciennych i przy użyciu zwykłego węża ogrodowego, może to zająć nawet 6 godzin. Basen wypełnijmy wodą w 90%, tak aby pozostawić trochę miejsca na wyporność. Jeżeli będzie z niego korzystać więcej osób, woda może wylewać poza basen.

Kolejny etap to zabudowa basenu. Jeżeli zdecydujemy się na zabudowę drewnianą, pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem pracy odpowiednio zaimpregnować drewno. Wokół basenu tworzymy drewnianą konstrukcję, do której na końcu przykręcimy ozdobne deski. Aby stworzyć oktagonalny kształt obudowy okrągłego basenu, przytnijmy deski do takiego samego rozmiaru. Następnym etapem będzie dobudowanie drewnianych schodów lub stopnia, dzięki któremu będziemy mogli wygodnie dostać się do basenu. Drewniana konstrukcja takiego stopnia, połączona z obudową basenu sprawi, że nawet małe dzieci nie będą miały trudności z korzystania z kąpieli. Całą drewnianą obudowę powinniśmy wyszlifować, tak aby powierzchnia była gładka i miła w dotyku.
Kolejny etap to ostateczne malowanie przy pomocy lakierobejcy w kolorze, który wcześniej wybraliśmy.  Dwukrotne, a nawet trzykrotne pokrycie drewna lakierobejcą na pewno odpowiednio zabezpieczy je przed wilgocią i wysokimi i niskimi temperaturami. Czas realizacji takiej zabudowy z montażem basenu to 2-3 dni robocze.

Czysta woda w basenie

0
Jak zadbać o wodę w basenie, aby była czysta, krystaliczna i miała piękny kolor nieba?

Jak zadbać o wodę w basenie, aby była czysta, krystaliczna i miała piękny kolor nieba? Oprócz regularnego czyszczenia basenu z zanieczyszczeń fizycznych takich jak liście, trawa czy owady nie obędzie się także bez zastosowania odpowiedniej chemii. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić  na odpowiednie pH wody oraz odpowiednią zawartość chloru, tak aby woda była przyjemna w użytkowaniu. Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów uzdatniających i oczyszczających wodę w basenie. Aplikacja tej chemii jest bardzo łatwa, każdy powinien sobie z tym poradzić. Zestawy takich środków   powinny zawierać preparat dbający o odpowiednie pH wody, chlor do dezynfekcji ciągłej oraz do zastosowania w przypadku jakiś gwałtownych zanieczyszczeń, środek do niszczenia alg i glonów oraz środek do koagulacji zanieczyszczeń w wodzie. Każdorazowe zastosowanie chemii do czyszczenia basenu powinniśmy rozpocząć od pomiaru pH naszej wody. Do każdego zestawu środków czyszczących dołączony jest tester porównań. Napełnienie specjalnego pojemnika wodą z basenu, a następnie zastosowanie tabletek do sprawdzenia zawartości pH i chloru. Po rozpuszczeniu tabletek, odpowiednie zabarwienie wody wskaże nam zawartości danych substancji.  Odpowiedni wynik takiego testu wskaże jakie proporcje środków czyszczących powinniśmy zastosować. Woda w basenie powinna mieć zakres pH pomiędzy 7,0-7,6 jednostek. Pamiętajmy, aby chlor dezynfekujący wodę wysypywać wzdłuż brzegu zbiornika basenu. Dodatkowo 200 gramową tabletkę chloru umieszczamy w boi pływającej, gdzie w powolny sposób rozpuszcza się, regularnie zasilając basen w dawkę chloru. Taka tabletka wystarcza na około 1 tydzień na 10m sześciennych wody. Aby nasza woda nie stawała się zielona i dno basenu nie pokrywało się glonami, stosujemy środek przeciwko algom. Pozwoli to zapobiec śliskim bokom i zazielenianiu się wody. Na koniec możemy zastosować koagulant, który zapobiega zabrudzeniom wody. Wsypany na noc sprawi, że z wody wytrącą się większe grudki zanieczyszczeń  i osadzą się na dnie basenu.   

0
Kolejnym ważnym parametrem jest głębokość basenu. Jeżeli szukamy basenu dla dzieci, to jego głębokość nie powinna przekraczać 1 metra. [fot. Juan Salamanca/Pexels.com]