Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak przygotować ściany do malowania - gruntujemy odpowiednio podłoże

Gruntowanie ściany jest bardzo ważne, ponieważ zmniejsza chłonność powierzchni oraz likwiduje pylenie, zapewnia większą trwałość oraz podnosi estetykę.

Malowanie pokoju wydaje się zadaniem łatwym, jednak tak naprawdę to wieloetapowy proces, którego złe zaplanowanie i nieodpowiednie wykonanie może zniweczyć całe przedsięwzięcie. O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem malowania? Z naszymi wskazówkami nic Cię nie zaskoczy. Zaoszczędzisz mnóstwo czasu oraz pieniędzy, a efekty pracy będą trwałe i godne podziwu.

Dlaczego czynności przygotowawcze są tak ważne?

Stare warstwy farb olejowych bądź klejowych należy całkowicie usunąć z podłoża.

To normalne, że ściany z upływem czasu ulegają uszkodzeniom i zabrudzeniom, pojawiają się rysy, ubytki oraz zacieki, spękania i plamy, a stara farba zaczyna odpadać, dlatego jakakolwiek stara powłoka znajdująca się na ścianie powinna zostać usunięta. Jeśli cokolwiek pozostanie, spowoduje obniżenie przyczepności nowej warstwy. Specjalnego działania wymaga pojawiająca się miejscowo pleśń, co jest nie tylko nieestetyczne, ale również niebezpieczne. 

Oczyszczanie przestrzeni

Po pierwsze, przed rozważeniem zagadnienia, jak przygotować ściany do malowania, należy wynieść z pomieszczenia wszystkie mobilne przedmioty. Im mniej ich pozostanie w środku, tym malowanie będzie sprawniejsze. Większe i bardziej masywne meble należy przykryć specjalną folią malarską, którą również zabezpiecza się podłogę. 

Narzędzia pracy

By uniknąć konieczności nieplanowanego wyjazdu do marketu budowlanego, przed rozpoczęciem fizycznej pracy, warto zgromadzić niezbędne akcesoria oraz narzędzia. W przypadku stwierdzonych ubytków lub widocznych pęknięć przydatna będzie szpachla naprawcza i łopatka, a także drobnoziarnisty papier ścierny do wyszlifowania nierówności. Jeśli konieczne jest usunięcie starej tapety, zaopatrz się w szeroki skrobak lub specjalny środek do usuwania kleju. Kolejno, na liście zakupów powinien znaleźć się odpowiedni grunt, farba, wałki, pędzle i opcjonalnie drabina.

Krok 1. Usuwanie starej farby

Jeśli ściany pokryte były farbą lateksową lub akrylową, przed malowaniem wystarczy je dobrze odkurzyć i umyć. Stare warstwy farb olejowych bądź klejowych należy całkowicie usunąć z podłoża. Tak oczyszczoną powierzchnię trzeba przemyć wodą w celu usunięcia pyłu i kurzu oraz uzyskania idealnej przyczepności. Eksperci zalecają mycie ścian od góry do dołu miękką ściereczką z delikatnym detergentem. Jak przygotować ściany do malowania, gdy podłoże jest mocno poplamione? Wówczas zaleca się szlifowanie, można zastosować preparat emulgujący albo zamalować farbą gruntującą. Na tym etapie eliminujemy także, jeśli to konieczne, wszystkie ogniska pleśni środkiem grzybobójczym. Mycie ścian jest etapem, którego nie warto pomijać. Wszelkie pozostałości jak, kurz, pył i inne zabrudzenia mogą znacznie osłabić przywieranie farby do ściany.

Krok 2. Wyrównywanie 

Wybraną masą szpachlową albo elastyczną zaprawą za pomocą szpachelki należy zniwelować wszelkie nierówności oraz uzupełnić ubytki. Po wyschnięciu szlifuje się podłoże najpierw gruboziarnistym papierem ściernym, a następnie wygładza tym o wyższej granulacji, co pozwala uzyskać gładką i równą powierzchnię.

Krok 3. Gruntowanie 

Gruntowanie ściany jest bardzo ważne, ponieważ zmniejsza chłonność powierzchni oraz likwiduje pylenie, zapewnia większą trwałość oraz podnosi estetykę. Najważniejszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać, jest fakt, że gruntowanie można rozpocząć, dopiero gdy powierzchnia jest idealnie sucha. Czynność ta jest zalecana również w przypadku nowych ścian wykończonych tynkiem gipsowym czy płytami gipsowo-kartonowymi. Można natomiast pominąć ten etap, gdy powierzchnia była już pokryta farbą lateksową lub akrylową, a ściana jest w dobrym stanie. W takim przypadku wystarczy położenie farby podkładowej, która zamaskuje drobne niedoskonałości podłoża, poprawi krycie, wydajność i przyczepność nowej farby nawierzchniowej oraz przygotuje ścianę pod nowy kolor, szczególnie gdy dotychczasowy był ciemniejszy bądź bardziej intensywny. Między gruntowaniem a malowaniem ścian należy zachować odstęp czasowy około 24 godzin, by grunt uzyskał pełnię swoich właściwości. 

Krok 5. Warunki pracy

Zanim przystąpimy do malowania, warto sprawdzić warunki panujące w pomieszczeniu roboczym. Jest to równie ważne, jak przygotowanie ściany do malowania. Nie może być ani za ciepło, ani za wilgotno, gdyż będzie to miało przełożenie na efekt oraz tempo i komfort pracy. Temperatura powinna oscylować w przedziale od +15°C do +25°C, a wilgotność względna powietrza nie może być wyższa niż 85%. 

Jak widać, kluczem do sukcesu w przypadku odnawiania ścian jest przestrzeganie kilku prostych zasad i solidny proces przygotowawczy. Na deser pozostaje już tylko czysta przyjemność z malowania.

Malowanie pokoju wydaje się zadaniem łatwym, jednak tak naprawdę to wieloetapowy proces.