Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak pomalować ściany?

Jak pomalować ściany?

Wydawałoby się, że tak prozaiczna czynność jak pomalowanie ściany naszym mieszkaniu czy domu nie wymaga odpowiedniego przygotowania i rozplanowania działań. Nic bardziej mylnego. W naszym poradniku podpowiemy jak krok po kroku przygotować ściany do malowania i jak dobrze je pomalować. Odpowiedni dobór narzędzi, dokładne zabezpieczenie pomieszczenia przed malowaniem i dobre przygotowanie ścian sprawią, że malowanie będzie przyjemnością a wykonana praca będzie wyglądała profesjonalnie. Podpowiemy także, jakie narzędzia będą niezbędne do pomalowania pokoju.

Przygotowanie pomieszczenia

Aby rozpocząć prace malarskie powinniśmy odpowiednio przygotować i posprzątać pomieszczenie, w którym te prace będą się odbywać. Sprzątamy podłogi usuwamy wszystkie ruchome elementy ze ścian a następnie sprawdzamy jakość podłoża. Po upewnieniu się, że nasze ściany są czyste i zostały usunięte wszelkie przedmioty, które mogą przeszkadzać nam podczas malowania zabieramy się do pracy.

Narzędzia niezbędne do prac malarskich

Wałek i pędzel to podstawowe narzędzia malarskie.
  • Wałek malarski duży i mały

  • Wałek do malowania narożników

  • Przedłużka do wałków

  • Kuwety malarskie

  • Pędzel malarski

  • Papier ścierny o gramaturze 80 - 120 wraz z uchwytem

  • Folia malarska

  • Taśma malarska

  • Nóż techniczny

  • Mieszadło do farby

  • Szczotka

  • Szpachelka

  • Farba malarska

  • Grunt do ścian

  • Gładź szpachlowa lub akryl

Zabezpieczenie ścian i sufitów

Przed rozpoczęciem prac malarskich należy dokładnie zabezpieczyć podłogę, okna i wszystkie powierzchnie których nie zamierzamy malować. Do tego celu posłuży nam taśma malarska i folia malarska. Jeżeli planujemy 2 różne kolory na przykład biały sufit i niebieską ścianę, dobrze jest odciąć te powierzchnie od siebie za pomocą papierowej taśmy malarskie.

Uzupełnianie ubytków i gruntowanie ściany

Jeżeli nasze ściany wymagają uzupełnienia ubytków przed malowaniem, należy za pomocą specjalnej masy szpachlowej lub masy akrylowej wypełnić wszelkie dziury i wyrównać powstałe podczas eksploatacji powierzchnie. Po wyschnięciu, miejsca w których zostały uzupełnione ubytki, należy przetrzeć drobnym papierem ściernym, tak aby ściana miała gładką powierzchnię. Następnie tak przygotowaną ścianę ponownie oczyszczamy za pomocą szczotki i nakładamy na nią farbę gruntująca. To bardzo ważne, aby zagruntować ściany, gdyż ułatwi nam to następnie dokładne pokrycie powierzchni farbą i jednocześnie sprawi, że czynność ta będzie wydajniejsza i dokładniejsza. Po zagruntowaniu możemy taśmą malarską wyznaczyć powierzchnię do malowania i odpowiednio zabezpieczyć części, które będą pokryte inną farbą.

Przygotowanie farby i nakładanie pierwszej i drugiej warstwy

Dokładnie wymieszaną farbę nakładamy wałkiem na ścianę.

Ta z pozoru prozaiczna czynność wymaga od nas szczególnej uwagi. Należy zgodnie z instrukcją na puszce lub innym opakowaniu farby, odpowiednio ją przygotować. Bardzo dokładnie wymieszamy farbę a następnie odpowiednią ilość wlejemy do przygotowanej wcześniej kuwety. Malowanie ścian zaczynamy od narożników i brzegowych części ściany. Czynność tę wykonujemy przy użyciu małego wałka lub wałka narożnego. Następnie bierzemy duży wałek i za pomocą przedłużki rozpoczynamy nakładanie pierwszej warstwy farby. Zaraz po malowaniu należy odkleić taśmą malarską, dopóki farba jest mokra. To bardzo ważna czynność, ponieważ odklejenie taśmy po wyschnięciu farby może uszkodzić naszą pomalowaną powierzchnię. Po około 4 godzinach lub według wskazań umieszczonych w opisie produktu przystępujemy do kolejnego malowania. Podobnie jak przy pierwszym nakładaniu farby zaczynamy od naroży i brzegów ścian a następnie przy użyciu dużego wałka rozprowadzamy farbę po całej powierzchni ściany. Po nałożeniu 2 warstwy farby usuwamy papierową taśmę.

Zakończenie prac malarskich

Po zakończeniu prac malarskich usuwamy folię malarską oraz wszelkie zabezpieczenia z okien, podłóg czy kaloryferów. Kiedy jesteśmy pewni, że nasze prace zostały zakończone, dokładnie myjemy cały sprzęt malarski. Jeżeli planujemy malowanie kolejnego pomieszczenia jeszcze tego samego dnia możemy kuwetę z pozostałymi w niej wałkami i farbą, szczelnie zawinąć w worek foliowy. Tak zabezpieczone narzędzia mogą być użyte ponownie nawet po kilku godzinach.