Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Jak oszczędzać wodę – ekologiczne rozwiązania w Twoim domu

Nowoczesne baterie łazienkowe marki Kludi wspierają ekologiczne nawyki.

Jak w dobie inflacji i niepewnej sytuacji na rynku energetycznym radzić sobie z wydatkami? Eksperci przekonują, że oszczędzać można na wiele różnych sposobów. Przyjrzyjmy się, co możemy zrobić w swoim domu. Jakie rozwiązania możemy wybrać do kuchni i łazienki, tak aby zadbać nie tylko o własne fundusze, ale też o środowisko naturalne i zasoby wody zmniejszające się na świecie z roku na rok? Wspólnie z marką Kludi, producentem renomowanych baterii łazienkowych i kuchennych, prześledźmy innowacyjne rozwiązania, stworzone po to, by nasz dom mógł być bardziej ekologiczny.

Perlator – niewielki, niepozorny element, montowany w wylewce znacząco ogranicza zużycie wody.

Ogranicz wypływ wody

Niepozorny element montowany w wylewce – perlator – to popularny sposób na ograniczenie ilości wypływającej wody. Zasada działania perlatora opiera się na nowoczesnym systemie mieszania wody z dużą ilością powietrza. Może on ograniczyć jej wypływ nawet kilkukrotnie, co pomaga w zredukowaniu domowych rachunków, przy czym odbywa się to bez spadku komfortu użytkowania. Jeszcze większą oszczędność daje połączenie perlatora z ogranicznikiem przepływu wody. Marka Kludi proponuje baterie – Bozz oraz Nova Fonte Pura – które integrują obie te funkcje. Dzięki baterii Kludi Bozz uzyskujemy ograniczenie przepływu wody na poziomie 5l/min, a Nova Fonte Pura zaledwie 4,5 l/min – aż dwukrotnie mniej niż wymagają tego normy ekologiczne. Niezależnie od tego, którą baterię wybierzemy, warto pamiętać o zakręcaniu wody w momentach, kiedy jej nie potrzebujemy, np. w trakcie mycia zębów. Łatwo wyliczyć, że jeśli jedna osoba szczotkuje je dwa razy dziennie przez dwie minuty, to nie zakręcając kranu, marnuje każdego dnia około 36 litrów wody. A więc tygodniowo aż 250 litrów! Dlatego tak ważne, żeby wyrabiać w sobie nawyki zakręcania wody, kiedy nie jest nam ona potrzebna.  

Bez dotykania

Podczas przygotowywania posiłków w kuchni, gdy nasze ręce są brudne albo zajęte, możemy skorzystać z innej propozycji Kludi: nowoczesnej, bezdotykowej baterii E-GO. Strumień wody włącza się i wyłącza bez dotykania – czujnik samoistnie odcina jej dopływ, gdy nie wyczuwa ruchu. Taka zaawansowana technologia może zagościć w każdym domu, wpływając na znaczne zmniejszenie zużycia wody podczas prac kuchennych. Z baterii można korzystać w trybie elektronicznym – wówczas przepływ wody wynosi zaledwie 5l/min. Jednocześnie istnieje możliwość, by za pomocą bocznego uchwytu uruchamiać ją ręcznie.

Prysznic i kąpiel w wannie

Jeśli chcesz ograniczyć zużycie wody, zamiast kąpieli wybieraj szybki prysznic. Podczas kąpieli w wannie zużywa się znacznie więcej wody. Nie oznacza to, że musisz z kąpieli zupełnie zrezygnować. Warto jednak, by w wannie kąpać się rzadziej, np. raz w tygodniu, gdy chcemy spędzić odprężający wieczór. W końcu kąpiel w ciepłej wodzie to znakomity relaks, zwłaszcza jeśli przy wannie ustawimy zapachowe świece i włączymy ulubioną muzykę. Pamiętajmy, że są metody, które pomogą nam zapobiegać niepotrzebnemu zużyciu wody również podczas kąpieli i prysznica – fachowcy polecają w tym celu zamontowanie baterii wannowej lub natryskowej z termostatem. Dzięki niemu jednorazowo ustawiamy temperaturę wody, w jakiej chcemy się kąpać, i możemy mieć pewność, że przy uruchomieniu baterii będzie właśnie taka, jakiej się spodziewamy. 

Funkcja EcoPlus

Innym rozwiązaniem, które wprowadziła marka Kludi, jest funkcja EcoPlus, zastosowana w bateriach Pure&Easy oraz Nova Fonte. Gdy uchwyt baterii znajduje się w głównej, środkowej pozycji, z wylewki wypływa zimna woda. Jeśli potrzebujemy wody zmniejszanej, wystarczy przesunąć uchwyt w lewo. Ponieważ większość osób nawykowo częściej ustawia uchwyt w pozycji środkowej, zużycie ciepłej wody znacznie spada, podobnie jak zużycie ogólne – według obliczeń, dzięki funkcji EcoPlus zużywamy nawet o 50% mniej wody. Jest to proste rozwiązanie, stosowane nie tylko w domach, ale też w toaletach publicznych.

Ekologiczne nawyki

Nowoczesne baterie – wpływające na znaczną redukcję zużycia wody – są rozwiązaniem dla każdego. Właściwie oszczędzają one wodę za nas – po zamontowaniu bezdotykowej baterii w kuchni nie musimy już pamiętać o tym, żeby zakręcać ją za każdym razem, a dzięki termostatowi nie musimy ustawiać temperatury w kranie przy wannie albo w słuchawce prysznicowej i dzięki temu nie marnujemy wody, która jest dla nas za zimna lub zbyt gorąca. Technologia oferowana przez Kludi jest nie tylko ekologiczna, ale też bardzo nowoczesna – znalazła się w rankingu Top 100 Innovators roku 2022 jako jedna z najbardziej innowacyjnych marek w swojej branży.

Dzięki elektronicznym bateriom łazienkowym innowacyjna technologia staje się częścią naszej codzienności.