Taras w bloku – metamorfoza krok po kroku

Zanim zaczniemy urządzać taras w bloku, zastanówmy, jakie są nasze potrzeby i możliwości.

Jak urządzić mały taras? Jak tanim kosztem wyremontować balkon? Czy można szybko zmienić wygląd swojego tarasu? Podpowiadamy, jak krok po kroku przeprowadzić metamorfozę własnej przestrzeni na zewnątrz bloku lub kamienicy, od czego zacząć remont i na co warto zwrócić uwagę, decydując się na zmiany. Przedstawiamy inspirujące zdjęcia, które pokazują, jak urządzić mniejszy i większy taras w bloku. Możliwości jest wiele – wystarczy wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie.

Najpierw planowanie

Jeśli jesteś właścicielem tarasu, na którym nie przebywasz zbyt często, a chciałbyś to zmienić, w pierwszej kolejności zastanów się, co Tobie przeszkadza na Twoim balkonie. Może nie masz wygodnego miejsca do siedzenia? Nie czujesz się intymnie? Albo chciałbyś czasem zjeść na balkonie posiłek, ale brakuje tam odpowiedniego stolika? Te problemy można rozwiązać. Najpierw przemyśl, jak chciałbyś spędzać czas na swoim tarasie i w których miejscach czujesz się najlepiej. Jeśli balkon jest bardzo nasłoneczniony, wybierz ten skrawek przestrzeni, w której jest więcej cienia, i tam zaplanuj strefę odpoczynku. Czy chcesz ustawić wygodny stół z krzesłami, a może ze względu na niewielki metraż zdecydujesz się na mały stolik i dwa krzesła? Czy planujesz zapraszać na swój taras znajomych, bo marzą Ci się przyjęcia na świeżym powietrzu? Wówczas warto stworzyć osobną strefę jadalnianą. Jeszcze jedna kwestia: jeżeli masz dzieci i chcesz im powierzyć część przestrzeni na tarasie, to czy zdecydujesz się na większą strefę zabawy, np. z huśtawką, mini piaskownicą, basenikiem albo kuchnią błotną? A może wystarczą tylko jeden z tych elementów?

0
Czasami wymiana podłogi na tarasie jest konieczna.

Prace zasadnicze

Przed dograniem przyjemnych detali, warto pochylić się nad pytaniem, czy Twój taras wymaga gruntownego remontu. Jeżeli płytki na podłodze się kruszą, może lepiej je zastąpić nowymi albo deską kompozytową czy specjalnymi tarasowymi panelami podłogowymi. Natomiast gdy podłoga jest w dobrym stanie, tylko nie podoba Ci się jej wygląd, a masz ograniczony budżet, możesz zakryć mało estetyczne płytki wodoodpornym dywanikiem, przeznaczonym właśnie na tarasy. Kolejne pytanie to, czy nie chcesz zabudować albo zadaszyć tarasu. W pewnych przypadkach niezbędne jest zaangażowanie do tego specjalistycznej firmy zewnętrznej i – w zależności od regulaminu wspólnoty lub spółdzielni, do której jest przypisany blok – zdobycie zgody sąsiadów. Warto przeanalizować różne rozwiązania w tym temacie: planując zadaszenie, możemy zdecydować się na m.in. pergolę z roletami, markizę czy tylko żagle przeciwsłoneczne, zdejmowane na zimę, albo po prostu klasyczny parasol. Wybór zależy od naszego budżetu i wielkości przestrzeni, którą chcemy zadaszyć.

Dobieramy meble

Sklepy ze sprzętem ogrodniczym prześcigają się rozszerzaniu oferty z meblami na tarasy i balkony. Te najczęściej poszukiwane przez klientów to stół i krzesła oraz sofa i fotele. Możemy dobrać je kolorystycznie do otoczenia, zdecydować się na takie, które są odporne na deszcz i promienie UV. Są meble ogrodowe wykonane z plastiku, technorattanu, drewna – krajowego i egzotycznego. Można dokupić do nich różnej wielkości poduszki i pokrowce, ale producenci zwykle zalecają zabranie ich z balkonu po sezonie. Czasem osoby meblujące tarasy decydują się na zakup ławeczki do siedzenia albo szafki, na której ustawią doniczki z kwiatkami czy tarasową zastawę stołową. Przydatnym elementem wyposażenia tarasu jest też skrzynia na narzędzia ogrodnicze albo szafka, w której możemy je przechowywać.

Zabudowany taras świetnie sprawdza się poza sezonem.

Grill i oświetlenie

Czy jeśli mamy taras w bloku, możemy zrobić na nim grilla? Odpowiedź nie jest jednoznaczna: to zależy od przepisów wspólnoty oraz sąsiadów. Chyba że zdecydujemy się na grilla elektrycznego – wtedy nikogo nie musimy pytać o zgodę, bo sąsiadom nie będzie przeszkadzał dym, który jest nieunikniony przy grillu węglowym. Jeśli zamierzamy spędzać czas na tarasie wieczorem – z grillem czy bez niego – przyda się nam odpowiednie oświetlenie. Na balkonie warto zainstalować zewnętrzne oświetlenie elektryczne w formie lamp wiszących, stojących albo kinkietów mocowanych zwykle w pobliżu drzwi balkonowych. Coraz bardziej popularne są też lampy na energię słoneczną oraz lampy LED, które nie wymagają instalacji elektrycznej. Mogą być one wyposażone w czujnik ruchu, dzięki czemu są bardzo praktyczne i energooszczędne.

0
Odważne zestawienia kolorów współgrają z zielenią na tarasie.

Roślinność

Kluczową rolę na każdym tarasie – mniejszym czy większym, niezależnie od tego, jak zdecydujemy się go urządzić – odgrywa roślinność. Taras bez doniczek z kwiatami czy warzywami może wydawać się mało przytulny, a nawet surowy. Rośliny będą dobrze się prezentować w każdym zakątku naszego balkonu, zarówno w strefie wypoczynkowej, jak i jadalnianej. Warto je zaplanować nawet w kąciku dla dzieci – niech nasze pociechy opiekują się skrzynką z warzywami albo rabatką kwiatową, podlewając ją osobiście i obserwując, jak rośliny wschodzą, rosną, kwitną, owocują i przekwitają. W przestrzeni naszego tarasu za pośrednictwem roślin możemy grać barwami, dobierając kwiaty w odpowiednich zestawieniach kolorystycznych. Dozwolone jest też umieszczanie obok siebie donic z różnymi odcieniami i gatunkami kwiatów. Warto też pomyśleć o roślinach zielonych przez cały rok, które nawet po sezonie będą cieszyć oczy.