Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Ogród marzeń

Aby stworzyć całościowy plan tworzenia ogrodu, należy także ustalić, w jaki sposób będzie on później użytkowany.

Każdy marzy o pięknym ogrodzie wokół domu. Jednak jego wykonanie nie jest wcale tak proste. Warto znać kilka zasad i pułapek, aby uniknąć niepotrzebnych błędów i nie tracić czasu. Z drugiej strony warto eksperymentować i próbować różne rozwiązania, zanim znajdzie się to, co będzie najbardziej odpowiadać oczekiwaniom.

Wybór stylu i koncepcji

0
Dobrze zaplanowany ogród to podstawa sukcesu.

Początkowo warto w ogóle zastanowić się, jak ten ogród marzeń powinien wyglądać. Bez zaprojektowania łatwo pogubić się w swoich pomysłach, które później wyglądają jak zlepek rożnych koncepcji bez wspólnego mianownika. Pstrokaty ogród bez myśli przewodniej niestety nie prezentuje się najlepiej.

Taką myślą przewodnią może być styl, w jakim wykonamy ogród. W internecie można znaleźć wiele ciekawych zdjęć, na których podstawie można ustalić najlepsze rozwiązanie. Styl będzie obejmował nie tylko rośliny, ale także małą architekturę ogrodową oraz rozplanowanie ścieżek.

Końcowym efektem tego etapu powinien być plan ogródka. To zgodnie z nim będzie później realizowany każdy kolejny etap. W razie zmian, powinny być one również nanoszone na plan, aby sprawdzić, czy mają one sens w kontekście innych pomysłów.

Lokalizacja Twojego ogrodu

Na planie można też dokładnie zaznaczyć lokalizację najważniejszych elementów odniesienia. Szczególnie istotny jest dom i okna wychodzące w stronę ogrodu. Dzięki zaznaczeniu ich będziesz wiedział, jak sadzić kwiaty, by stanowiły jak najpiękniejszy widok z salonu czy sypialni.

Część, która jest przed domem, najczęściej reprezentuje całość z najlepszej strony, znajdą się więc tu najciekawsze i najbardziej efektowne pomysły. Z tyłu natomiast powinna być strefa relaksu i odpoczynku.

Pamiętaj o warunkach klimatycznych

Nie wszystkie rośliny mogą rosnąć i kwitnąć w Polsce. Warunki klimatyczne, jakie u nas panują, mogą być nieprzyjazne dla większości roślin egzotycznych. Ich zasadzenie w Twoim ogrodzie nie przyniesie pożądanych efektów, ponieważ nie będą one wykazywać pełni swojego piękna, o ile w ogóle przetrwają zimę.

Mało tego, warto pamiętać o regionalnych i lokalnych warunkach. Zacienienie, bliskość zbiorników wodnych. Istotny jest również region Polski, w jakim znajdzie się ogród. Czy jest to bliżej zimnych gór, czy na pełnych jezior wzgórzach środkowej Polski czy może w bliskiej odległości od morza.

Uwzględnienie tego już na etapie planowania, zapobiegnie dużej ilości zawodów. Poza tym nie będzie trzeba szybko zmieniać koncepcji całego ogrodu.

Cel powstania ogrodu

Aby stworzyć całościowy plan tworzenia ogrodu, należy także ustalić, w jaki sposób będzie on później użytkowany. Jest to niezwykle istotne. Wiedząc, co będziemy na nim robić, możemy ustalić, jak urządzić ogród. Przede wszystkim co będzie na nim potrzebne.

Jeśli będzie to miejsce zabaw, przyda się niewielki plac z trakcjami dla dzieci, jak huśtawki, czy zjeżdżalnia. Jeśli planujemy spacery po ogrodzie, warto zaplanować długie, kręte alejki pełne skalniaczków i ładnych roślin. Plan ogrodu musi uwzględniać jego późniejszą funkcjonalność, aby korzystało się z ogrodu przyjemnie.

Pewnych rzeczy należy też unikać. Blisko placu zabaw nie warto umieszczać delikatnych kwiatów, ponieważ mogą one szybko zostać zniszczone przez bawiące się dzieci.

Zaprojektuj ogród krok po kroku

Budowa idealnego ogrodu przebiega w kilku ważnych etapach.

  1. Podjęcie decyzji. To pierwszy etap, od którego wszystko się zaczyna.

  2. Wykonanie planu. Nie wiesz, jak zaprojektować ogród? Zacznij od ogólnego planu, a następnie udoskonalaj go, aż będzie wydawał się wystarczająco dobry.

  3. Prace wstępne. Na początku warto wyznaczyć ramy ogrodu. Obsiać trawą niezagospodarowaną przestrzeń, przygotować płoty i małą architekturę. W ten sposób powoli, krok po kroku, przygotowywać kolejne miejsca na zasadzenie roślin.

  4. W końcu można zakupić i zasadzić poszczególne kwiaty. Najlepiej sadzić je całymi obszarami, aby od razu rosły w kompozycji, jaka została zaplanowana.

Nie trzeba śpieszyć się z realizacją kolejnych etapów. Budowa ogrodu może trwać wiele lat, ważny jest zadowalający finalny efekt.

0
Budowa idealnego ogrodu to długi proces.