Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Kącik dla niemowlaka, noworodka w sypialni - jak urządzić?

Jak stworzyć maluchowi cichą, kameralną przestrzeń do snu? Malec nie potrzebuje na początku wiele.

Pojawienie się nowego członka rodziny to zawsze wielkie szczęście, ale i zmiana dla całej rodziny. Świeżo upieczeni rodzice chcą spędzać ze swoim potomkiem jak najwięcej czasu, obserwować jego postępy i odpowiadać na potrzeby. Większość z nich ze względów bezpieczeństwa, ale i wygody decyduje się na zameldowanie noworodka w swojej sypialni. Jak urządzić praktyczny i urokliwy kącik dla niemowlaka w przestrzeni zarezerwowanej dotychczas wyłącznie dla dorosłych? Sprawdź z nami.

Jak i gdzie zorganizować miejsce dla noworodka

0
Pojawienie się nowego członka rodziny to zawsze wielkie szczęście, ale i zmiana dla całej rodziny.

Rodzice niemowlaka wiedzą, jak ważną walutą jest czas, dlatego w reorganizacji życia codziennego i nocnego królują rozwiązania proste oraz praktyczne. Umieszczenie łóżeczka, przewijaka oraz szafeczki z ubrankami w sypialni to pomysł nie tylko wygodny, ale i pozwalający zaoszczędzić cenne minuty. Jak sprawić, by stał się równocześnie ozdobą całego pomieszczenia? Po pierwsze, zanim zauroczycie się słodkimi akcesoriami dla bobasa, przemyślcie, jaka kolorystyka pasuje do obecnego wystroju, co nada mu trochę delikatniejszego wyrazu, ale nie wprowadzi chaosu i dysharmonii. Biorąc pod uwagę, że rozwiązanie to jest tymczasowe, nie warto dokonywać zaawansowanych prac i trudno odwracalnych rewolucji.

Lokalizacja

Jak stworzyć maluchowi cichą, kameralną przestrzeń do snu? Malec nie potrzebuje na początku wiele. Podstawą jest przede wszystkim wygodne i bezpieczne łóżeczko. Do wyboru są klasyczne rosnące razem z dzieckiem mebelki, łóżeczko dostawne, kołyska lub kosz. Posłanie niemowlęce nie może być ulokowane ani przy oknie, ani przy kaloryferze. Miejsce położenia mebelka musi charakteryzować się stałą, umiarkowaną temperaturą, ponieważ młody organizm źle znosi przegrzanie lub przeziębienie. Bobas powinien być zawsze w zasięgu wzroku, więc nie umieszczaj go zbyt daleko. Dobrym rozwiązaniem są dostawki, by maluszek czuł obecność mamy i taty, gdy wybudzi się w nocy.

Oświetlenie

Strefa noworodka to miejsce, które wymaga ciepłego, delikatnego światła, najlepiej nie jednopunktowego, lecz rozproszonego. Ciekawym rozwiązaniem pasującym do kącika niemowlaka są wiszące gwiazdki czy kuleczki. Łóżeczka lepiej nie umieszczać bezpośrednio pod żadną lampą. Oczywistym jest również, że pomieszczenie powinno być wyciszone, pozbawione telewizora bądź radia. Do tej strefy lepiej zakupić żarówkę o temperaturze barwowej do 2800 K. Takie oświetlenie sprawi, że maluszek będzie się czuł bezpiecznie, a jego oczka nie będą się męczyły. 

Dekoracja

Przepięknym ozdobom dla noworodków ciężko się oprzeć, jednak trudno jest również potem przedzierać się przez gąszcz szafeczek, figurek, zawieszek, komódek czy lampek. Warto zainwestować w kilka gustownych, starannie wykonanych, lecz subtelnych detali. Kształty powinny być obłe, materiały miękkie, a kolory pastelowe. Jak udekorować kącik dla niemowlaka? Na naszej stronie można łatwo znaleźć wiele urokliwych inspiracji. Dla kreatywnych istnieje możliwość samodzielnego wykonania wymarzonej dekoracji, która wniesie powiew oryginalności i indywidualizmu do aranżacji, a przy okazji w 100% będzie odpowiadała naszym gustom. Priorytetem ma być bezpieczeństwo, dlatego daleko bardziej sprawdzą się zaoblone krawędzie, miękkie wykończenia, czy łatwe w czyszczeniu materiały niż wymyślne kształty i fantazyjne ozdobniki.

Wyposażenie

Do podstawowych elementów kącika dla niemowlaka należą łóżeczko, przewijak, kołyska oraz szafka do przechowywania przedmiotów niezbędnych w codziennej opiece nad maluchem jak pieluchy, podkłady, ubranka, kosmetyki i zabawki. Dobrym rozwiązaniem, za które będziecie sobie dziękować, będzie komfortowy fotel do karmienia i usypiania noworodka. Dodatkowo wygospodarujcie miejsce na prześcieradła, kocyki, śpiworki bądź ręczniki.

Aranżacja miejsca dla dziecka w sypialni może mieć bardzo pomysłowy charakter. Nie dajmy się jednak ponieść zbytniej fantazji. Każdy oczekujący na dziecko przyszły rodzic chciałby zapewnić dziecku to, co najlepsze. Nie sprowadza się to jednak do szpikowania kącika dla niemowlaka najnowszymi gadżetami i rozwiązaniami spójnymi z obecnymi trendami wnętrzarskimi, ale do bliskości oraz bezpieczeństwa. Zgodnie z tą myślą należy urządzać tę wyjątkową przestrzeń, do czego niniejszym zachęcamy.


0
Aranżacja miejsca dla dziecka w sypialni może mieć bardzo pomysłowy charakter.