Ogród klasyczny
Ogród - Styl Klasyczny aranżacje, inspiracje 2024
Przystrzyżone żywopłoty, wypielęgnowane trawniki, zadbane alejki, oczka wodne i gustowne rzeźby – to cechy charakterystyczne ogrodu klasycznego. Do tego eleganckie meble ogrodowe oraz odpowiednio dobrana roślinność, a wszystko utrzymane w stonowanej kolorystyce różnych odcieni zieleni, bieli i szarości. Jeśli cenisz sobie porządek, symetrię i prostotę oraz praktyczne, a do tego eleganckie rozwiązania, zaplanuj swój ogród w stylu klasycznym. Jego stworzenie nie jest bardzo skomplikowane, ale utrzymanie wymaga konsekwentnej pielęgnacji.
Zobacz co radzą specjaliści!
Jaka roślinność w ogrodzie klasycznym?
Czego nie powinno zabraknąć w ogrodzie klasycznym? Wysokich drzew, które zasadzone w rzędzie mogą tworzyć zieloną ścianę, np. wzdłuż ogrodzenia, albo tunel nad alejką spacerową. W klasycznych ogrodach pojawiają się też pojedyncze drzewa – najczęściej któryś z rodzimych gatunków, takich jak dąb, lipa, buk czy klon – które sadzi się w wyeksponowanym miejscu, by stanowiło ozdobę otoczenia. Co jednak zrobić, gdy na działce nie mamy wysokich drzew i nie chcemy czekać kilkudziesięciu lat, zanim wyrośnie z sadzonki? Pomyślmy o iglakach i żywopłotach. Można nimi efektownie zapełnić ogrodową przestrzeń, pamiętajmy jednak, żeby były one odpowiednio przystrzyżone. W ogrodzie klasycznym sprawdzą się też bukszpany, bluszcze, cisy, funkie oraz hortensje. Mniejsze rośliny należy zasadzić na wytyczonych, symetrycznie rozplanowanych rabatach, pomiędzy którymi znajdzie się idealnie skoszony trawnik.
Rzeźby, ławeczki, oczka wodne
Charakterystycznymi elementami ogrodu klasycznego są rzeźby. Kiedyś w ogrodach przy rezydencjach ustawiało się płaskorzeźby lub okazałe rzeźby przestrzenne, przedstawiające postacie mitologiczne. Obecnie właściciele ogrodów klasycznych częściej decydują się na mniejsze figury, inspirowane np. tematyką flory i fauny. Oprócz rzeźb w ogrodzie klasycznym nie może zabraknąć odpowiednio dobranych mebli ogrodowych, wykonanych z drewna, kamienia bądź metalu. Można je ustawić na tarasie przy domu lub w altanie ogrodowej, jeśli taką dysponujemy. Nie zapomnijmy o ławeczce ogrodowej, na której – w cieniu drzewa – możemy odpocząć. Innym miłym dla oka elementem przestrzeni mogą być donice ogrodowe, które odpowiednio dobrane do otoczenia, dopełnią klasycznego klimatu naszego ogrodu.
Woda w ogrodzie klasycznym
Staw, oczko wodne czy fontanna? A może strumyk z kamiennym dnem? Woda w ogrodzie klasycznym zajmuje bardzo ważne miejsce, stanowiąc często centralny punkt przestrzeni. Wokół odpowiednio zaaranżowanego zbiornika wodnego warto utworzyć strefę relaksu z wygodnymi i stylowymi ławeczkami, na których chętnie będziemy spędzać czas z książką w ręku. Strumyk, który można zaplanować między jednym oczkiem wodnym a drugim, niezwykle okazale się prezentuje, gdy umieścimy nad nim mostek. Taki element małej architektury – obok altany – będzie stanowił esencję ogrodu w stylu klasycznym.