Najmodniejsze tarasy 2022

Minimalistyczny taras w nowoczesnej aranżacji. [fot. Tissue]

Taras i balkon to przysłowiowa wisienka na torcie wieńcząca aranżację naszego domu czy mieszkania. Balkony i tarasy to temat, który wraca każdego roku w momencie, kiedy spragnieni słońca, po długiej zimie opuszczamy nasze wnętrza, aby łapać słońce na tarasach i balkonach. Wtedy to taras lub balkon stają się przestrzenią, która ma być nie tylko praktyczna i funkcjonalna, ale także estetyczna.

Taras - od czego zacząć?

0
Zanim zaczniemy urządzać nasz taras powinniśmy zadać sobie pytanie – jaką rolę ma on pełnić? [fot.Tissu]

Zanim zaczniemy rozmawiać na temat aranżacji naszego tarasu, powinniśmy najpierw ustalić jaką przestrzenią dysponujemy i gdzie chcielibyśmy nasz taras umieścić. Jeżeli nasz dom posiada duży ogród lub przestrzeń przed domem, wtedy nasz taras będzie okazały. Duży taras jest łatwiejszy do aranżacji. Jeżeli do dyspozycji mamy kilka lub kilkanaście metrów, możemy pozwolić sobie na komfortowy taras. Zanim zaczniemy urządzać nasz taras powinniśmy zadać sobie pytanie – jaką rolę ma on pełnić? Czy taras ma być miejscem rodzinnych spotkań przy stole, czy może ma mieć funkcję bardziej rekreacyjną i wypoczynkową?

Jeżeli funkcje naszego tarasu ma pełnić także niewielki balkon, wtedy powinniśmy oszczędnie dobierać meble i dodatki, tak aby nie przeładować przestrzeni.  Nie możemy po prostu zagracić tej i tak niewielkiej przestrzeni. Zostawmy sobie miejsce na swobodne przechodzenie, ograniczmy liczbę mebli do minimum. Nasz mini-taras czy balkon musi mieć trochę wolnej przestrzeni, tak aby wpuścić do niego odrobinę więcej „powietrza”.  

Dokładnie oszacujmy przestrzeń, w której wpisany będzie nasz taras i wykorzystajmy wszystkie jej zalety. Pamiętajmy, że nasz taras czy balkon to nie tylko podłoga, ale i ściany, i sufit. Wykorzystajmy tę przestrzeń na zawieszenie na niej roślin, hamaków czy poręcznych półek.

Jaką funkcję ma pełnić nasz taras?

Nasz taras jest przedłużeniem naszego domu lub mieszkania. Warto zadbać o to, aby stylistycznie pasował do reszty domu. Odpowiedni dobór mebli na naszym tarasie nie powinien zbytnio różnić się od charakteru mebli w naszym np. salonie.
Jeżeli nasz taras będzie miejscem wypoczynku, gdzie będziemy chcieli zrelaksować się lub poczytać ulubioną lekturę, powinniśmy się zapatrzyć w wygodne kanapy, leżaki czy fotele. Natomiast jeśli nasz taras ma być przedłużeniem naszej jadalni to powinniśmy zadbać o wygodny stół i krzesła, które będą mogły przez kilka miesięcy bezpiecznie stać na tarasie.
To meble pozwolą nam stworzyć charakter naszego tarasu lub balkonu. To meble zdecydują, czy główną funkcją tarasu czy balkonu będzie wypoczynek, czy może rodzinne aktywności.

0
Prawdziwym wyznacznikiem boho na naszym tarasie będą dodatki.

Boho na naszym tarasie

Styl boho wydaje się stylem dosłownie stworzonym do tarasów i balkonów. Boho to wszystko to co kojarzy nam się z artystycznym luzem i naturą. Jeżeli nasz taras ma być w stylu boho to na pewno będzie to miejsce, gdzie zagości zabawa i wakacyjny luz. W stylu boho nic nie jest na pokaz. Taras czy balkon w stylu boho to będzie miejsce pełne poduch, hamaków, miejsce, gdzie mniej formalnie spotkamy się z przyjaciółmi i spędzimy beztrosko czas. Meble i dodatki powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Styl vintage zaklęty w używanych meblach, a może rattanowe krzesła i stoliki – w każdym tym elemencie królować powinna natura i umiłowanie do rzeczy starych i często pochodzących z odzysku. Prawdziwym wyznacznikiem boho na naszym tarasie będą dodatki.  Z pozoru tylko wyglądające na przypadkowe powinny być kolorowe, wykonane z grubych, plecionych materiałów. Koce, poduszki, pledy, narzuty – to wszystko kolorowe, pełne energii, z grubymi frędzlami, ozdobione floralnymi motywami.
 A wszystko skąpane w zieleni, która przepełnia nie tylko otaczający taras odgród, ale pełno jej na także na naszym balkonie. Wazony pełne kwiatów, wiszące przy suficie donice z kwiatami, kosze pełne kolorowych kwiatów. Pachnące zioła i pnącza i koniecznie modne od kilku lat morskie trawy – to wszystko sprawi, że taras w stylu boho będzie kojarzył nam się z nieustającymi wakacjami.

Nowoczesne tarasy - nowoczesne meble

Modny taras to także nowoczesny taras. Najnowsze projekty domów z tarasami to nowoczesne aranżacje architektoniczne, które niejednokrotnie potrafią zaskoczyć innowacyjnością i odwagą designu. Nowoczesny, a jednocześnie funkcjonalny i wygodny taras powinien łączyć w sobie dwie funkcje: wypoczynku i letniej rozrywki.

Nowoczesny taras to przede wszystkim nowoczesne, wygodne i wytrzymałe meble. Meble takie powinny być wykonane z materiałów odpornych na wysokie temperatury, wilgoć, zanieczyszczenia i promieniowanie UV. Wytrzymałe i praktyczne meble powinny także być ładne i pasować do stylu tarasu oraz reszty domu. Pamiętajmy, aby wymiar funkcjonalności takiego mebla nie przysłonił też jego stylizacji, tak aby meble wkomponowały się w aranżację ogrodu i domu. Nowoczesny taras to meble z nowoczesnych materiałów takich jak technorattan czy aluminium. Takie minimalistyczne meble, o dość ascetycznym i surowym charakterze będą idealne do minimalistycznego tarasu wykonanego z betonu architektonicznego czy bazaltowych płyt. Aluminiowe meble nie niszczeją pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych i mogą przebywać na tarasie przez cały rok.
Technorattan – wizualnie zbliżony do tradycyjnego rattanu, to aranżacja, która szturmem zdobyła nasze tarasy i balkony. Tworzywo sztuczne, z którego wykonany jest technorattan, jest wytrzymałe na niekorzystne warunki, łatwe do pielęgnacji, gdyż praktycznie nie absorbuje wody, nie traci koloru, a do złudzenia przypomina materiał naturalny pozyskiwany z palmy rotangowej. Meble z technorattanu do złudzenia przypominają tradycyjne meble wykonywane techniką plecioną.

Oświetlenie naszego tarasu

0
Taśmy ledowe, czy lampy stojące z boku tarasu, a może klimatyczne kinkiety na pewno nadadzą tarasowi niepowtarzalności i charakteru. [fot.Tissu]

Nowoczesny- minimalistyczny taras to przedłużenie salonu. Jeżeli wnętrze naszego domu jest utrzymane w stylistyce loft czy minimalizmu industrialnego zadbajmy także o to, aby nasz taras nawiązywał do takiego stylu. Niezwykle ważne, przy aranżacji nowoczesnego tarasu jest jego oświetlenie. Dobre oświetlenie nie tylko wydłuża nam czas korzystania z naszego tarasu, ale nadaje temu miejscu niesamowitego klimatu i uroku. Odpowiednio zainstalowane oświetlenie na pewno podniesieni użytkowość naszego tarasu i dodatkowo sprawi, że zapanuje na nim przytulna atmosfera.  Na rynku lamp tarasowych mamy naprawdę w czym wybierać.

Tarasowe sufity aż proszą się o girlandy świetlne, które sprawdzą się na dużych, otwartych tarasach jaki i mały balkonach. Zastosowanie takiego oświetlenia pozwoli nam stworzyć niesamowity klimat i atmosferę przytulności i magiczności miejsca. Taśmy ledowe, girlandy świetlne, wiszące lampiony, oświetlenie solarne te wszystkie świetlne dodatki sprawią, że nasz balkon i taras rozbłyśnie wieczornym blaskiem.
Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów oświetlenia tarasu, jest oświetlenie ledowe.  Niezwykle ekonomiczne a przy okazji niewielkich rozmiarów lampy, dające niezwykły efekt świetlny, pozwalają prawidłowo oświetlić taras, jednocześnie nie obciążając za bardzo naszego konta. Odpowiednio dobrane oświetlenie ledowe na pewno podniesie estetykę naszego tarasu i pozwoli korzystać z niego nawet po zmroku. Estetyczne i praktyczne oświetlenie także podnosi nasze bezpieczeństwo. Dobrze podświetlone stopnie trasowe, czy brzegi tarasu, na pewno uchronią nas przed upadkiem.

Światło takich lamp nie musi być szczególnie mocne. Niewielka intensywność naświetlenia na pewno pozwoli zbudować intymną atmosferę a jednocześnie wystarczająco oświetlić miejsca, stanowiące jakiekolwiek zagrożenie w procesie komunikacji. Taśmy ledowe, czy lampy stojące z boku tarasu, a może klimatyczne kinkiety na pewno nadadzą tarasowi niepowtarzalności i charakteru. Nad stołem możemy powiesić tarasowe lampiony czy lampy na sznurach typu pająk.
Świetnym pomysłem będą także lampy grzewcze, które nie tylko oświetlają, ale przede wszystkim podnoszą temperaturę. To idealne rozwiązanie na jeszcze chłodne majowe wieczory, czy wrześniowe popołudnia, gdzie słońce grzeje z dużo mniejszą mocą.
Nie zapomnijmy także o solarnych lampach. Niewielkich rozmiarów solarne oświetlenie będzie idealne na niewielkie przestrzenie takie jak balkon. Lampy solarne w ciągu dnia kumulują energię słoneczną, aby wieczorem oddać ją w postaci światła.

0
Niewielka intensywność naświetlenie na pewno pozwoli zbudować intymną atmosferę. [fot. Tissu]