Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Czy na budowę tarasu potrzebne jest pozwolenie lub zgłoszenie?

Taras, podobnie jak każda inna konstrukcja będąca dodatkowym, dobudowanym do istniejącej już bryły elementem, wymaga zgłoszenia w najbliższym, lokalnym urzędzie gminy.

Taras to niezwykle pożądany element ogrodu czy działki. Choć jest on jedynie niewielką zewnętrzną konstrukcją, zazwyczaj przylegającą do bryły domu, jego budowa nierzadko wiąże się z koniecznością uzyskania niezbędnej, odgórnej zgody. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki i kary finansowej, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi budowy tarasu oraz związanymi z nią formalnościami.

Taras w świetle prawa budowlanego

0
Przydomowe tarasy naziemne o powierzchni zabudowy powyżej 35 m² wymagają zgłoszenia właściwemu organowi.

Taras, podobnie jak każda inna konstrukcja będąca dodatkowym, dobudowanym do istniejącej już bryły elementem, wymaga zgłoszenia w najbliższym, lokalnym urzędzie gminy, bądź uzyskania pozwolenia. Taras nie jest jednak konstrukcją, której definicja jest ściśle określona w zapisach prawnych, dlatego szczegóły związane z jego budową uzależnione są przede wszystkim od jego gabarytów. 

Obiekty wymagające zgłoszenia

W świetle naszego prawa, zgodnie z nowelizacją Ustawy w dniu 13 lutego 2020 r., istnieją obiekty, które nie wymagają specjalnego pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia. Zaliczają się do tej grupy są między innymi wolnostojące budynki parterowe o powierzchni nie większej niż 35 m², oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,50 m³ na dobę, kanalizacja kablowa, zjazdy z dróg krajowych i wojewódzkich, wolnostojących garaży i wiat o powierzchni do 35m² oraz ogrodów zimowych i tarasów naziemnych o powierzchni powyżej 35 m².

Obiekty niewymagające pozwolenia ani zgłoszenia 

Artykuł 29.2 wyżej wymienionej Ustawy określa także listę obiektów, które nie wymagają pozwolenia na budowę ani ich zgłoszenia. Są to między innymi wolnostojące altany, których powierzchnia nie przekracza 35 m², wiaty przystankowe oraz peronowe, przydomowe baseny oraz oczka wodne o powierzchni nie większej niż 50 m², a także przydomowe tarasy naziemny o powierzchni zabudowy do 35 m². 

Przydomowe tarasy naziemne o powierzchni zabudowy powyżej 35 m² wymagają zgłoszenia właściwemu organowi, natomiast te do 35m² nie wymagają ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia.

Budowa tarasu – pozwolenie czy zgłoszenie?

Analizując powyższe informacje, możemy łatwo wywnioskować, że osobnego pozwolenia na budowę wymaga jedynie wznoszenie przydomowych tarasów, których całkowita powierzchnia jest większa niż 35 metrów kwadratowych. Mniejsze tarasy o powierzchni do 35 metrów wymagają natomiast jedynie zgłoszenia planów w urzędzie gminy. 

Przepisy te dotyczą jednak wyłącznie tarasów, które budowane są już po zakończeniu budowy domu. Tylko w takim wypadku wznoszenie przydomowego tarasu traktowane jest jako rozbudowa budynku, czyli zwiększenie jego powierzchni użytkowej, wymagające dodatkowych formalności. Dlatego też najpraktyczniej jest zaplanować wzniesienie podobnej przestrzeni już na etapie budowy domu. W takiej sytuacji stanowi integralną część projektu, na realizację którego wystarczy otrzymać jedno, wspólne pozwolenie. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, warto więc już w trakcie tworzenia projektu uwzględnić w nim dodatkowe elementy, takie jak taras, altana czy garaż. 

Zadaszenie tarasu w świetle prawa

W ogrodzie możemy wznieść zarówno wolnostojący taras, będący jedynie podestem, umieszczonym na słupach, jak również taras wyposażony w zadaszenie. Pojawia się więc kolejne pytanie – czy do budowy zadaszenia na tarasie potrzebne jest dodatkowe pozwolenie lub zgłoszenie? Na szczęście samo zadaszenie tarasu jest elementem budowlanym, który nie wymaga uzyskania pozwolenia, co zdecydowanie zwiększa naszą swobodę w kwestii aranżacji przydomowej przestrzeni. 

Taras a przepisy prawa – co jeszcze warto wiedzieć?

Zarówno przydomowe tarasy, jak i wiaty czy garaże, których całkowita powierzchnia nie przekracza 35 m², nie wymagają uzyskania dodatkowego pozwolenia. Warto pamiętać, że dzieje się tak wyłącznie w przypadku, kiedy łączna liczba wznoszonych obiektów na danej działce nie przekracza dwóch na każde 500 metrów kwadratowych jej powierzchni. 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się ze specjalistą, który pomoże nam w ustaleniu, jakich formalności musimy dopełnić w związku z planowaną przez nas rozbudową powierzchni użytkowej domu. 

0
W ogrodzie możemy wznieść zarówno wolnostojący taras, będący jedynie podestem, umieszczonym na słupach, jak również taras wyposażony w zadaszenie.