Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Żółta sypialnia

Sypialnia - Kolor ścian Żółty aranżacje, inspiracje 2024

Kolor żółty kojarzy się nam zazwyczaj z czymś pozytywnym i pobudza do aktywności. Jego ciepła energetyczna barwa wpływa optymistycznie na nastrój. Dlatego też świetnie się sprawdzi w różnych wnętrzach. Szczególnie atrakcyjnie będzie się prezentować żółta sypialnia, umiejętnie połączona z dobrze dobranymi dodatkami barwnymi.

Zobacz co radzą specjaliści!


Odpowiedni dobór kolorów to podstawa

Podczas badań naukowych dowiedziono, że kolory mają bardzo duży wpływ na nasze zachowanie i samopoczucie. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem poszczególnych barw oko wysyła impuls do mózgu i powoduje różnorakie odczucia. Ponieważ sypialnia należy do miejsc, w których odpoczywamy i regenerujemy siły, to istotne znaczenie będzie miał właściwy dobór odcieni barwnych. Pokój przeznaczony do wypoczynku powinien służyć przede wszystkim odprężeniu. To właśnie z tego powodu musimy w tym miejscu idealnie dobrać kolory. Warto wiedzieć, że żółta sypialnia rozweseli całe wnętrze i napełni je optymizmem. Barwa ta – podobnie jak kolor biały – z dużym natężeniem odbija światło, dlatego też optycznie powiększy pomieszczenie i je rozjaśni.

Warto zachować równowagę barwną

Żółta sypialnia posiada również tę zaletę, że znakomicie stymuluje umysł i pobudza kreatywne myślenie. Dlatego możemy się spodziewać, że każdego ranka będzie na nas pozytywnie wpływać. Trzeba oczywiście uważać, by nie przesadzać z tym kolorem. Jeśli będzie go w nadmiarze, może to powodować irytację. Dobrze dobrany kolor ścian, to najlepsze rozwiązanie na stworzenie urokliwej i przytulnej sypialni. Za pomocą żółtej barwy rozświetlimy wnętrze i dodamy mu ciepłego charakteru. Taka aranżacja sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Nie warto jednak urządzać całej sypialni na żółto, gdyż osiągniemy wówczas odwrotny skutek. Zamiast wyciszenia otrzymamy silny bodziec do działania. Najlepiej ograniczyć się do ścian w kolorze żółtym, natomiast meble, jak i dodatki powinny być w barwie tonującej.

Mariaż żółci i klasycznych kolorów

Dobrym dodatkiem do barwy żółtej będzie szary. Te dwa kolory zalicza się do nowoczesnego zestawienia. Koronkowe, neonowe czy musztardowe odcienie żółtego świetnie się sprawdzą na tle neutralnej szarości. Trzeba przy tym pamiętać, że kolor szary bez żadnych dodatków może działać przygnębiająco, dlatego też warto do niego dodać żółci. Wówczas uzyskamy wnętrze modne, nowoczesne i radosne. Jeśli nasza żółta sypialnia ma się odznaczać równowagą barwną, to warto w nią wkomponować kolory klasyczne w różnych odcieniach szarości, bieli i czerni. Przy żółtych ścianach świetnie się sprawdzi szara pościel. Natomiast zielone dodatki będą stanowić energetyczne połączenie.