Unia Europejska flaga logotyp

Jak udekorować schody na święta Bożego Narodzenia?

Żywe gałązki choinkowe i świąteczne lampki tworzą nastrojową dekorację balustrady przy schodach.

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. W radiu słychać świąteczne piosenki, w sklepach nie brakuje ozdób i prezentów, a dzieci zaczynają pisać listy do świętego Mikołaja. I tak odświętny nastrój zaczyna powoli przekradać się do naszych domów. Jak je ozdobić, żeby jeszcze bardziej poczuć magię świąt? Sklepy ofertują dziesiątki gotowych produktów, które mogą nam w tym pomóc. Jednak sami też możemy stworzyć świąteczne ozdoby. Podpowiadamy, w jaki sposób samemu udekorować swój dom i jak ozdobić schody na Boże Narodzenie.

Girlandy

Do tradycyjnych świątecznych ozdób domu należą girlandy. To dekoracje w formie dłuższego lub krótszego łańcucha, zrobionego z gałązek choinkowych. Gałązki te mogą być sztuczne lub żywe. Pamiętajmy, że jeśli wybierzemy te pierwsze, girlanda posłuży nam dłużej, ale będzie wyglądała mniej naturalnie niż ta wykonana z żywych gałązek. Z kolei żywe osypują się z biegiem czasu, więc będziemy musieli sprzątać igły, które opadną. Niezależnie od tego, jakie gałązki wybierzemy, możemy stworzyć z nich niebanalną ozdobę, którą można udekorować barek, kominek albo poręcz schodów wewnątrz domu. Aby wykonać girlandę, poszczególne gałązki połączmy ze sobą za pomocą drucika – najlepiej w zielonym kolorze, żeby był jak najmniej widoczny. Teraz pora dodać do gałązek różne dodatki, które przymocujemy w ten sam sposób lub przykleimy pistoletem z klejem na gorąco. Co warto dodać do girlandy? Mogą to być małe bombki, aniołki z makramy, złote dzwoneczki, szyszki zebrane w lesie lub po prostu świąteczny łańcuch choinkowy. Girlandą oplećmy poręcz balustrady – i gotowe!

0
By nadać schodom bardziej eleganckiego, świątecznego charakteru, można je wyłożyć czerwonym chodnikiem i ustawić przy nich choinki.

Lampki LED

Bardzo efektowną, świąteczną dekorację na schodach stanowią wszelkiego rodzaju światełka i lampki ledowe, które oferują sklepy z asortymentem świątecznym. Możemy wybrać białe lub kolorowe kule ledowe, albo specjalne kurtyny świetlne, które zakłada się na poręcz schodów. Pamiętajmy też, że balustradę możemy udekorować zwykłymi lampkami choinkowymi, choć zdecydowanie będzie łatwiej, jeśli będą one bezprzewodowe – wtedy nie musimy mieć gniazdka w pobliżu schodów. Wieczorem, gdy pozostałe oświetlenie już wyłączymy, tak udekorowane schody będą wyglądać szczególnie atrakcyjnie.

Świeczki i figurki

Jeśli stopnie schodów w naszym domu są dosyć szerokie, a my nie mamy małych dzieci, pomyślmy o postawieniu na poszczególnych schodkach niewielkich świeczek, lampionów  oraz figurek świątecznych. Ustawmy je z boku poszczególnych stopni, tak by nie przeszkadzały przechodzącym. Możemy w ten sposób udekorować tylko wybrane schodki lub np. co drugi. W przeciwnym razie, gdy ozdób będzie za dużo, może spowodować to wrażenie przesytu. Jakie figurki postawić na stopnie? Proponujemy małe krasnale, Mikołaje albo niewielkie renifery, ustawiane na zmianę ze świątecznymi lampionami. Innym pomysłem jest postawienie na schodkach gotowych lampek LED w kształcie liter, które są dostępne w sklepach. Można je ułożyć tak, żeby tworzyły świąteczne hasło, np. „Wesołych Świąt”.

Wieńce

Świąteczne wieńce, którymi tradycyjnie ozdabia się drzwi, mogą również stanowić ciekawą ozdobę schodów. Wystarczą 2 lub 3 wieńce, które w odpowiednim odstępie zaczepimy na balustradę przy pomocy ozdobnych sznureczków. Jak wykonać wieniec świąteczny? Splećmy ze sobą gałązki sosny, jodły lub jałowca, tak by utworzyły koło, a następnie udekorujmy je kokardami, niewielkimi bombkami, szyszkami lub np. owocami głogu. Takie wieńce będą długo cieszyć oczy domowników i gości. Jednak jeśli ich wykonanie wydaje się zbyt skomplikowane, możemy kupić gotowe wieńce w sklepie.

Prezenty

Nietuzinkowym pomysłem na ozdobienie schodów jest przyczepienie do balustrady niewielkich, papierowych pudełek z kokardkami, które będą wyglądać jak prezenty. Zapakujmy pudełeczka w świąteczny papier i ozdóbmy je naklejkami z Mikołajami lub bałwankami. Im bardziej dekoracyjne, tym większą będą zwracały uwagę. Przymocujmy te ozdobne zawiniątka sznureczkami do szczebelków w barierce albo do poręczy. I cieszmy się prezentami, nawet gdy te spod choinki zostaną już rozpakowane!

0
Schody przed domem możemy ozdobić girlandami, wieńcami i udekorowanymi choinkami.