Unia Europejska flaga logotyp

Jak urządzić pokój niemowlaka?

Łóżeczko ze szczebelkami, komoda i ściana z oryginalną, dziecięcą tapetą - to sprawdzony przepis na urządzenie pokoju niemowlaka.

Twoja rodzina ma się niedługo powiększyć? Zastanawiasz się, jak najlepiej przygotować przestrzeń swojego domu na nowego członka rodziny? Trzeba będzie przecież postawić gdzieś łóżeczko, komodę lub szafkę na ubranka, a w niedługiej przyszłości wygospodarować przestrzeń na zabawki. Podpowiadamy, jak urządzić pokój niemowlaka, jakie wybrać kolory ścian i dodatków, a także jakie meble pasują do pokoju dzidziusia.

Planowanie

Pojawienie się nowego członka rodziny to duże wyzwanie dla wszystkich domowników. Zanim dziecko przyjdzie na świat, trzeba się na to dobrze przygotować. Zaplanujmy przestrzeń, w której ustawimy różne sprzęty i przedmioty, jakich do tej pory nie potrzebowaliśmy w naszym mieszkaniu. Powinniśmy przemyśleć, w którym miejscu nasze dziecko będzie spało, gdzie pomieszczą się jego ubranka, przewijak i akcesoria do pielęgnacji. Wszystko powinno mieć swoje optymalne miejsce, żeby potrzebne przedmioty były na wyciągnięcie ręki. Na tym etapie można skorzystać z usług fachowca – architekta wnętrz – albo poradzić się znajomego rodzica, który ma doświadczenie w planowaniu dziecięcych pokojów.

0
Materac leżący na podłodze sprawdzi się w pokoju niemowlaka, jeśli odpowiednio zabezpieczymy jego brzegi, tak aby dziecko się z niego nie sturlało.

Łóżeczko

Jeśli dysponujemy osobnym pokojem, który ma należeć do nowego członka rodziny, jesteśmy w bardzo komfortowej sytuacji. Najpierw przemyślmy, w którym miejscu może stać łóżeczko. Powinno się ono znajdować w pewnej odległości od drzwi wejściowych do pokoju, ale musi być też nieco oddalone od okna. Najlepiej będzie ustawić je w rogu pomieszczenia, o ile jest to możliwe. Możemy zdecydować się na klasyczne łóżeczko ze szczebelkami albo łóżko w stylu Montessori, czyli materac leżący bezpośrednio na podłodze. Jeszcze inną opcją jest zrezygnowanie z osobnego łóżeczka. Będzie to możliwe, jeśli chcemy, żeby dziecko spało w sypialni z rodzicami na dużym łóżku. Jednak i w tym przypadku w pokoju niemowlaka powinno znaleźć się miejsce, w którym będziemy mogli bezpiecznie odłożyć maluszka, na przykład w czasie drzemki w środku dnia. Jeśli decydujemy się na to rozwiązanie i nie chcemy kupować łóżeczka ze szczebelkami, pomyślmy o kołysce lub specjalnym koszu, w którym dziecko będzie mogło spać.

Na ubrania

Dziecięce ubranka mogą zajmować naprawdę sporo miejsca. Można je przechowywać w zamykanej szafce z półkami albo w komodzie z szufladami. Na tym etapie w niemowlęcym pokoju szafa na ubrania z wieszakami zapewne okaże się zbędna, ale już teraz warto ją kupić, bo przyda się w przyszłości. Pamiętajmy też, że oprócz ubranek będziemy musieli przechowywać pieluchy, kocyki i podkłady. Dlatego wybierajmy meble pojemne, tym bardziej że po pewnym czasie, gdy nasz maluch podrośnie, w tej samej szafce czy komodzie będzie trzeba zmieścić ubranka o większych rozmiarach.

Fotel, dywan, oświetlenie

Jakie jeszcze meble przydadzą się w pokoju niemowlaka? Gdy dysponujemy sporą przestrzenią, pomyślmy o fotelu, na którym mama będzie mogła karmić, a tata czuwać przy dziecku, jeśli zajdzie taka potrzeba. Potrzebny może być też stoliczek z lampką nocną albo kinkiet ścienny. W pokoju niemowlaka powinny być różne rodzaje oświetlenia – oprócz lampy głównej zadbajmy o inne punkty świetlne, które dadzą bardziej subtelne światło. Może to być potrzebne, np. gdy dziecko będzie zasypiało. Nie zapomnijmy też o dywaniku. Lepiej zrezygnować z wykładziny zajmującej całą przestrzeń pokoju, ponieważ wiele małych dzieci miewa alergię na kurz i roztocza, a wykładzina bywa ich siedliskiem. Lepiej wybrać niewielki dywan, który w razie potrzeby da się wyprać.

Dodatki

Jakie dodatki wybrać do pokoju niemowlaka? Przyjrzyjmy się oknom. Czy są na nich rolety, żaluzje albo zasłony? Jedna z tych rzeczy z pewnością się przyda, żeby ograniczyć dostęp światła dziennego podczas drzemki w ciągu dnia. Chociaż nie potrzebuje wielu zabawek, warto pomyśleć już teraz, gdzie będziemy je przechowywać. Zapewne początkowo będą to tylko pluszaki i grzechotki, ale potem zabawek stopniowo przybędzie. Pomyślmy o pudłach do ich przechowywania albo o pojemnych szafkach przeznaczonych na ten cel. Teraz przyjrzyjmy się ścianom. Jak je ozdobić, by pokój stał się bardziej przytulny? Dobrym pomysłem może być zawieszenie na nich ramek, do których włożymy zdjęcia dziecka albo plakaty z bohaterami jego ulubionych bajek.

Kolory

Większość osób do pokoju niemowlaka wybiera barwy pastelowe. W pokojach dziewczynek królują róże i fiolety, a u chłopców zielenie i błękity. Jeśli jednak zdecydujemy się na bardziej wyrazisty kolor, np. zgniłą zieleń lub indygo, taka barwa też może się sprawdzić w pokoju dziecka. Żeby intensywny kolor nie przytłaczał, pomalujmy nim jedną ze ścian. Wciąż bardzo modne są kolory naturalne. Niektórzy rodzice decydują się na położenie drewnianych paneli ściennych albo pomalowanie ścian w odcieniach szarości i bieli, tak aby nawiązywały one do kolorystyki pozostałych pomieszczeniach domu, urządzonego w stylu skandynawskim lub nowoczesnym.

0
Klasycznie urządzony pokój niemowlaka w jasnych odcieniach.