Zadaszenie tarasu
Taras - Zadaszenie tarasu dach aranżacje, inspiracje 2024
Już od dawna taras stał się naturalnym przedłużeniem domu, dlatego jego aranżacja jest tak kluczowym zadaniem. Dodatkowo zadaszenie tej przestrzeni sprawi, że przestrzeń wypoczynkowa naszego domu będzie dostępna przez cały rok. Każdy taras dobrze jest zabezpieczyć dachem. Wśród wielu propozycji najbardziej efektowna jest drewniana pergola, która obsadzona roślinami pnącymi stworzy nam bardzo modny zielony dach. Niestety dach ten w pełni nie uchroni nas przed deszczem i jest dachem sezonowym. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest dach pełny, który możemy pokryć podobnym materiałem jak resztę domu- dachówką ceramiczną, blachodachówką, gontem czy wiórem lub poliwęglanem. Jaki materiał będzie najlepszy na zadaszenie tarasu? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części tekstu.
Zobacz co radzą specjaliści!
Zadaszenie tarasu
Decydując się na budowę jednorodzinnego domu z ogrodem zaplanujmy także przestrzeń wokół domu. Aby nasz dom był nie tylko estetyczny, ale i użyteczny, nie możemy zapomnieć o tarasie. Taras, zarówno ten otwarty jak i zabudowany na pewno jest wartością dodaną. Wymarzony taras, aby był funkcjonalny i całoroczny wymaga zadaszenie. Zadaszenie tarasu sprawi, że miejsce to stanie się naturalnym przedłużeniem wnętrza naszego domu. Na jaki rodzaj tarasu się zdecydować – zadaszony czy odkryty, więcej pomysłów i aranżacji w tekście poniżej.
Taras - naturalne przedłużenie domu
Taras możemy traktować jako przedłużenie naszej części mieszkalnej, dlatego zwróćmy szczególną uwagę na jego aranżację. Dach nad tarasem sprawi, że uzyskamy dostępną całorocznie przestrzeń. Prace polegające na zabudowie tarasu powinniśmy zacząć od sprawdzenie, czy potrzebne są specjalne pozwolenia. Na szczęście nie. Prace polegające na zabudowie tarasu możemy wykonywać bez pozwoleń. W artykule 29 ustawy „Prawo budowalne – pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: wolnostojących budynków gospodarczych, garaży, wiat lub przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500m2 powierzchni działki.” Jedynie powinniśmy zgłosić ten zamiar do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. W przypadku samego remontu tarasu nie potrzebujemy ani pozwolenia, ani zgłoszenia. Jeżeli prawo budowlane nie stawia praktycznie żadnych przeszkód w procesie zabudowy tarasu nic nie stoi na przeszkodzie, żeby go zadaszyć i ładnie zaprojektować.
Jakie zadaszenie tarasów?
Decydując się na taras, często wybieramy opcje wykonania tarasu z drewna. Naturalne materiały, do których zalicza się także drewno, świetnie prezentuje się w naturalnych ogrodach i jest aranżacją ponadczasową. Drewno nigdy nie wychodzi z mody. Ma też swoje minusy, chociażby odpowiednia i częsta konserwacja. Dobry gatunek drewna na pewno przedłuży jego trwałość i sprawi, że nasz drewniany taras będzie funkcjonalny jeszcze przez wiele lat. Dobrze wykonany, solidny taras najlepiej zadaszyć. Dobrze zaplanowana pergola może stworzyć zielony dach nad naszym tarasem. Taki dach nie zapewnia pełnej ochrony i nie może w pełni chronić przez cały rok. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest dach pełny, który możemy pokryć podobnym materiałem jak resztę domu- dachówką ceramiczną, blachodachówką, gontem czy wiórem. Dla lubiących światło polecamy dużo tańszy i praktyczniejszy dach z poliwęglanu. Takie pokrycie nie tylko chroni nas przed deszczem, ale dodatkowo nie blokuje dostępu światła. Poliwęglan to materiał trwały, łatwy w obróbce i montażu. Lżejszy i tańszy od tradycyjnego szkła wytrzymuję także spore obciążenia – śnieg czy silny wiatr nie stanowią dla poliwęglanu żadnego problemu. Tańszym odpowiednikiem poliwęglanu będzie pleksi. Materiał ten jest dużo tańszy niż poliwęglan, niestety nie dorównuje mu jakością.