Wnętrza użyteczności publicznej
Wnętrza publiczne - aranżacje, inspiracje - aranżacje, inspiracje 2024
Biura, restauracje, kawiarnie, recepcje hotelowe, sklepy i galerie handlowe, przedszkola, gabinety fryzjerskie czy lekarskie – wnętrza publiczne to miejsca, które z definicji mają służyć wielu osobom, pełniąc różne funkcje. Lokale usługowe oraz przestrzenie wspólne powinny więc być nie tylko estetyczne i funkcjonalne, a do tego spełniać wszystkie normy, ale ważne też, żeby przyciągały klientów odpowiednią atmosferą. Dlatego właściciele wnętrz publicznych coraz częściej nawiązują współpracę z biurami architektonicznymi – zdają sobie sprawę, że ciekawy design jest kluczem do sukcesu.
Zobacz co radzą specjaliści!
Biuro dla pracownika
Sala konferencyjna albo kuchnia dla pracowników w biurowcu, zaprojektowane przez studio architektoniczne? Ależ oczywiście! To już standard. Właściciele firm często idą krok dalej, żeby przyciągnąć i utrzymać kompetentnych ludzi na stanowiskach – wydzielają przestrzeń na tzw. chillout room, który jest nowoczesną strefą odpoczynku i miejscem integracji pracowników. Znajdują się w nim kanapy, wygodne huśtawki albo leżaki, a kolorystyka wnętrza zwykle nawiązuje do barw naturalnych. Takie wnętrza publiczne bardzo często zdobi też żywa roślinność, która sprzyja relaksowi. Szefowie firm zlecający architektom projektującym takie przestrzenie biurowe wychodzą z założenia, że wypoczęty i zadowolony pracownik jest bardziej kreatywny i przywiązany do swojej pracy.
Branża gastronomiczna
Odpowiedni wystrój restauracji, baru czy kawiarni to klucz do sukcesu w branży gastronomicznej. Właściciele lokali gastronomicznych coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że oryginalny design może przyciągnąć klientów, tak samo jak dobra kuchnia i profesjonalna obsługa. Projekt wnętrza restauracji powinien odzwierciedlać jej unikatowy charakter, uwypuklając to, czym dane miejsce wyróżnia się spośród innych na mapie gastronomicznej okolicy. Coraz więcej właścicieli restauracji wydziela przestrzeń na kącik zabaw dla dzieci albo – wręcz przeciwnie – reklamuje się jako miejsce dostępne przede wszystkim osobom dorosłym. Są kawiarnie dla miłośników kotów, w których rozstawia się drapaki i miseczki z wodą dla tych małych czworonogów, a na ścianach nie brakuje zdjęć kotów. Inne kawiarnie czy bary – zwłaszcza te zlokalizowane w starych budynkach – swoim wystrojem mogą nawiązywać do historii danego miejsca.
Przestrzenie edukacyjne
Przedszkola, prywatne szkoły, sale zabaw, gabinety logopedyczne – wnętrza publiczne, z których korzystają dzieci – powinny być nie tylko dostosowane do ich potrzeb, ale też zaciekawiać małych odbiorców. Ściana z graffiti z bajkowymi postaciami, miękki dywanik i półki z zabawkami – takie elementy wystroju są już standardem nawet w kącikach dla dzieci, które powstają w oddziałach bankowych czy centrach handlowych. A jeśli architekt wnętrz tworzy przestrzeń publiczną w całości dedykowaną młodym odbiorcom, np. niepubliczne przedszkole, ma jeszcze większe pole do popisu. Właściciele takich miejsc często korzystają w tym zakresie z pomocy profesjonalnych pracowni architektonicznych, specjalizujących się w projektowaniu takich właśnie przestrzeni edukacyjnych.