Co sadzić na jesień w ogrodzie?

Wrzosy królują w niemal każdym jesiennym ogrodzie.

Co sadzić na jesień w ogrodzie? Jak zadbać o zieleń przed zimą? Jakie kwiaty będą się dobrze prezentowały we wrześniu i październiku? Czym ozdobić przydomową przestrzeń? – Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym mini-poradniku. Polecamy sprawdzić, jakie rośliny warto teraz nabyć oraz co zrobić z tymi, które już przekwitły na naszych grządkach. Podpowiadamy też, jak się dekoruje ogród i taras o tej porze roku.

Jak zadbać o ogród?

W ogrodzie po upalnych dniach niektóre kwiaty i rośliny jednoroczne często mają suche liście i więdnące lub opadnięte kwiaty. Co z nimi zrobić? Trzeba usunąć przesuszone części roślin oraz posprzątać obumarłe liście. Również gałęzie drzew oraz niektórych krzewów wymagają podcięcia przed pierwszymi przymrozkami. Przed nadejściem zimy należy także zabezpieczyć byliny i niektóre krzewy, okrywając je materiałem przepuszczającym powietrze, np. włókniną lub – w najbardziej naturalny sposób – obłożyć ziemię wokół nich gałązkami roślin iglastych. To pomoże wrażliwym roślinom przetrwać mrozy i silne wiatry. Nie zapomnijmy też o skoszeniu trawnika przed zimą – jeśli trawa nie będzie zbyt wysoka, na wiosnę w naszym ogrodzie szybciej wyrośnie nowa.

Kompozycje z wielobarwnych kwiatów świetnie sprawdzą się w każdej przydomowej przestrzeni.

Co posadzić?

Jesień to najlepsza pora na sadzenie wielu drzew, krzewów oraz kwiatów cebulowych, które zakwitną wiosną. Wrzesień i październik jest więc idealnym czasem na zaplanowanie tego, jak nasz ogród ma wyglądać w przyszłym roku. Zastanówmy się, jakie krzewy owocowe mają się w nim pojawić. Wśród tych, które się sadzi jesienią, są m.in.: maliny, agrest, porzeczka i aronia. O tej porze roku warto również zasadzić drzewa i drzewka owocowe, np.: jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie, czereśnie oraz brzoskwinie, a także buki, leszczyny, berberysy i rośliny iglaste: jałowce, cisy oraz sosny i świerki. Z kwiatów, które zakwitną w przyszłym sezonie, można wybierać spośród: tulipanów, krokusów, narcyzów, hiacyntów, lilii, szafirków czy zawilców. Jesień to też doskonały czas na przesadzanie traw – tych, które akurat nie kwitną – oraz paproci i turzyc.

Co kwitnie jesienią?

Spośród kwiatów dostępnych w sprzedaży, jesienią królują wrzosy i chryzantemy. O ile pierwsze z nich są ozdobą polskich domów i tarasów już od dawna, to do tych drugich dopiero się przekonujemy. Polacy przywykli uważać chryzantemy za kwiaty tylko i wyłącznie cmentarne, ale za granicą są one popularną jesienną ozdobą przydomowych ogródków. I u nas zaczynają gościć coraz częściej jako kwiaty ogrodowe. Oprócz wrzosów i chryzantem, jesienią pięknie kwitną również marcinki, astry, rozchodniki i zimowity. Są też kwiaty, które okazale się prezentują od wczesnego lata aż do końca września, np. rudbekia błyskotliwa. Są też takie, które co prawda tracą kwiaty, ale zachwycają barwnymi liśćmi. Jeszcze inne – mogą zakwitać po raz drugi w sezonie, jak np. kocimiętka czy ostróżka ogrodowa.

Chryzantemy dobrze prezentują się w towarzystwie dyń ozdobnych.

Jak przygotować kwiaty do zimy?

Zanim nadejdą pierwsze przymrozki, warto zabezpieczyć przed nimi jesienne kwiaty i pozostałe rośliny w ogrodzie. Jeśli uda się je nam bezpiecznie przezimować, mogą pięknie zakwitnąć na wiosnę – również te, które są uważane za typowo jesienne, np. wrzosy, astry, powojniki i dalie. Jak je przygotować do zimy? Astry warto obłożyć suchymi liśćmi, wrzosy przykryć specjalną ochronną siatką lub obłożyć gałązkami roślin iglastych, podstawę powojników – po ich przycięciu – dobrze obsypać korą. Natomiast wyjątkowo delikatne dalie lepiej wykopać na zimę z gruntu, a ich bulwy przechować do wiosny.

Jesienne ozdoby

Odpowiednio zadbane ogrody jesienią mogą prezentować się nawet bardziej okazale niż latem. Wielobarwne kwiaty i liście stanowią doskonałą ozdobę przydomowej przestrzeni, ale niektórzy dodatkowo tworzą różnego rodzaju jesienne dekoracje. Najbardziej powszechne są kompozycje wykonane z dyń ozdobnych i wrzosów lub chryzantem. Ogrodowe dekoracje można też wzbogacić o kwiatostany hortensji ogrodowej, krzewiastej i bukietowej, które stopniowo zasychają, zmieniając kolor. Do takich aranżacji pasują też gałązki z owocami jarzębiny, dzikiej róży, rokitnika albo głogu, a także owoce rajskich jabłuszek. Jesienne kompozycje warto ozdabiać również barwnymi ziołami – dziurawcem czy wrotyczem – oraz trawami ozdobnymi i kłosami zbóż. Przypomnijmy też sobie zabawy z dzieciństwa, związane z jesienią: robienie ludzików z kasztanów i żołędzi. Jeśli mamy dzieci, warto razem z nimi usiąść na tarasie w jesiennym słońcu i pobawić się w robienie kasztanowych figurek, którymi następnie możemy w oryginalny sposób ozdobić nasz ogród.

Suszące się grzyby mogą stanowić ciekawą ozdobę ogrodu.