Jak przezimować pelargonie - przechowywanie pelargonii na sucho?

Pelargonie często można spotkać na tarasach i balkonach.

Pelargonie to niezwykle popularne rośliny ogrodowe, które mogą być uprawiane w miejscach, gdzie nie ma przymrozków. Na terenach, gdzie zimą temperatura spada poniżej zera, kwiaty te są zazwyczaj hodowane jako jednoroczne. Jednak istnieje sposób, by przechować je przez trudny, zimowy czas, a wiosną znów wystawić na ogród. Sprawdź sam, jak przezimować te piękne kwiaty i zachować ich obecność dłużej, niż kilka miesięcy.

Piękny ogród pełen pelargonii

Pelargonie to niezwykle popularne rośliny ogrodowe.

Pelargonie często można spotkać na tarasach i balkonach. Nic dziwnego. Są to niezwykle piękne rośliny, które mogą ozdobić każdy dom. Ostatnio pojawił się trend na wieszanie pelargonii. W przypadku pnących odmian daje to dodatkowe, piękne efekty zielonych girland opadających delikatnie ku ziemi. Jakie jeszcze zalety ma ten kwiat?

  • W sklepach ogrodniczych spotkać można mnóstwo różnych kolorów pelargonii. Różowe, białe, fioletowe, czerwone... Szeroki wybór barw kwiatów pozwala dostosować pelargonie do różnego wystroju wnętrza. Można zatem powiedzieć, że pelargonia, jako roślina ozdobna, jest uniwersalna.

  • To kwiat bardzo prosty w utrzymaniu. Wystarczy ją w miarę regularnie podlewać, a wytrzyma praktycznie wszystkie warunki.

  • Kwiaty pelargonii utrzymują się już od wczesnej wiosny, aż po późną jesień, zdobiąc ogrody, tarasy i balkony niemal przez cały rok.

Tym bardziej szkoda jest wyrzucać te cudowne rośliny już po kilku miesiącach z powodu pierwszego przymrozku. Temperatura poniżej zera jest bowiem dla pelargonii zabójcza. Jest jednak sposób, by uchronić tę roślinę przed zamarciem. Jak przezimować pelargonię i dać jej drugie życie? Sprawdź sam.

Jak przezimować pelargonię?

W przypadku miejskich skwerów nie ma praktycznych możliwości, by przezimować dużą ilość kwiatów. Jednak okazy kwitnące w domowych ogrodach oraz w doniczkach wcale nie muszą być wyrzucane wraz z przyjściem zimy.

Przy odpowiednim potraktowaniu, pelargonia zabezpieczona jesienią może zakwitnąć także na kolejną wiosnę. Teoretycznie można jedną roślinę utrzymywać nawet przez kilka lat, choć kwiaty pelargonii dobrze prezentują się jedynie przez dwa lata. Nie oznacza to, że na drugą zimę będą już zbędne. W dalszej perspektywie stanowią bowiem doskonałe źródło sadzonek.

Przygotowanie do zimowania

Na przezimowanie należy wybierać jedynie zdrowe i ładne okazy. Jeśli pelargonie zostały przesuszone i nie wyglądają najlepiej, to nie dadzą rady odpowiednio się odrodzić po zimie, więc na następny rok także będą źle wyglądać. Jeszcze bardziej należy uważać na szkodniki oraz choroby, aby nie przenieść ich na kolejny rok. Może być to zabójcze dla roślin w domu.

Przezimowanie

Aby odpowiednio przygotować zimowe pomieszczenie na kwiaty, należy wiedzieć, jak przezimować pelargonie. Przede wszystkim nie powinno się przekraczać temperatury dziesięciu stopni. Dopóki temperatura będzie utrzymywać się powyżej tej granicy, roślina będzie cały czas rosła. Wystarczy raz na jakiś czas je podlać, aby zachowały wilgoć.

Nowe pędy

Gdy pojawiają się nowe pędy, rośliny wychodzą ze stanu spoczynku i są gotowe rozpocząć kolejny sezon kwitnienia. Warto w tym momencie podnieść temperaturę do osiemnastu stopni, ponieważ w ten sposób stymuluje się roślinę do dalszego rozwoju. Należy także częściej podlewać pelargonie.

Nowe sadzonki

Pelargonie szybko zaczną wypuszczać nowe pędy. Już po kilku tygodniach będą one na tyle długie, że będzie można je wykorzystać na sadzonki. Wystarczy ściąć wierzchołek wraz z trzema lub czterema węzłami, a następnie umieścić je w naczyniu z wodą. Po jakimś czasie pojawią się pierwsze korzonki.

Daj pelargonii drugie życie

Dzięki możliwości przezimowania pelargonie mogą cieszyć oko właściciela nie tylko przez kilka miesięcy, ale nawet przez kilka lat. Część roślin, które będą gorzej wyglądały, doskonale nada się na rozsady nowych sadzonek. Natomiast stare i schorowane kwiaty będą musiały zostać wyrzucone, by zrobić miejsce dla nowych i pięknych. W ten sposób można zapewnić sobie ciągły dostęp do tych pięknych roślin na swoim balkonie, tarasie czy ogrodzie.

Dzięki możliwości przezimowania pelargonie mogą cieszyć oko właściciela nie tylko przez kilka miesięcy, ale nawet przez kilka lat.