Mozaika w łazienkach
Łazienka - Ściany Mozaika aranżacje, inspiracje 2024
Zobacz co radzą specjaliści!
Mozaika w łazience
Historia mozaiki jest prawie tak stara jak historia architektury. Już od tysięcy lat ludzie z fragmentów kamieni czy ceramiki tworzyli obrazy, za pomocą których opisywali świat. Najstarsze mozaiki celowo użyte do wystroju wnętrz datuje się na IV-III tysiące lat p.n.e. Starożytne mozaiki zdobiły wille co znakomitszej i bogatszej arystokracji. Współcześnie mozaika to ciekawa aranżacja zazwyczaj łazienki. To bardzo dekoracyjny trend, który pozwala stworzyć niepowtarzalne kompozycje. Mozaika w naszej łazience to idealny sposób na ciekawe zaaranżowanie ściany lub podłogi, a także wyłożenie nią brodzików czy blatów. Dlatego, że mozaika wykonana jest z bardzo drobnych elementów sprawdzi się idealnie także w miejscach łączenia ściany z sufitem i nieregularnych powierzchniach takich jak łuki, kolumny czy wybrzuszenia. To idealna ochrona przed wilgocią a przy okazji ciekawy i wyróżniający element dekoracyjny.
Rodzaje mozaik w łazience
Mozaika ceramiczna to bardzo funkcjonalny i praktyczny element aranżacji wnętrza. Często są to płytki pocięte na małe fragmenty i przyklejone do siatki, dla bardziej cierpliwych i zaawansowanych do nabycia są również mozaiki prasowane, których każda kostka jest oddzielnym fragmentem. Ponieważ mozaika ma właściwości płytki ceramicznej, obowiązują ją te same klasy ścieralności co w przypadku płytek podłogowych czy ściennych. Na rynku nabyć można także gresowe mozaiki, które idealnie sprawdzą się w architekturze zewnętrznej. Do wnętrz praktyczniejsza będzie mozaika ceramiczna. Mozaika szklana to idealny materiał do zastosowania w każdej łazience. Jest całkowicie wodoodporna i często wykorzystywana do basenów lub oczek wodnych. Wykonana ze szkła barwionego mozaika może być matowa, błyszcząca, przezroczysta i praktycznie każdego koloru. Mozaika kamienna - to szlachetny rodzaj materiału wykonany z naturalnego kamienia. Mozaika kamienna jest bardziej nasiąkliwa niż szklana lub ceramiczna i bardziej narażona na przebarwienia. Ułożona w miejscach bardzo narażonych na wilgoć, może wymagać częstej konserwacji i czyszczenia. Bardzo popularne ostatnio są mozaiki wykonane ze specjalnych gatunków drewna. Wśród nich dominują mozaiki bambusowe, kokosowe czy wykonane z drzewa egzotycznego. Można też spotkać mozaiki wykonane z miedzi lub z brązu.
Montaż mozaiki
Układanie mozaiki niewiele różni się od układania glazury czy terakoty. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Podłoga musi być gładka i równa. Mozaiki podobnie jak i płytki podłogowe układamy na cienkiej warstwie kleju. Po wyschnięciu kleju przestrzeń między kafelkami uzupełniamy fugą. Dobrze położona mozaika powinna stworzyć wodoszczelną powierzchnię oraz ciekawy element dekoracyjny w naszej łazience.