Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Koszt remontu łazienki w 2023 roku – na co zwrócić uwagę?

Nowoczesne panele ścienne są ciekawą alternatywą dla płytek.

Ile kosztuje remont łazienki i od czego to zależy? Jak się kształtują ceny robocizny, poszczególnych materiałów i urządzeń sanitarnych w 2023 roku? Na co warto zwrócić szczególną uwagę, żeby uniknąć nieprzewidzianych kosztów? Podpowiadamy, jak z głową zaplanować remont tego tak potrzebnego, choć często najmniejszego pomieszczenia w mieszkaniu – żeby przebiegał sprawnie i się niepotrzebnie nie przedłużał. Przedstawiamy też przykładowe ceny remontu łazienki o powierzchni 5 metrów kwadratowych.

Od czego zależą koszty?

Całkowity koszt remontu łazienki jest uzależniony od wielu czynników, które musimy wziąć pod uwagę, planując budżet. Podstawowe pytanie dotyczy metrażu pomieszczenia, bo przecież zupełnie inaczej sprawa będzie się miała, gdy chcemy wyremontować małą łazienkę w bloku, a innego rzędu koszty należy brać pod uwagę, kiedy mamy duży, luksusowy salon kąpielowy w domu. Następnie przyjrzyjmy się, gdzie znajduje się nasza nieruchomość. Co prawda koszty materiałów w całym kraju są porównywalne, ale inaczej wygląda temat robocizny – zwykle w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Trójmiasto, wynagrodzenie fachowców jest wyższe niż na wsiach lub w małych miasteczkach z dala od aglomeracji miejskich. Kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy szacowaniu kosztów remontu łazienki, jest to, jak zdecydujemy się wykończyć to pomieszczenie. Na jakie płytki się zdecydujemy, a może wolimy całkowicie z nich zrezygnować? Co położymy na podłogę: gres, wysokiej jakości płytki, a może kamień? Jak będzie wyglądał sufit? Jaką wybierzemy armaturę, jaki sprzęt AGD? I dodatki – choć wśród innych kosztów wydają się najmniej ważną pozycją, one też włączają się do całkowitego kosztorysu remontowego.

0
Projekt łazienki możemy wykonać samodzielnie albo skorzystać z usług architekta.

Co z projektem?

Zanim przejdziemy do analizowania poszczególnych parametrów, które składają się na remont łazienki, zastanówmy się, jaki efekt końcowy chcielibyśmy osiągnąć. Czy myślimy o zatrudnieniu architekta wnętrz, który przygotuje profesjonalny projekt z wizualizacją? Jeśli tak, musimy się liczyć z kosztami rzędu minimum 150-200 zł za 1 m2 pomieszczenia. Żeby uniknąć tego wydatku, warto wypróbować programy do samodzielnego projektowania, oferowane przez duże sklepy budowlane zupełnie bezpłatnie lub za symboliczną kwotę. Pośrednim rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług wirtualnych architektów, zatrudnianych przez niektóre hipermarkety budowlane. Przygotują nam oni projekt łazienki w całkiem przystępnej cenie. Pamiętajmy jednak, że ich propozycje wykończenia będą się opierały tylko na materiałach z danego sklepu, a oni sami nigdy fizycznie nawet nie zajrzą do naszej łazienki, nie mówiąc o dopilnowywaniu fachowców przy pracy, co wchodzi w zakres usług niektórych niezależnych biur architektonicznych.

Koszty wstępne

Przy remontowaniu łazienki ważną kwestią są przyłącza sanitarne i instalacja hydrauliczna – pytanie brzmi, czy zamierzamy je zmieniać, żeby dostosować do nowego położenia wanny, prysznica, umywalki i sedesu. Jeśli nie, to koszty remontu znacznie się obniżą. Zastanówmy się też, czy ściany łazienki wymagają wyrównania. Gdy odpowiedź jest pozytywna, doliczmy cenę zaprawy tynkarskiej i materiałów do hydroizolacji ścian, która z kosztami przyłączy może się wahać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Choć coraz częściej pojawiają się nowoczesne aranżacje łazienek bez płytek, większość inwestorów jednak się na nie nie decyduje, wybierając tradycyjne płytki. Ich koszt oscyluje między kilkudziesięcioma a kilkuset złotymi za metr kwadratowy, więc cena końcowa jest uzależniona od powierzchni, na jakiej planujemy położyć glazurę, a także od jej rodzaju.  

Ile zapłacić fachowcowi

Tu należy uwzględnić, jakie prace będą należały do ekipy remontowej, m.in. czy robotnicy mają usuwać stare płytki i demontować elementy poprzedniego wyposażenia, instalować tylko prysznic, umywalkę i sedes, czy również wannę i bidet, a także jaka jest powierzchnia łazienki. W zależności od tych czynników będziemy musieli zapłacić fachowcom od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, pod warunkiem że powierzchnia łazienki jest raczej niewielka, bo przy przestronnych salonach kąpielowych musimy się liczyć z wyższymi kosztami. Przy łazience o powierzchni 5 metrów kwadratowych średnia cena robocizny w 2023 roku oscyluje w granicach 12-15 tys. zł. Jeśli chcielibyśmy się przyjrzeć, ile kosztuje wykonanie poszczególnych prac, jednym z najwyższych kosztów będzie wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnych (około 650-800 zł/pkt); a następnie położenie ogrzewania podłogowego (łącznie z materiałami 250-350 zł m2); montaż urządzeń sanitarnych (150-450 zł za jeden sprzęt); układanie płytek z fugowaniem (100-180 zł/m2); przeróbki instalacji elektrycznych (80-100 zł/pkt) oraz montaż mebli do łazienki (70-100 zł/m2). Pozostałe, niższe już koszty obejmują: skuwanie starej glazury, terakoty, zrywanie tapet, równanie powierzchni, malowanie ścian i sufitu oraz montowanie akcesoriów łazienkowych.  

0
Koszt wanny waha się od 500 zł do nawet 9 tys. zł.

Koszty materiałów i urządzeń sanitarnych

A jak przedstawiają się ceny poszczególnych materiałów? Jeśli wybieramy te ze średniej półki cenowej, musimy liczyć się z kosztami rzędu: 70-250 zł/m2 za płytki podłogowe i 45-150 zł/m2 za glazurę; 50-100 zł/25 kg za klej do płytek i 15-100 zł/2 kg za fugę; 7-10 zł/l za grunt oraz 3-10 zł/m2 za farbę do łazienki. Gdy mamy już przygotowaną podłogę, ściany i sufit, przychodzi moment na instalację materiałów sanitarnych. Możemy wyposażyć naszą łazienkę w wannę, której cena waha się już od niecałych 500 zł do 9000 zł (ta droższa może być z hydromasażem), brodzik (250-2500 zł), kabinę prysznicową (350-2500 zł), umywalkę (250-1200 zł) i sedes (300-1200 zł). Do tego należy doliczyć jeszcze cenę dodatków, takich jak dywaniki na podłogę, ręczniki oraz uchwyty na nie, mydelniczkę itp. Podliczając wszystkie koszty, łącznie z robocizną, obliczymy, że remont łazienki o powierzchni 5 metrów kwadratowych wyniesie nas około 15-18 tys. zł za metr kwadratowy, pod warunkiem, że materiały, które wybierzemy, nie będą należały do najdroższych na rynku.