Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Czym charakteryzuje się styl art deco we wnętrzach?

Salon nawiązujący do stylu art deco. Warto zwrócić uwagę na obłe kształty blatu stołu i nóg krzeseł, a także na firany i zasłony uszyte z wyszukanych tkanin.

Wzorzysta geometria, wysoka jakość mebli, luksusowe materiały oraz antyki w charakterze dodatków – to cechy charakterystyczne stylu art deco w architekturze. Mimo że został on rozpowszechniony w okresie międzywojennym XX wieku, ponownie zyskuje na popularności wśród projektantów wnętrz i osób urządzających swoje domy. Nic dziwnego – założenia stylu art deco są ponadczasowe, ponieważ jest on niepowtarzalną syntezą nowoczesności oraz klasyki. Dlatego też stał się synonimem luksusu i symbolem sukcesu.

Jakie były początki

Art deco zrodził się jako odpowiedź na przesyt secesją – stylem, który królował w architekturze oraz innych dziedzinach sztuki na przełomie XIX i XX wieku. O ile w secesji panował brak dyscypliny przestrzennej, to art deco cechuje porządek i dokładne rozplanowanie. Secesyjne, czasem niezbyt gustowne ornamenty zostały zastąpione przez geometryczne wzory i stonowane kolory. Art deco, który zaczął się wyodrębniać z secesji od 1919 roku, obejmował nie tylko na architekturę, ale też m.in. na wzornictwo przemysłowe – zgodnie z założeniem, że przedmioty mają wpływ na kondycję człowieka. Dlatego też twórcy stylu art deco uważali, że powinny być one perfekcyjne pod względem wykonania.

0
Pokój w warszawskiej kamienicy. Projekt Elwiry Kamińskiej-Citko, luźno nawiązujący do art deco.

Jakość na pierwszym miejscu

– Cechą charakterystyczną stylu art deco jest wysoka jakość mebli i dodatków – tłumaczy Elwira Kamińska-Citko, właścicielka warszawskiej pracowni architektonicznej Zaprojektowana. – Nie ma tu miejsca na tanie imitacje drewna czy marmuru. Najlepsze będą meble z naturalnego forniru, lakierowane, a także stoliki z marmurowymi lub onyksowymi blatami. Fronty mebli mogą być też z geometrycznymi szlifami lub wzorami. Zdarzają się również szklane i lustrzane.
Ważny jest zarówno wysokiej jakości materiał, z jakiego dany mebel czy dodatek został wykonany, jak i jego forma. Wnętrze najlepiej wypełnić antykami z epoki, ale ich stan powinien być idealny – poobijane nogi czy ubytki w tapicerce są niedopuszczalne.
– Oryginalne antyki należy poddać renowacji – radzi Elwira Kamińska-Citko. I można je zestawiać z meblami stylizowanymi epoką. To dobre połączenie.

0
Współczesna aranżacja salonu inspirowana stylem art deco. Projekt Elwiry Kamińskiej-Citko.

Geometryczne wzory

Art deco kojarzy się nieodparcie ze wzorami geometrycznymi, które możemy znaleźć na podłodze, ścianach, frontach mebli, a nawet na tapicerce kanapy czy ramie lustra. Charakterystyczny geometryczny porządek wynika z założeń twórców tego stylu, którzy czuli przesyt chaosem, specyficznym dla poprzedniej epoki. W art deco spotykamy ornamenty w kształcie różnych figur geometrycznych – kół, trójkątów, kwadratów czy rombów, układających się w specyficzny wzór.
– Każdy element wnętrza musi być odpowiednio dobrany i przemyślany. Geometria i luksusowe materiały to słowa kluczowe dla stylu art deco – uważa właścicielka pracowni Zaprojektowana.
Oryginalne aranżacje w stylu art deco mogą opierać się nie tylko na geometrii.
– Można użyć  też mniej kojarzących się z tym stylem wzorów botanicznych – wyjaśnia Elwira Kamińska-Citko.
Trzeba dużego wyczucia, by użyte wzory, których zestawienie może na pierwszy rzut oka wydawać się dziwne, dobrze do siebie dopasować. Umiejętne ich użycie może stworzyć niepowtarzalny efekt, nadający charakter wnętrzu w stylu art deco.

Kontrastowa, ale spokojna kolorystyka

– Kolorystyka w stylu art deco bywa spokojna i neutralna – mówi Elwira Kamińska-Citko. – Wtedy można zastosować wzory geometryczne, które powtarzają się na tekstyliach, meblach czy dywanach, tapetach i we wzorach parkietów lub kamiennych podłóg. Meble warto dobierać w kolorach hebanu, ciemnego orzecha, ale też złote lub ze złoconymi elementami, fornirowane na wysoki połysk z ciekawym wzorem drewna lub politurą. A kształty nóg oraz blatów powinny być zaoblone i profilowane.
Obok złota często spotykamy też szklane i lustrzane elementy.
– Pamiętajmy, że art deco kocha lustra w kryształowych oraz złotych ramach – przypomina właścicielka Zaprojektowanej. – I zachwyca luksusowymi, drogimi dodatkami. Natomiast podstawowa kolorystka wnętrza art deco to neutralna baza beżów, brązów oraz czerń w połączeniu ze złotem. Dopuszcza się nasycone barwy najczęściej na tapetach i materiałach, ale koniecznie w szlachetnym odcieniu.

0
W art deco kluczowa jest wysoka jakość materiałów, użytych we wnętrzu.

Salon w stylu art deco

Salon urządzony w stylu art deco – opowiada dalej Elwira Kamińska-Citko – w rozumieniu jego cech charakterystycznych, to luksusowe wnętrze, odbierane jako dzieło sztuki. Parkiet powinien być dobrej jakości, najlepiej egzotyczny z wyszukanym geometrycznym wzorem lub ornamentem. Jeśli podłoga jest kamienna, to z marmuru lub z elementami mozaiki, ułożonej w oryginalny sposób. Ściany zdobi się materiałowymi tapetami z metalizującym połyskiem lub sztukaterią, ułożoną w misterny wzór, ale tylko perfekcyjnie dopracowany i najlepiej nawiązujący do innych motywów, zastosowanych w tym pomieszczeniu lub zaskakująco się z nimi łączący.
Dużą uwagę w aranżowaniu salonu trzeba przykładać do detalu.
– Uchwyty, nóżki mebli, wykończenie krawędzi blatu, rama obrazu – wymienia projektantka –wszystko tu ma olbrzymie znaczenie i nie może być przypadkowe. Meble powinny być luksusowe, solidnie wykonane. Tekstylia użyte w artdecowskim salonie mogą być ciężkie, a nawet wręcz przytłaczjące. Dobrze sprawdzi się aksamit, jedwab, atłas czy skóra. W salonie w stylu art deco nie może zabraknąć też dużego zegara, a na ścianie pięknego lustra oraz obrazu, najlepiej dzieła sztuki z epoki lat 20. XX wieku.