Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Tarasy z kamienia

Taras - Materiał Kamień aranżacje, inspiracje 2024

Funkcjonalny i ładny taras to idealne miejsce na wypoczynek i organizowanie spotkań rodzinnych i imprez towarzyskich. Przy budowie tarasu należy odpowiedzieć sobie z jakiego materiału nasz taras ma być wykonany. Ważne jest, aby stylistycznie taras pasował do reszty naszego domu i był trwały i bezpieczny. Świetnym i stylowym materiałem na taras jest kamień naturalny. Poniżej postaramy się odpowiedzieć czy taras z kamienia łupanego naturalnego dobrze wygląda i czy jest praktyczny.

Wejście do domu

Taras

Wejście do domu

Projekt domu z dużym tarasem

Taras

Projekt domu z dużym tarasem

Aranżacja strefy relaksu z basenem

Taras

Aranżacja strefy relaksu z basenem

Nowoczesny dom piętrowy

Taras

Nowoczesny dom piętrowy

Nowoczesny dom z tarasem

Taras

Nowoczesny dom z tarasem

Kamienna podłoga na tarasie

Taras

Kamienna podłoga na tarasie

Duży taras z widokiem

Taras

Duży taras z widokiem

Kamień na tarasie

Taras

Kamień na tarasie

Taras z kamieniem w tle

Taras

Taras z kamieniem w tle

Taras w klasycznym stylu

Taras

Taras w klasycznym stylu

Kamienny taras z fotelem wiszącym

Taras

Kamienny taras z fotelem wiszącym

Taras wykończony z kamienia

Taras

Taras wykończony z kamienia

Narożny taras z kostki brukowej

Taras

Narożny taras z kostki brukowej

Przestronny taras z kamieniami

Taras

Przestronny taras z kamieniami

Mały taras przydomowy z trawnikiem

Taras

Mały taras przydomowy z trawnikiem

Zobacz co radzą specjaliści!


Taras z kamienia

Marząc o własnym tarasie niejednokrotnie zastanawiamy się z jakiego materiału wymarzony taras powinien być wykonany. Funkcjonalny, a przy okazji ładny taras to idealny przepis na strefę komfortu i relaksu. Czy będzie on wykonany z naturalnego drewna, deski kompozytowej, kafli mrozoodpornych czy kamienia naturalnego – te elementy głównie zadecydują o jego funkcjonalności i wyglądzie. Bardzo ważne jest, aby taki taras stylistycznie pasował do reszty domu. To przecież taras będzie miejscem spotkań z naszą rodzina i przyjaciółmi.

Taras z kamienia naturalnego łupanego

Często zadawanym pytaniem jest pytanie czy podłoga z kamienia naturalnego ładnie wygląda i czy jest praktyczna? Kamień naturalny od wieków wykorzystywany jest w budownictwie. To bardzo trwały materiał i odporny na uszkodzenia. Kamień naturalny jest materiałem wiecznym. Nie dość, że przetrwa wiele lat to nie wymaga praktycznie żadnej impregnacji. Kamień jest materiałem, który także można wielokrotnie odświeżać i nie wymaga żadnej konserwacji. Podłogi kamienne, w zależności od użytego kamienia wcale nie są trudne w codziennej pielęgnacji. Podłoga wykonana z kamienia nabiera swoistej szlachetności. Odpowiednia struktura kamienia, barwa, faktura sprawiają, że taras wykonany z kamienia naturalnego będzie wyróżniał się na tle tarasów wykonanych z innych materiałów.

Jaki rodzaj kamienia na taras

Kamień naturalny na tarasie powinien zapewniać komfort użytkowania. Nawet kamień podlega erozji i ważne jest, aby dobrać odpowiedni kamień do panujących na naszych terenach czynników atmosferycznych. Najważniejszy parametr takiego kamienia to jego nasiąkliwość. Nasiąkliwość kamienia nie powinna przekraczać 3%. Idealnym kamieniem na taras jest granit, bazalt, sjenit i piaskowiec. Taki materiał jest odporny na niekorzystne warunki pogodowe, mrozoodporny i nie nasiąka wodą. Z wyżej wymienionych materiałów najbardziej popularnym jest granit. Bardzo odporny na uszkodzenia, naturalnie gładki i bardzo trwały dostępny jest także w wielu kolorach.

Ostatnimi czasy popularność zyskują kamienne dywany na taras. W skład takiego dywanu wchodzi kruszywo kamienne połączone żywicą epoksydową. Takie pokrycie tarasu jest bardzo odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i atmosferyczne.

Układanie kamienia naturalnego

Aby nasz taras z kamienia naturalnego spełnił wszystkie aspekty techniczne ważne jest, aby odpowiednio przygotować podłoże, zadbać o precyzyjne ułożenie kamienia i nie zapomnieć jak ważne jest spoinowanie i wypełnienie dylatacji. Konieczna będzie konsultacja ze specjalistą. Najlepiej wykonanie takich prac zostawić profesjonalistom. Oprócz wielu zalet z posiadania kamiennego tarasu, musimy pamiętać, że materiał ten ma też swoje wady. Należy bardzo uważać na środki chemiczne, nieodpowiednie ich zastosowaniu może stworzyć przebarwienia i plamy na powierzchni kamienia. Ważne jest przygotowanie podłoża pod ułożenie kamienia. Taka powierzchnia musi być czysta, równa i w momencie układania na niej kamienia, wilgotność podłoża nie może przekraczać 2%. Dobór odpowiedniego kleju też jest bardzo ważny. Na rynku spotyka się kleje szybkoschnące oraz takie które ograniczają dostęp wody do powierzchni kamienia. Do spoinowania najlepiej wybrać zaprawy szybkowiążące- co przyspiesza proces odparowywania wody.

Tarasy z kamienia