Ceramiczne płytki jeszcze do niedawna były pierwszym i oczywistym wyborem przy wyborze okładzin na ściany w łazience. Ale to się zmienia. Rewolucja w aranżacji łazienek i pokojów kąpielowych zbliża ich wystrój raczej do salonu, zdecydowanie odchodząc od wykładania ich płytkami od posadzki po sam sufit. Tapeta, cegła, szkło, drewno, beton, a może zwarta zabudowa? Jak zaaranżować ciekawą łazienkę bez płytek? Podpowiadamy.
Projekty nowoczesnych łazienek czerpią pełnymi garściami ze stylistyki stosowanej w pozostałych częściach domu. Aranżacjom bliżej jest do stylowego wyposażenia salonu niż do pokrytych płytkami sanitariatów, jakie były standardem jeszcze paręnaście lat temu.
Co na ściany zamiast płytek
Ostatnie dekady przyniosły ogromne zmiany w postrzeganiu wystroju łazienki. Dbamy o stylowe połączenie wyposażenia, coraz chętniej sięgając po materiały inne niż płytki. Kafle zazwyczaj układamy w miejscach najbardziej narażonych na kontakt z wodą i wysoką wilgotność, czyli wewnątrz kabiny prysznicowej, w sąsiedztwie umywalki, wanny i strefy WC. To praktyczne rozwiązanie, które daje dobrą izolację przed zawilgoceniem ścian.
Coraz częściej w aranżacjach łazienek na ściany wybierane są inne materiały, takie jak: beton, drewno, cegła, szkło, tapety lub specjalne farby. Stosuje się je obok lub zamiast płytek – obecnie mamy do wyboru wiele możliwości wykończenia łazienki. Warto kolorystyką i fakturą nawiązywać do wystroju salonu lub kuchni. Buduje to harmonię i spójność stylistyczną w całym domu.
Wybierając okładziny na ściany i posadzkę do łazienki, pamiętajmy, aby sprawdzić, czy są dostosowane do wymagających warunków w tym pomieszczeniu. Zmieniająca się temperatura, wysoka wilgotność i częsty kontakt z rozchlapaną wodą – materiały muszą być odpowiednio zaimpregnowane i zabezpieczone, aby na długo zachowały swoje pierwotne właściwości i wygląd.
Tapety i fototapety na ściany w łazience
Wiele osób zastanawia się, czy tapeta to na pewno dobry wybór do łazienki. Jeśli tylko sięgniemy po rodzaje tapet przystosowane do wymagających warunków zwiększonej wilgotności, to świetnie sprawdzą się jako alternatywa dla płytek. Tapety winylowe lub wykonane z włókna szklanego są odporne na wilgoć, a dodatkowo – bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości.
Tapety winylowe są pokryte warstwą tworzywa sztucznego, dzięki czemu nie chłoną wody i można je zmywać wilgotną ścierką. Nie tylko to przemawia na korzyść tapety w łazience. Ogromny wybór wzorów, kolorystyki i różnych faktur sprawia, że stają się uniwersalnym rozwiązaniem do zadań specjalnych. Świetnie sprawdzają się jako imitacja cegły lub drewna, a dodatkowo łatwo dopasowują się do nierównej powierzchni lub trudnego układu. Mogą być ciekawym (i ekonomicznym) uzupełnieniem aranżacji z płytek. Niektóre tapety nadają się też do malowania, co pozwala często zmieniać i kreować klimat wystroju wnętrza.
Fototapety to modny wybór do łazienek o niemal każdym metrażu. Własne zdjęcie lub gotowa grafika potrafią zupełnie odmienić odbiór wizualny wnętrza, odmienić jego proporcje i optycznie powiększyć. Duże grafiki na ścianie (lub na jej fragmencie) stają się osią całej aranżacji. Sprytnie dobrane, pozwalają na metamorfozę całej łazienki.
Co zamiast płytek do łazienki na ścianę – szafki w zwartej zabudowie
Szafki od posadzki do sufit tworzące zwartą ścianę to dobry sposób nie tylko na stworzenie pojemnego miejsca do przechowywania wszystkich niezbędnych kosmetyków, przyborów toaletowych i środków czystości. To także idealna alternatywa dla wykładania ściany płytkami. Jak pokazuje praktyka – zwarta zabudowa szczególnie dobrze sprawdza się w niewielkich wnękach, w trudnych układach pomieszczenia oraz w sytuacji, kiedy potrzebujemy ukryć niedoskonałości wnętrza. W szafkach z łatwością ukryjemy elementy instalacji i nierówne ściany. Za frontami można ukryć też pralkę i suszarkę.
Szafki wiszące GEBERIT są dostępne także w opcji z lustrzanymi frontami. To dodatkowa zaleta w małych łazienkach. Duże lustro optycznie powiększa niewielkie wnętrze, jednocześnie stylowo uzupełniając aranżację. Szafki wyposażone są w półki o regulowanej wysokości, co pozwala dopasować ich układ do własnych potrzeb. A gniazdka elektryczne zamocowane wewnątrz szafek ułatwiają utrzymanie porządku, bowiem wszystkie przewody ładującej się szczoteczki elektrycznej lub golarki są ukryte za frontami.
Co na ściany do łazienki zamiast płytek – farby łazienkowe
Jak zaaranżować stylową łazienkę bez płytek? Warto sięgnąć po farby łazienkowe, którymi szybko i sprawnie (nawet samodzielnie) jesteśmy w stanie zupełnie odmienić wystrój wnętrza. Aby to się udało, trzeba pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii – musimy wybrać specjalne farby do zastosowania w łazienkach. Farby lateksowe i ceramiczne są odporne na wilgoć i pleśń, łatwo zmywalne i doskonale pokrywają wszystkie nierówności ścian.
Farby łazienkowe są dostępne w szerokiej palecie kolorystycznej, dzięki czemu dają możliwość zaaranżowania ciekawego połączenia barw i dopasowania ich do ceramiki i mebli. Dla „podkręcenia” efektu warto sięgnąć po farby strukturalne, które np. imitują fakturę chropowatego tynku lub betonu. Dają ciekawy efekt aranżacyjny bez wydawania fortuny na materiały. Farby łazienkowe to ekonomiczny i prosty sposób na metamorfozę łazienki.
Beton, cegła, drewno zamiast płytek w łazience
Cegła, kamień i beton to modne wykończenie, które znamy przede wszystkim z salonów i kuchni. Coraz częściej jednak są wykorzystywane w projektach łazienek. Biała lub czerwona cegła dodaje wnętrzu przytulności i swoistego klimatu. Jest elementem rozpoznawczym w łazienkach w stylu industrialnym lub skandynawskim. Jej oryginalna surowa faktura jest dobrym kontrastem dla gładkiej powierzchni szkła, płytek i ścian pokrytych farbą.
Aby uzyskać efekt betonowej ściany, można albo położyć płyty betonowe albo tynk strukturalny dający efekt surowej betonowej ściany. W obu przypadkach wymagane jest pokrycie ściany warstwą impregnatu zabezpieczającą przed wilgocią i pleśnią.
Beton to mocny akcent aranżacyjny, dlatego lepiej sprawdzi się na jednej ścianie niż jako okładzina w całym pomieszczeniu. Z łatwością można go przemalować na dowolny kolor, a jego największym atutem jest chropowata powierzchnia. Idealnie sprawdza się w łazienkach w stylu loftowym i industrialnym, a także we wnętrzach silnie nawiązujących do natury, np. urban jungle.
Drewno nie wychodzi z mody. Ten uniwersalny materiał dodaje wnętrzu przytulności i w oczywisty sposób buduje skojarzenie z przyrodą. Dzięki bogactwie kolorystyki i różnorodnej fakturze łatwo je dopasować do niemal każdej stylistyki wnętrza. W wilgotnych i ciepłych warunkach łazienkowych dobrze czują się tylko niektóre gatunki drewna (np. wenge, jatobe, merabu, iroko). Każda drewniana okładzina ścienna musi być też właściwie zabezpieczona.
Marmur i kamień na ścianę w łazience
Stylowe wykończenie kamieniem lub marmurem to sposób na stworzenie ponadczasowej aranżacji wnętrza, niezależnie od jego metrażu. To nie tylko zasługa ich niezwykłej trwałości i odporności na działanie wilgoci. To przede wszystkim ich oryginalny wygląd, dodający elegancji każdemu wnętrzu.
W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się duże marmurowe płyty, układane na dużych fragmentach ścian zamiast płytek. Ich unikatowe ożyłkowanie, idealnie gładka błyszcząca powierzchnia i niezwykły wygląd sprawiają, że coraz chętniej są wykorzystywane w aranżacjach nowoczesnych łazienek. Klasyczne, eleganckie, minimalistyczne, glamour – pasują do każdej z tych aranżacji, często stając się osią całego wystroju wnętrza.