Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak zbudować oczko wodne, krok po kroku.

Oczko wodne w ogrodzie

Aby samodzielnie zbudować niewielkie oczko wodne w ogrodzie, musimy dobrze rozplanować pracę. Nie jest to proste zadanie i samodzielne wykonanie tego rodzaju instalacji ogrodowej będzie wymagało od nas nie lada wysiłku. Wszelkie prace ziemne i prace związane z przygotowywaniem wykopu pod miejsce napełnienia wodą, odpowiednie zabezpieczenie dna oczka wodnego, a także wszystkie prace związane z estetyką i otoczeniem naszej sadzawki sprawiają, że bez dobrego planu ani rusz. Poniżej opowiemy jak krok po kroku przygotować prace związane z budową oczka wodnego.

Od czego zacząć?

Pierwszym zadaniem jakie stanie przed nami jest wyznaczenie miejsca wykopu zbiornika, który następnie zapełnimy wodą. Za pomocą sznurka wyznaczamy obrys planowanego stawu. Możemy zrobić to także za pomocą piasku lub usypać kształt z białej kredy lub wapna. Następnie bierzemy się za kopanie niecki. Jeżeli nasza sadzawka ma być niewielkich rozmiarów możemy zrobić wykop własnoręcznie przy użyciu szpadla. Natomiast jeżeli nasze oczko wodne ma być małym stawkiem to przyda się już bardziej specjalistyczny sprzęt. Na rynku dostępnych jest wiele ofert wynajęcia minikoparki. Sprzęt taki możemy wynająć na godzinę razem z fachową obsługą. Podczas kopania pamiętajmy, aby dół pod sadzawkę był nieco głębszy. Na różnych głębokościach starajmy się modelować półki, które w naturalny sposób zapobiegną gwałtownemu osuwaniu się ziemi do wnętrza wykopaliska.

Budowa dna

Kiedy nasz wykop jest już gotowy, dno stawu wysypujemy kilkunastocentymetrową warstwą piasku. Następnie piasek ten dokładnie ubijamy. Tak przygotowane dno będzie bezpieczne dla folii, którą wyłożymy nasze oczko wodne. Zamiast piasku możemy użyć specjalnej agrowłókniny, która przykryje wszystkie nierówności i ewentualne ostre krawędzie kamieni, które mogłyby uszkodzić folię. Jeżeli nasze oczko wodne ma posiadać pompę napowietrzającą, to w tym momencie prac dobrze jest umieścić pompę na środku stawku, a przewody zabezpieczyć i ukryć pod folią. Po wyłożeniu dna specjalną folią, delikatnie przysypujemy je żwirem i obkładamy kamieniami. Darń i ziemia, które zostały usunięte z miejsca wykopu możemy wykorzystać jako materiał do budowy kaskady lub małego wodospadu. Tak uformowany brzeg oczka wodnego możemy wyłożyć kamiennym łupkiem lub kamieniami i połączyć betonową zaprawą z tyłu konstrukcji, tak żeby od przodu nie było widać cementu. Za kamieniami możemy schować przewód wodny, który będzie zasilał nasz mini wodospad lub kaskadę.

Brzeg oczka wodnego i roślinność

Brzeg wokół naszego stawku obkładamy płaskimi kamieniami– otoczakami i obsypujemy żwirem. Wokół stawku na szerokości około 30 cm wysypujemy żyzną ziemię, w której posadzimy ozdobne rośliny upiększające naszą sadzawkę. Decydując się na roślinne nasady wokół oczka wodnego wybierzmy takie rośliny, które naturalnie występują w wodnym otoczeniu.

Wodnolubne rośliny nie będą gnić od nadmiaru wody. Dobierzmy też taką roślinność, która nie będzie ekspansywna i nie przysporzy nam dużego kłopotu podczas pielęgnacji. Idealnie sprawdzą się: tatarak zwyczajny, babka wodna, niezapominajka błotna. Jeżeli nasze oczko wodne jest na tyle głębokie (minimum 1,5m) to do naszej sadzawki możemy wpuścić rodzime gatunki ryb. W tak małym akwenie wodnym dobrze będą się czuły cierniki, karpie, płocie lub sumiki karłowate. Niestety nasze rodzime gatunki są bardzo płochliwe, dlatego wiele osób wybiera egzotyczne gatunki ozdobne takie jak amury białe, złote rybki czy efektowne karpie koi.