Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Betonowe schody

Schody - Materiał Betonowe aranżacje, inspiracje 2024

Często podczas projektowania domu czy wielopoziomowego mieszkania zapominamy jak ważnym elementem są schody.  Funkcjonalność schodów nie zawsze idzie w parze z ich wyglądem. Co zrobić, aby betonowe schody poza funkcja komunikacyjną były także ozdoba salonu czy przedpokoju. Jakie techniki montażu betonowych schodów są współcześnie stosowane i jak sprawić, aby schody z betonu wyglądały na lekka i przestrzenną konstrukcję przeczytacie Państwo poniżej.


Zobacz co radzą specjaliści!


Schody betonowe

Ciągła popularność schodów betonowych wynika z ich uniwersalności i popularności wykonywania wielu elementów konstrukcyjnych z betonu. Te wykonane z betonu architektonicznego lub mikro cementu idealnie pasują zarówno do wnętrz klasycznych jak i nowoczesnych minimalistycznych loftów. Ta metoda wykonywania schodów ma już kilkadziesiąt lat i wraz z rozwojem technologii ciągle jest modna i stosowana we współczesnym budownictwie.

Klasyczna schody betonowe

Myśląc o klasycznych wnętrzach od razu przychodzą nam na myśl schody wykonane z drewna. Okazuje się, że równie funkcjonalne i stylowe mogą okazać się schody wykonane z mikrocementu zwanego także betonem architektonicznym. Solidna konstrukcja i trwałość tak wykonanych schodów w połączeniu z drewnianymi elementami i dekoracyjną balustradą sprawiają, że schody takie będą wyglądać elegancko i klasycznie. Dobrze zaprojektowane i wykonane schody muszą być solidne i bezpieczne. Schody to jeden z elementów konstrukcyjnych, który jest w ciągłym użyciu i zapewnia sprawność komunikacji pomiędzy piętrami domu czy mieszkania wielopoziomowego. Dlatego tak ważne jest dobrze zaprojektowanie i wykonanie schodów.

Lokalizacja betonowych schodów

Nowoczesne i minimalistyczne schody niekoniecznie muszą być schowane pomiędzy ścianami. Od kilku lat modna jest tendencja otwierania schodów na salon lub inne pomieszczenia. Współczesne technologie pozwalają nam na zastosowanie różnych mieszanek cementu i betonu, które po odpowiedniej obróbce – takie jak szlifowanie i polerowanie mogą nabrać szlachetnego i stylowego wyglądu. Dlatego często odchodzi się od montowania schodów pomiędzy dwiema ścianami oraz rezygnuje się z podstopnic i podłużnic. Schody bez ścian lub schody przymocowane do boku jednej ściany to ciekawe rozwiązania architektoniczne, które nada wnętrzu dodatkowej przestrzeni i niepowtarzalnego charakteru.

Nowoczesne schody betonowe

Dzięki zastosowaniu lekkich konstrukcji z betonu architektonicznego, schody przestają być elementem, który może przytłoczyć pomieszczenie. Betonowe schody przymocowany bezpośrednio do ściany pozwalają nam na uzyskanie dodatkowego miejsca pod nimi. Dzięki temu mamy dodatkową przestrzeń na sofę, mini - biuro czy garderobę. Zaletą betonu architektonicznego jest to, że można go łączyć z innymi materiałami takimi jak drewno, metal czy szkło. Drewniane wykończenie betonowych schodów i połączenie ich ze szklaną balustradą może okazać się aranżacyjnym hitem. Takie połączenia sprawiają, że nie boimy się eksponować schodów i dlatego też często schody umieszczane są w pobliżu salonów i jadalni. Betonowe schody dywanowe wyglądają jak zawieszone w powietrzu. Elementy konstrukcyjne takich schodów są tak schowane, żeby schody sprawiały wrażenie lekkich. Takie rozwiązania często spotyka się w nowoczesnych w minimalistycznych aranżacjach domów i mieszkań wielopoziomowych.

Betonowe schody