Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak, na jakiej głębokości sadzić lilie wodne?

Kwiaty lilii wodnych potrafią stworzyć prawdziwy, kolorowy spektakl.

Lilie wodne, zwane też grzybieniami lub nenufarami, to wyjątkowo piękne rośliny, porastające zbiorniki wodne – w stanie dzikim jeziora, w ogrodach – stawy i oczka wodne. Jak sadzić lilie wodne? Co trzeba wiedzieć o nenufarach, zanim je kupisz do swojego oczka? Dowiedz się, jakie są najważniejsze zasady uprawy, pielęgnacji i sadzenia lilii wodnych.

Jakie są rodzaje lilii wodnych?

W ogrodowych sadzawkach i oczkach wodnych uprawia się hodowlane odmiany lilii wodnych.

Lilia wodna to prawdziwa królowa oczka wodnego. W naturalnych warunkach w Polsce rosną dwa gatunki grzybieni – grzybienie białe i północne. Obydwa występują przy tym pod ochroną. 

W ogrodowych sadzawkach i oczkach wodnych uprawia się hodowlane odmiany lilii wodnych. Część z nich to piękne rośliny tropikalne, które niestety nie zimują w naszych warunkach. Niektóre odmiany grzybieni można jednak hodować cały rok. Odmiany zimotrwałe także mają piękne kolory – białe, żółte, różowe, pomarańczowe i czerwone. Najlepszy wybór to lilie wodne hybrydowe, odporne na trudniejsze warunki atmosferyczne, szkodniki i choroby, a przy tym kolorowe i pięknie kwitnące. 

Jak sadzić lilie wodne? Najważniejsze zasady

Jak dobrać odpowiednie odmiany lilii? Ich wybór powinien zależeć przede wszystkim od głębokości zbiornika. Są odmiany naprawdę duże, z kwiatami dochodzącymi do 20, a nawet 30 cm średnicy. Są też lilie wodne miniaturowe, z malutkimi kwiatkami szerokimi zaledwie na 3 cm.

Na jaką głębokość sadzić lilie? W zależności od odmiany grzybienie sadzi się na głębokości od 10 do nawet 150 cm. Najmniejsze odmiany potrzebują wokół siebie przestrzeni 30x30 cm. Największe nawet 2x2 m. Młode lilie możesz posadzić na niewielką głębokość, np. 20 cm i dopiero wraz ze wzrostem rośliny umieścić głębiej w ziemi. Uważaj przy tym, aby nie posadzić grzybieni zbyt głęboko – roślina, która w dużej części znajduje się nad wodą, roślinie lepiej i ładniej kwitnie. 

Kiedy sadzi się lilie wodne? Idealna pora to wczesna wiosna, zanim urosną im liście.  Jak sadzić lilie? Możesz umieścić je bezpośrednio w ziemi lub w specjalnym koszyku. Jakiego podłoża potrzebuje lilia wodna? Najlepsza będzie żyzna ziemia np. z ogrodu, możesz dodać też do niej nieco gliny i piasku. Przyda się też odrobina obornika lub kompostu. Jeśli go nie masz – musisz dodać do ziemi długo działający nawóz. Ziemia nie powinna być kwaśna ani torfowa.

Jeśli sadzisz lilię wodną w koszu, na wierzch możesz dać kamyki, dzięki którym roślina nie zostanie wykopana przypadkowo. Możesz też przymocować kłącza do pojemnika, aby lilia nie wypłynęła na powierzchnię. 

Kiedy i jak kwitną lilie wodne?

Kwiaty lilii wodnych potrafią stworzyć prawdziwy, kolorowy spektakl. Większość odpornych lilii hybrydowych kwitnie od czerwca do września. Są odmiany, które kwitną w maju, są też takie, które nie boją się zimnych nocy i pięknie prezentują się nawet w październiku. Ważna sprawa – przekwitłe kwiaty lilii wodnych musisz regularnie usuwać. Wtedy będą kwitły dłużej.

Czas kwitnienia pojedynczego kwiatu to zaledwie kilka dni. Co ciekawe, kwiaty nenufarów zamykają się na noc. Lilie wodne kochają słońce. Jeśli wiosna i lato są słoneczne, a ty posadziłeś je na słonecznym stanowisku, odwdzięczą się wielkimi kwiatami i długim kwitnieniem. Jeśli dostaną mniej niż kilka godzin słońca dziennie, mogą niestety wytworzyć jedynie liście, bez dekoracyjnych kwiatów. 

Jak przesadzić i dzielić lilie wodne?

Oprócz sadzenia, ważną kwestią jest też przesadzanie lilii wodnych. Kiedy najlepiej je przeprowadzić? Jeśli jest za dużo liści i unoszą się nad wodą, zamiast na niej leżeć. Zabieg przesadzania grzybieni przeprowadź mniej więcej co 3 lata. Przy okazji możesz lilie rozmnożyć, dzieląc je przez podział kłącza. 

Aby lilie pięknie wyglądały, trzeba również usuwać żółte, stare i brzydkie liście. W chłodniejszych rejonach kraju, tam, gdzie sadzawka, oczko wodne lub staw mogą w całości zimą zamarzać, zasadne jest wykopywanie co roku kłączy lilii i przechowywanie ich w chłodnym i suchym oraz przewiewnym miejscu. Lilie, które się właściwie pielęgnuje, pięknie kwitną, wytwarzają duże, zielone, zdrowe i liście i są fantastyczną dekoracją ogrodu. 


Aby lilie pięknie wyglądały, trzeba również usuwać żółte, stare i brzydkie liście.