Posiadasz ogród, ale nie spędzasz w nim zbyt dużo czasu, ponieważ brakuje Ci miejsca, gdzie mógłbyś usiąść i celebrować wspólne chwile z przyjaciółmi i rodziną? A może masz meble ogrodowe, ale leżą one schowane w piwnicy, ponieważ nie chce Ci się chować poduszek za każdym razem, kiedy ma spaść deszcz? Rozwiązaniem na Twoje problemy jest altanka ogrodowa. Co najlepsze – możesz wykonać ją samodzielnie. Podpowiemy Ci, jak zrobić altanę ogrodową, abyś mógł w pełni cieszyć się czasem spędzonym na świeżym powietrzu.
O czym musisz pamiętać, zanim zaczniesz budowę altanki?
Jeśli Twoja altanka ogrodowa nie będzie większa niż 25 m2 w ogrodzie, który znajduje się w mieście, i 35m2 w ogrodzie poza granicami miasta – nie potrzebujesz pozwolenia na jej budowę. Wówczas wystarczy jedynie dobry pomysł, niezbędne materiały oraz narzędzia, a także odrobina zapału. Zwróć uwagę na wymiary ogrodu. Altanka nie powinna go przytłaczać, a jedynie być jego dopełnieniem.
Musisz także określić miejsce, w jakim chcesz postawić swoją altankę ogrodową. Zależy to wyłącznie od Twojej wizji. Możesz ją rozplanować w głębi ogrodu, jak najdalej od drogi, aby cieszyć się ciszą i podziwiać zieleń. Innym rozwiązaniem jest zrobienie altanki w pobliżu domu. Z pewnością ułatwi to przygotowywanie posiłku i nakrywanie do stołu podczas spotkań towarzyskich.
Określ budżet, który chcesz i możesz przeznaczyć na własnoręczne wykonanie altanki. Będzie to miało znaczenie w przypadku materiału, który wybierzesz do konstrukcji i na pokrycie dachu.
Najbardziej popularnym materiałem wykorzystywanym do tego typu prac jest drewno. Możesz wybrać spośród tańszego drewna sosnowego i świerku, jednak musisz się liczyć z tym, że jest ono dość miękkie i może okazać się niezbyt trwałe.
Jeśli Twój dom jest nowoczesny lub posiadasz nieduży ogród, świetnie sprawdzi się także konstrukcja ze stali kutej. Najtrwalszy efekt możesz osiągnąć, stawiając murowaną altankę. Ta solidna konstrukcja z pewnością przetrwa lata, a zimą może być dobrym pomieszczeniem na przechowywanie w niej np. narzędzi ogrodowych.
Każdą altankę możesz obsadzić zielonymi pnączami, np. bluszczem czy milinem amerykańskim. Wówczas całość świetnie wkomponuje się w ogród.
Od czego zacząć budowę altanki ogrodowej?
Podpowiemy Ci, jak możesz samodzielnie wykonać altankę ogrodową w najprostszy sposób – z drewna, aby była ona stabilna oraz służyła Ci przez długi czas.
Przygotuj projekt
Zaznacz dokładnie, w którym miejscu ogrodu stanie Twoja altanka. Rozrysuj starannie jej projekt. Na tym etapie musisz wiedzieć, czy chcesz, aby miała 4 boki, czy 6. Zaznacz także, jak wysoka i duża powinna być. Od tego zależy ilość materiałów, które będziesz musiał zakupić.
Zacznij od fundamentów altany ogrodowej
Twoja konstrukcja musi być stabilna oraz bezpieczna. Nie może się przewrócić od podmuchu silniejszego wiatru. Musisz zatem zadbać o jej solidne fundamenty, na których oprzesz szkielet. W tym celu musisz wykopać doły, które powinny być zbrojone, żebyś następnie mógł zalać je betonem. Dopiero do tak stworzonych płyt betonowych możesz przymocować drewniane belki, które będą stanowiły szkielet całej altany.
Następny krok – szkielet konstrukcji
Aby zamontować drewniane słupy stanowiące ścianki Twojej altany ogrodowej, musisz zaopatrzyć się w specjalne regulowane kotwy. Dobrym rozwiązaniem będą też stopki do słupów, które posiadają zakończenie w kształcie litery U. Ich nóżki musisz przymocować do betonu. Do środka kotew wsuń drewniane belki, które przymocujesz śrubami. Te cztery słupy wyznaczą wielkość oraz wysokość Twojej altanki.
Wykonaj ścianki altany ogrodowej
Masz tutaj pełną dowolność. Możesz zdecydować się na bardziej zabudowaną wersję z desek lub innych materiałów. Dobrym wyborem jest także kratownica, która będzie wsparciem do pnącej się po niej roślinności. Ścianki nie są jednak niezbędne. Kiedy całość nakryjesz jedynie dachem, zyskasz ochronę przed deszczem i piękny widok na ogród z każdej strony.
Ostatni etap – dach altanki
Dach, którym przykryjesz altankę, dopełni całości konstrukcji. Jeśli zależy Ci na łatwości wykonania, zdecyduj się na jednospadowy dach, którego montaż przebiegnie szybko i sprawnie. Abyś mógł go zamontować, niezbędne będzie przygotowanie więźby. Powinieneś w pierwszej kolejności zacząć od obsadzenia murłaty. Jest to element, który połączy ścianki z konstrukcją zadaszenia altanki. Bezpośrednio do niej możesz przymocować już krokwie dachowe. Do wykończenia dachu możesz użyć dachówek, desek lub papy – wszystko zależy od Twojego pomysłu.
Jeśli przeszedłeś przez wszystkie etapy samodzielnej budowy altanki ogrodowej, wygląda na to, że możesz przejść do najprzyjemniejszego – urządzania. Altanka to miejsce, które idealnie nadaje się na wspólne letnie kolacje z przyjaciółmi czy długie, leniwe niedzielne śniadania z rodziną.
Możesz udekorować ją małymi lampeczkami i dodać nieco zieleni, która będzie pięła się po całej konstrukcji. Łatwo w ten sposób sprawisz, że stanie się ona ulubionym miejscem w Twoim ogrodzie.