Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Sypialnia na antresoli

Sypialnia - Miejsce Z antresolą aranżacje, inspiracje 2024

Jeżeli nasze małe mieszkanie nie pozwala na wygodną i przestronną sypialnię spróbujmy zaprojektować sypialnię z antresolą . Rozwiązanie takie pozwoli zaoszczędzić nam sporo miejsca a przy okazji doda naszemu mieszkaniu industrialny sznyt. Musimy pamiętać aby nasza sypialnia na antresoli była miejscem nie tylko funkcjonalny ale i wygodnym. Zastosowanie podstawowych reguł, takich jak bezpieczna odległość od powierzchni materaca do sufitu (min. 150 cm zamknij) oraz sztywna podłoga o grubości minimum 4 cm pozwoli na stworzenie miejsca idealnego do wypoczynku i relaksu.
Sypialnia w kamienicy

Sypialnia

Sypialnia w kamienicy

Domek skandynawski z antresolą

Sypialnia

Domek skandynawski z antresolą

Zobacz co radzą specjaliści!


Antresola w sypialni

Sypialnia na antresoli to idealne rozwiązanie do mieszkań o niewielkim metrażu. Zabieg taki pozwala nam na zaoszczędzenie naprawdę sporej ilości miejsca a jednocześnie pozwala nam na odrobinę szaleństwa podczas aranżacji naszej sypialni. Miejsce na antresoli, które jednocześnie jest sypialnią sprawdzi się zarówno w małych jak i dużych mieszkaniach. Tak stworzona przestrzeń stanie się niezwykle funkcjonalna i praktyczna a przy okazji pozwoli zaoszczędzić nam naprawdę dużo miejsca w naszym mieszkaniu.

Od czego zacząć planowanie antresoli?

Kluczową sprawą przy projektowaniu antresoli w sypialni jest jej powierzchnia. Stworzenie przytulnej antresoli będzie zależne od szerokości i wysokości pomieszczenia. Należy pamiętać, aby antresola nie była zbyt niska – minimalna wysokość powinna wynosić 130 cm, ale tylko pod warunkiem, że antresola będzie służyć tylko do spania. Bezpieczna wysokość, która ochroni nas przed uderzeniem głową w strop przy wstawaniu z materaca to 150 cm. Jeżeli odległość od podłogi do sufitu nie pozwala na wstawienie na antresolę łóżka to bardzo dobrym rozwiązaniem będzie nabycie materaca. To bardzo modne ostatnio rozwiązanie. Jeżeli zainwestujemy w dobry materac nie odczujemy braku tradycyjnego łóżka. Dobrze będzie, jeżeli naszą antresole zaopatrzymy w barierki, które ochronią nas przed upadkiem podczas snu. Nawet jeżeli dysponujemy niewielkim pomieszczenie, ale jego wysokość wynosi trochę powyżej 4m, to już możemy pomyśleć o funkcjonalnej antresoli. Powierzchnię pod antresolą możemy wykorzystać jak przestrzeń do pracy.

Konstrukcja antresoli

Aby zbudować w pełni funkcjonalną i wygodną sypialnię na antresoli użyjemy drewnianych kantówek lub stalowych profili. Niewielkie antresole skutecznie można mocować na ścianach bocznych pokoju lub wnęki. Ważnym jest, aby w sposób bezpieczny i jednocześnie wygodny dostać się na naszą antresolę. Jeżeli nie dysponujemy zbyt dużą ilością miejsca w pomieszczeniu, w którym znajdować będzie się antresola, jedynym rozwiązaniem będzie zastosowanie drabinki. Idealnym rozwiązaniem są schody. Możemy zdecydować się na schody kręcone które zajmują bardzo mało miejsca lub schody jednobiegowe– niestety schody takie wymagają dużo większej przestrzeni do montażu. Najważniejsza w konstrukcji antresoli jest podłoga. Musi być sztywna i stabilna, tak aby nie uginać się pod ciężarem ciała. Najlepiej wykonać ją z desek lub z płyty mdf na której położyć możemy deski, panele lub wykładzinę. Ważne jest, aby grubość takiej podłogi miała nie mniej niż 4 cm. Sztywna podłoga pozwoli na wygodne ułożenie na niej materaca lub wciągnięcie na antresolę łóżka.

Jak urządzić antresolę do spania?

Aby urządzić sypialnię na antresoli naprawdę nie potrzeba zbyt wiele. Musimy pamiętać, że przestrzeń jaką mamy do dyspozycji jest bardzo ograniczona. Wystarczy kilka podstawowych elementów takich jak wygodny materac, mała szafka nocna, lampka do czytania i nasza sypialnia już jest gotowa. Jeśli niski strop nie pozwala nam na zamontowanie łóżka na naszej antresoli to zakupmy wygodny materac. Barierki wokół miejsca, w którym śpimy są niezbędne, jeżeli w naszym domu mieszkają małe dzieci. Jeżeli nie mamy dzieci możemy sobie pozwolić na otwartą przestrzeń. Pozbycie się barierek sprawi, że nasza sypialnia będzie sprawiała wrażenie przestronniejszej. Postawmy na minimalizm, użyjmy dodatków z naturalnego drewna, metalu lub kamienia. Pomalujmy naszą antresolę w jasne kolory, dzięki temu uzyskamy jakże modny ostatnio efekt stylu skandynawskiego.

Nasza sypialnia na antresoli oprócz podstawowych funkcjonalności powinna być miejscem przytulnym i wygodnym. Efekt taki możemy uzyskać, jeżeli na podłodze naszej antresoli zagości miękki puszysty dywan a dookoła materaca porozkładamy poduszki w kontrastowych kolorach.

Sypialnia na antresoli