Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak, kiedy sadzić, uprawiać pomidory?

Od czego zacząć uprawę pomidorów

Pomidor to najczęściej uprawiane warzywo przez ogrodników i przy domowych ogrodach warzywnych. Pomidor w sezonie jest najczęściej wybieranym warzywem do dań, kanapek i sałatek. Sadzenie pomidorów nie jest trudne. Jednak, żeby pomidory dobrze rosły trzeba im zapewnić odpowiednie warunki. Odpowiednio dobrane nasiona pomidorów, sadzonki pomidorów i hodowla to klucz do sukcesu. Poniżej przedstawimy Tobie tajniki sadzenia i uprawiania pomidorów, podpowiemy jaki rodzaj pomidorów wybrać do uprawy pod folią, a jaki na naszym balkonie.

Od czego zacząć uprawę pomidorów?

Zaczynamy od siania nasion do plastikowych pojemników, skrzynek bądź większych doniczek. Nasiona wysiewamy na przełomie marca, kwietnia, maja. Wybierzmy odmianę pomidorów jakie nas interesują i kupimy w sklepie ogrodniczym takie nasiona. Rodzaje pomidorów różnią się kształtem, wielkością, kolorem i terminem owocowania. W Polsce najczęściej na przydomową hodowlę pomidorów wybiera się pomidory malinowe. Pomidory te charakteryzują się specyficznym lekkim, słodkim smakiem. Ten rodzaj wręcz rozpuszcza się w ustach. Pomidory malinowe dzielą się na taki rodzaj jak Warszawski lub Ożarowski. Zaraz za tymi odmianami chętnie też są wybierane Andrus i Figiel – pomidorki koktajlowe. Wcześnie owocują Atol i Beta.

0
Sadzonki możemy przygotować sami.

Jeżeli już wybraliśmy sadzonki to przejdźmy do hodowli. Pomidory rosną z nasion. Powstają sadzonki, które sadzimy bezpośrednio do gruntu. Można też kupić gotowe sadzonki. Jednak własna amatorska uprawa pomidorów to powód do dumy i satysfakcji, że podołaliśmy i mamy własną hodowle pomidorów. Po umieszczeniu nasion w plastikowych pojemnikach należy przykryć je 1 cm ziemi i zraszać codziennie. Trzeba zapewnić im wysoka temperaturę kiełkowania 22-25 stopni. W tym celu ważne jest ulokowanie sadzonek w nasłonecznionym miejscu. Idealny będzie parapet w domu przy oknie. Około 4 tygodnie po zasianiu powinny pojawić się siewki. Kiedy rośliny wypuszczają pierwsze liście należy je przesadzić do osobnych doniczek. Pomidory do gruntu sadzimy po 15 maja. Czemu? Bo wtedy mamy pewność, że temat przymrozków jest zamknięty. Te warzywa są bardzo wrażliwe na niską temperaturę. Rośliny gotowe do sadzenia w ziemi powinny mieć około 30 cm i po 5,7 liści. Krzaczki sadzimy w odpowiedniej odległości, nie za blisko. Musimy zapewnić owocom dostęp do światła. Pomidory, które są sadzone za blisko częściej są atakowane przez szkodniki, szybciej się przenoszą. Posadzone rośliny posypujemy zużytym podłożem i lekko udeptujemy. Jeżeli wybraliśmy wysokie odmiany pomidorów to trzeba im zapewnić wysokie i stabilne podpory.

Jak podlewać pomidory?

0
Pomidory najlepiej podlewać rano.

W zależności od pogody. Jeżeli mamy bardzo gorące dni pomidory każdego dnia muszą być podlane. Najlepiej podlewać je każdego ranka, uważać, aby nie zamoczyć liści i owoców. Najwięcej wody krzewy potrzebują w okresie kwitnienia. Pomidory potrzebują też sukcesywnego nawożenia. Pierwsze nawożenie powinno odbyć się 2-3 tygodnie po posadzeniu krzaków do gruntów. Nawożenie jest potrzebne, żeby krzak wytworzył owoce potrzebuje dużo składników pokarmowych. Nawóz jest dostępny w sklepie ogrodniczym. Można też stworzyć własny nawóz z kompostownika, gnojówki, pokrzywy. Trzeba też uważać, żeby nie przesadzić.

Kiedy zbieramy pomidory?

Wszystko jest uzależnione od gatunku, ale zazwyczaj zbiór pomidorów zaczyna się w połowie lipca i trwa do pierwszych mrozów. Pomidory zbieramy systematycznie co 3 do 5 dni. Ze zbiorami trzeba się spieszyć, ponieważ przy pierwszym mrozie drzewka zamierają. Jeżeli na krzakach nam zostaną zielone pomidory to je zrywamy i umieszczamy w domu na parapecie. One w swoim czasie również dojrzeją. Pomidory są jedno sezonowymi roślinami.

Zastanawiasz się jak zaaranżować swój ogród? Sprawdź nasze pomysły na ogród warzywny

0
Połowa lipca to czas zbioru pomidorów.