Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Aranżacja ogrodu z trawą ozdobną w roli głównej

W zależności od wielkości ogrodu i upodobań jego właściciela, mogą się w nim znaleźć różne kwiaty, byliny, drzewa czy krzewy. W ostatnim czasie modne są także trawy ozdobne, które w kompozycji z innymi roślinami dają niepowtarzalny efekt. Podpowiadamy jak zaaranżować ogród z trawami ozdobnymi.

Aranżacja ogrodu to zwykle czysta przyjemność. Mimo tego, że niektóre prace wymagają siły i kondycji fizycznej, sam dobór roślin i ich pielęgnacja przynosi ogrodnikom satysfakcję, szczególnie wówczas, gdy odwdzięczają się one pięknem kwiatów. Czasem jednak, np. w kwestii wyboru roślin na rabatę czy do donicy, potrzebne są praktyczne porady ogrodnicze. Ułatwiają one pracę i gwarantują sukces. W tym artykule przedstawiamy krótki opis traw ozdobnych i rośliny, z którymi można je połączyć.

Czym są trawy ozdobne?

Trawy ozdobne to wieloletnie rośliny, które przybierają różne formy i kolory. Są trawy niskie, około 30-centymetrowe, ale są tez takie, które dorastają do 2,5-3  metrów. Co ważne, są mało wymagające i łatwe w pielęgnacji. Na dodatek mogą rosnąć w donicy lub bezpośrednio w ziemi. Idealnie pasują jako uzupełnienie rabaty kwiatowej, ale również sprawdzą się jako pojedyncza roślina na balkonie lub tarasie. Rosną w formie kulistej kępki lub mają pokrój strzelisty, a w górę wypuszczają pojedyncze kwiaty.

Odmiany traw ozdobnych

Istnieje bogaty zestaw odmian, które różnią się między sobą wysokością, wyglądem i kolorem źdźbeł czy kłosów. Jedne zachwycają ozdobnymi kwiatostanami, inne pięknie prezentują się w formie różnobarwnych i żywozielonych liści. Trawy dzielą się na niskie, średnie i wysokie, a każda z nich pasuje do innego miejsca w ogrodzie. Niskie trawy nadają się do posadzenia na przodzie rabaty kwiatowej lub do skalniaka. Te średnie sprawdzą się najlepiej np. w donicy na balkonie czy tarasie. Natomiast wysokie, które często są wyższe niż człowiek, najlepiej posadzić na tyle rabaty ogrodowej. Jeśli jednak trawa ozdobna stanowi jedyną roślinę w danym ogrodzie, warto zadbać, by wysokie odmiany rosły przy płocie lub murze, co zapobiegnie łamaniu kłosów w wyniku silnych porywów wiatru.

Do najpopularniejszych odmian traw ozdobnych należą:

•      Trawa pampasowa – pochodzi z Argentyny, osiąga około 1,5 m wysokości; tworzy rozłożyste kępy wąskich liści, nad które wyrastają efektowne kwiatostany pióropuszowate złożone z dużej liczby małych delikatnych kłosków; kwiaty mogą mieć kolor kremowy lub różowy

•      Rozplenica japońska – tzw. „piórkówka”; tworzy gęste, zielone kępy wąskich liści i osiąga 60-80 cm wysokości. Tworzy kremowe lub różowe kwiatostany na krótkich łodygach, które po kilku tygodniach przebarwiają się na brązowo i utrzymują do późnej jesieni; kwiatostany są sztywne i szczotkowate, nadają się do ogrodu, a także do nasadzeń wokół oczka wodnego

•      Turzyca oszimska – niewysoka trawa, osiągająca zaledwie 35 cm; charakteryzuje się kępą ozdobnych liści koloru zielonego z kremowymi obwódkami; lubi glebę próchniczą i półcieniste lub całkowicie zacienione stanowiska; idealna do donic i na rabatę, a także do posadzenia wokół zbiorników wodnych

•      Miskant chiński – wysoka trawa, osiągająca nawet 2 m wysokości; ma podłużne, szersze, przewieszające liście o intensywnie zielonym kolorze; ozdobne kwiaty mają zwykle lekko różowe zabarwienie; nadaje się jako żywopłot, na rabaty, a także do donicy na balkon lub taras; rośnie na każdej glebie, lubi stanowisko słoneczne i półcieniste

•      Kostrzewa – rośnie w formie gęstych kępek wąskich i niebieskich liści; zachowuje swoją barwę także zimą, a im gorsze warunki atmosferyczne, tym niebieskie liście stają się bardziej intensywne (wszystko dzięki woskowatemu nalotowi, który ma chronić roślinę przed słońcem i utratą wody w okresie suszy); trawa dorasta do około 20-30 cm i jest jedną z najmniejszych i najmniej wymagających traw ozdobnych – lubi gleby suche i piaszczyste, a niebieski kolor osiągnie rosnąc na stanowisku słonecznym.

Aranżacja ogrodu z trawą ozdobną

Trawa ozdobna może rosnąć samodzielnie, ale także jako uzupełnienie rabaty. Dzięki swojej zwiewności i delikatności, idealnie prezentuje się w połączeniu z bylinami lub iglakami. Efektownie trawa ozdobna zaprezentuje się obok:

•      intensywnych w barwie kwiatach i bylinach, jak np. goździk, chaber, róża, irys, jeżówka, czosnek ozdobny, kwitnąca szałwia

•      krzewów i drzew, np. berberys, bukszpan, sosna kosodrzewina, tawuła, żywotnik.

Posadzenie niskiej trawy ozdobnej z przodu rabaty i wysokiej z tyłu sprawi, że z łatwością powstanie rabata o schodkowej strukturze. Dobrze wygląda trawa ozdobna posadzona przy ścianie domu, pergoli lub płocie. Jednocześnie zapewni to roślinie ochronę przed niebezpiecznymi skutkami silnych porywów wiatru.

Jak dbać o trawy ozdobne?

Trawa ozdobna to roślina o niewielkich wymaganiach uprawowych i dużej mrozoodporności. Dobrze znosi susze, nie ma wymagań dotyczących gleby, nasłonecznienia czy nawodnienia. Ta roślina dopasuje się do panujących warunków stanowiskowych. Większość traw lubi najbardziej średnio przepuszczalną i wilgotną glebę oraz słoneczne stanowisko. Jeśli jednak chcesz posadzić trawę, ale Twój ogród jest zacieniony, wybierz odmianę dedykowaną miejscom w cieniu. Idealną porą do sadzenia trawy ozdobnej jest jesień, ewentualnie wiosna. Wówczas ważne jest, by ziemia nie była zmarznięta i by mieć pewność, że przymrozki już nie wrócą.