Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Jaką szafkę narożną wybrać do kuchni?

Dzięki rozwiązaniom marki PEKA sprzęty z szafki narożnej stają się łatwo dostępne.

Urządzasz kuchnię i zastanawiasz się, jaką szafkę umieścić w rogu, żeby optymalnie wykorzystać przestrzeń? A może już masz umeblowaną kuchnię, ale drażni Cię, że przedmioty w narożniku są trudno dostępne? Przyjrzyjmy się wspólnie trzem nowoczesnym rozwiązaniom, które marka PEKA opracowała, by jak najlepiej zagospodarować szafkę narożną. Każde z nich zostało stworzone w oparciu o potrzeby użytkowników i może służyć do przechowywania innego rodzaju sprzętu. Dzięki tym systemom powierzchnia przechowywania w szafkach narożnych w kuchni jest maksymalnie wykorzystana, a znajdujące się w nich przedmioty łatwo się wkłada i wyjmuje.

Jednym palcem

Co najlepiej przechowywać w szafce narożnej? Roboty kuchenne, gofrownicę, talerze czy garnki i patelnie? Wszystko zależy od tego, w którym miejscu znajduje się narożnik. Jeśli jest blisko kuchenki, z pewnością dobrze by było, żebyśmy mieli pod ręką naczynia, których używa się do gotowania. Do przechowywania ich w szafce narożnej najlepiej nadaje się system LeMans marki PEKA. Został on tak zaprojektowany, aby na dwóch półkach pomieścić więcej przedmiotów o opływowych kształtach niż w tradycyjnej szafce. Dzięki temu, że półki mają ergonomiczne, zaokrąglone kształty, garnki i patelnie można przysunąć blisko siebie, zyskując dodatkową przestrzeń na kolejne naczynia. Ponadto każdą z półek wysuwa się osobno, a to zapewnia łatwy dostęp do każdej z nich, także tej na dole. Można więc wstawić jeden garnek w drugi, nie ryzykując, że wyjmowanie go zajmie dużo czasu. Półki mają udźwig do 25 kg i wysuwają się wyjątkowo łatwo – można to zrobić jednym palcem, nawet jeśli garnków i pozostałych naczyń jest wiele.

System Magic Corner to cztery półki w miejscu, gdzie tradycyjnie znajdowały się tylko dwie.

Wykorzystać do maksimum

Gdy w szafce narożnej wolimy trzymać mały sprzęt AGD, taki jak prostokątny opiekacz do chleba, gorfownica czy robot kuchenny w kartonowym opakowaniu, wówczas idealnym rozwiązaniem będzie system Magic Corner. Dzieli on środek narożnika na cztery strefy. Jedna z nich zawiera z przodu kosze, wysuwane całkowicie na zewnątrz. Kolejna strefa to następne dwa kosze wewnętrze. Po ich wysunięciu dostajemy się do strefy wewnętrznej szafki z kolejnymi kwadratowymi koszami. Gdy w Magic Corner ustawimy prostokątne przedmioty, wykorzystamy przestrzeń maksymalnie – w sumie mamy tu więcej centymetrów kwadratowych niż w systemie LeMans. Pamiętajmy jednak, że ze względu na kwadratowe kosze, bardziej nadaje się on do przechowywania innych przedmiotów niż okrągłe naczynia. Oprócz sprzętu AGD możemy w nim trzymać produkty spożywcze, takie jak kasze czy ryże w kartonowych opakowaniach. W Magic Corner pomieści się ich naprawdę wiele.

Okrągły system

Gdy dysponujemy szafką narożną o wymiarach 90 na 90 cm, warto zastanowić się nad rozwiązaniem obrotowym Revo. Jest ono o tyle bardziej funkcjonalne od innych mechanizmów, że zyskujemy łatwy dostęp do zawartości narożnika dzięki frontom szafki, które po jej otwarciu chowają się do środka i obracają razem z półkami. Nie musimy się obawiać, że przedmioty przewrócą się w trakcie przesuwania półek, ponieważ system umożliwia kontrolę całego ruchu od otwarcia szafki, obrotu półek, aż do automatycznego ustawienia się frontów w pozycji początkowej. Wysokość górnej półki jest regulowana, co sprawia, że na dolnej możemy ustawić nawet wysoki robot kuchenny. System Revo wykorzystuje praktycznie całą przestrzeń narożnika. Znakomicie się nadaje do przechowywania zarówno małego sprzętu AGD, jak i okrągłych naczyń.

Sprytne rozwiązania

Jeśli mamy więcej przestrzeni w kuchni, możemy pomyśleć o systemie LeMans wysokim, który zapewnia naprawdę dużo miejsca do przechowywania, ponieważ mieści aż cztery półki. To dwa razy więcej niż jego odpowiednik w szafce podblatowej. Wysokość półek jest regulowana, dzięki czemu można je łatwo dostosować do swoich potrzeb i ustawić na nich naczynia o różnej wielkości. Gdy w kuchni mamy do wykorzystania dwie szafki narożne, pomyślmy o tym, by w jednym narożniku umieścić LeMans, a w drugim Magic Corner lub Revo. Tę szafkę, która znajduje się bliżej kuchenki, wykorzystajmy do przechowywania rondli, garnków i patelni, korzystając z systemu Le Mans, a w miejscu, w którym możemy potrzebować małego sprzętu AGD – czyli tam, gdzie mamy więcej blatu roboczego – wstawmy Margic Corner.

Mały sprzęt AGD można przechowywać w szafce z systemem obrotowym Revo.