Dysponujesz małym balkonem, ale marzysz o tym, by mieć własny miniogródek, w którym zasadzisz ulubione warzywa, które dadzą plon? To możliwe. Aby móc cieszyć się smakiem własnych zbiorów, nie musisz mieć ogrodu. Zobacz, co możesz zrobić, by stworzyć warzywnik na balkonie bez większych wyrzeczeń czy wysiłku. Podpowiadamy, jak można uprawiać warzywa w mieszkaniu.
Warzywnik na balkonie – etap przygotowawczy
Taki sposób hodowania roślin jest dobrym rozwiązaniem dla mieszkańców bloków, którzy nie dysponują własnym ogrodem, gdzie mogliby posadzić ulubione warzywa. Pochodzące z własnej uprawy warzywa są o wiele bardziej zdrowym i ekologicznym rozwiązaniem niż te, kupowane w sklepach. Dlatego pomysł sadzenia warzyw jest jak najbardziej dobry.
Jak zatem zorganizować warzywnik na balkonie? Przede wszystkim zastanów się, jakie warzywa chcesz uprawiać. Pamiętaj, że nie każda roślina poradzi sobie w takich warunkach, dlatego zadbaj o to, by wybrać takie warzywa, które mają szansę na to, by się rozwijać. Dobrze sprawdzą się tu pomidory, papryka, a także szczypiorek, rzodkiewka, sałata, rukola, cykoria liściowa. Nie zapomnij również o ziołach, które działają odstraszająco na niektóre szkodniki, a także wspierają rozwój innych roślin.
Teraz czas zorganizować pojemniki na warzywa. Jeżeli decydujesz się na zasadzenie fasoli albo wysokich odmian pomidora, zadbaj o to, by Twoje rośliny miały do dyspozycji dużą doniczkę. Jej pojemność musi wynosić co najmniej 10 litrów, ale najlepiej, by była większa. Po doniczki średniej wielkości, a więc takie wyróżniające się pojemnością od 5 do 10 litrów, sięgnij wówczas, gdy planujesz posadzić seler, pomidorki cherry albo paprykę ostrą. Możesz także w przypadku niektórych warzyw takich jak sałata, pomidor czy papryka zdecydować się na przesadzanie ich z mniejszych pojemników do większych.
Czas na przygotowanie doniczek i ziemi
Dobierz doniczki w taki sposób, by dodatkowo ozdabiały również Twój balkon. Oczywiście, jeżeli zależy Ci na walorze estetycznym, a nie tylko praktycznym. Zamiast zwyczajnych doniczek możesz wybrać gliniane donice, eleganckie beczki albo dzbanki czy drewniane skrzynie. W każdym tego rodzaju pojemniku będziesz mógł zasadzić swoje rośliny.
Pamiętaj o odpowiednim doborze ziemi. Tego rodzaju gleba musi być urodzajna. Warto np. skorzystać z gotowych mieszanek dostępnych w sklepach i na tego rodzaju podłożu sadzić. Nie zapomnij o kompoście, ziemi ogrodowej oraz tzw. materiale rozluźniającym. Może posłużyć do tego keramzyt, żwir albo kulki ze styropianu. Potrzebny będzie Ci również hydrożel, który zwiększy pojemność wodną w podłożu. Dzięki temu nie będziesz musieć tak często podlewać swoich roślin.
Jak sadzić warzywa?
Należy pamiętać, że czas sadzenia jest bardzo istotny z punktu widzenia potrzeb rośliny. Dlatego nie powinno się tego robić w pełnym słońcu. Gdy dzień jest słoneczny, poczekajmy najpierw aż słońce zajdzie. Najlepiej jednak sadzić warzywa w pochmurne dni. Gleba powinna być wilgotna. Uważaj na to, by system korzeniowy rośliny nie został uszkodzony, wówczas raczej nie będziesz cieszyć się z plonów.
Sadzisz rośliny z rozsady? Najpierw zadbaj o to, by nieco się zahartowała. Przyzwyczajaj ją do niższych temperatur. Gdy coś przesadzasz powinieneś zakopać to na ten samej głębokości, na której ją zasadziłeś. Nie sadź zbyt głęboko selera albo sałaty. Możesz natomiast zrobić tak z pomidorami.
Gdy już zasadzisz rośliny, nie zapomnij o ich systematycznej pielęgnacji. Podlewaj je rano, zraszając podłoże, a nie roślinę. Obserwacja z pewnością przyniesie Ci wiele radości. Warto również zachęcić innych mieszkańców i członków rodziny do sadzenia tego rodzaju ogródków. Warzywa pochodzące z warzywnika mogą smakować nieco inaczej niż te ze sklepu, co będzie dla Ciebie dodatkowym powodem do tego, by cieszyć się z własnej uprawy.
Własny warzywnik na balkonie to prawdziwa przyjemność i radość, to także samo zdrowie. Gdy do dyspozycji masz warzywa z własnego małego ogródka jesz ekologicznie, a sąsiedzi z pewnością Ci zazdroszczą tego smaku.