Pokój dla noworodka
Pokój dziecięcy - Dla kogo dla noworodka aranżacje, inspiracje 2025
Zobacz co radzą specjaliści!
Pokój noworodka
Poniżej podpowiemy Tobie jak funkcjonalnie, bezpiecznie i modnie urządzić pokój noworodka. Projekt pokoju noworodka to nasz indywidualny projekt, więc zadbajmy o to, aby pokoik służył dla malucha jak najdłużej. Wykorzystajmy meble, które rosną razem z dziećmi. Zaaranżujmy go na wesoło, a potem jak nasz noworodek dorośnie sam wybierze temat przewodni w swoim pokoiku.
Jak dobrać meble do pokoju noworodka?
Meble do pokoju noworodka powinny być ekonomiczne, ergonomiczne, bezpieczne dla zdrowia i rosnąć razem z dzieckiem. Meble powinny spełniać najwyższe normy bezpieczeństwa, powinny być wykonane z materiałów antyalergicznych. Dodatkowo warto przykręcić bądź umocować je do ściany, aby podczas korzystania z nich nikomu nic się nie stało. Kanty mebli warto zabezpieczyć narożnikami. Łóżeczko do pokoju noworodka to jeden z najważniejszych elementów w jego pokoju. Obecnie rynek meblarski zapewnia nam łóżeczka, które posłużą dla noworodka, niemowlaka, ale i dla dziecka, ponieważ jest możliwość wyjęcia szczebelków i zrobienia samodzielnego łóżka. Zadbajmy tylko o dobry materac.
Jaki materac będzie najlepszy dla noworodka?
Dzieci poniżej 15 roku życia zdecydowanie nie powinny spać na miękkich materacach. Dziecięcy kręgosłup wciąż się rozwija i potrzebuje lekkiego wsparcia. Materac piankowy, lateksowy, sprężynowy, lateksowo-kokosowy, a może kokosowo-gryczany? Poniżej opiszemy i podpowiemy wam czym się kierować przy wyborze materaca dla noworodka.
Materac piankowy
W całości składa się z pianki. Najczęstszym wyborem jest pianka termoelastyczna, wysokoelastyczna i poliuretanowa. Pianka poliuretanowa jest najbardziej podatna na odkształcenia. Zaletą jest jej przewiewność i niska cena. Innym rodzajem jest pianka termoelastyczna, reaguje ona na temperaturę ciała, jest to wadą, bo może przegrzać noworodka. Może też być za miękka dla dziecka. Pianka poliuretanowa wysokoelastyczna jest znacznie trwalsza od zwykłej pianki. Zaletą jest jej przewiewność, sprężystość i elastyczność.
Materac lateksowy
To idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na alergię. Nie gromadzi on w sobie roztoczy i kurzu dzięki porowatej i oddychającej powierzchni. Zaletą lateksu jest to, że indywidualnie dostosowuje się do ciała i jest bardzo wytrzymały. Materace te prze bardzo długi czas zachowują swój kształt. Zdecydowanie, królują obecnie na rynku.
Materac sprężynowy
Uważane są za rodzaj wygodnych i trwałych materaców, nie odkształcają się. Składają się ze sprężyny wypełnionej pianką. Raczej nie są zalecane noworodkom, a dzieciom od kilku lat.
Materac lateksowo-kokosowy
Charakteryzuje się tym, że na warstwie kokosa znajduje się lateksowa mata. Chroni ona kokosowe włókna przed zwilgoceniem. Nadaje materacowi miękkości i elastyczności. Zaletą jest, że zapewnia odpowiednie podparcie dla dziecka, a cena nie jest za wysoka. Zdecydowanie bardzo często pada na ten rodzaj materacu.
Materac kokosowo-gryczany
Ludzie myślą, że one są w pełni naturalne i eko, a więc są bezpieczne dla naszych dzieci. Owszem sam kokos jest w pełni bezpieczny, ale nie gryka. W gryce lęgną się często robaki, ponieważ łuki gryki chłoną wilgoć więc mogą też gnić czy pleśnieć. Oczywiście nie w każdym materacu z gryką musi tak być, ale lepiej unikać tego rodzaju.
Obowiązkowe wyposażenie pokoju dla noworodka to:
Przewijak. Nie bez powodu jest na pierwszym miejscu. Służy nie tylko do zmiany pieluchy, ale też do codziennej pielęgnacji i jako szafka do przechowywania. Będziemy z niego korzystać bardzo często więc dobrze, aby był solidny i stał w łatwo dostępnym miejscu.
Fotel do karmienia. Bardzo wygodna opcja w szczególności nocą. Nieraz maluchy potrzebują dużo bliskości mamy, a mama ma komfort trzymania dzidziusia w ramionach.
Kosz na pampersy i brudne ubrania. Bardzo ważne, aby wszystko stało w zasięgu przewijaka. Nie zostawiajmy nigdy noworodka samego nawet na chwile.
Lampka nocna z delikatnym światłem. Jest idealna, ponieważ nocą widzimy co się dzieje z naszym noworodkiem. Wiadomo, że pierwszy miesiąc jest najważniejszy, bo dzidziuś uczy się samodzielnie oddychać i nieraz może zdarzyć się bezdech temu punkt obserwacji musi być widoczny.
Kontrastowe ozdoby - pomogą noworodkowi ćwiczyć wzrok, ale zawsze też dadzą mu urozmaicenie niż patrzenie na białą ścianę