Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak usunąć starą farbę emulsyjną, lateksową ze ściany?

Jak usunąć farbę ze ściany na sucho? Najprostszy sposób to zdrapywanie starej powłoki za pomocą szpachelki.

Nowy kolor ściany to najlepszy sposób na odświeżenie mieszkania. Czasem jednak przed nałożeniem nowej warstwy farby trzeba usunąć starą powłokę. Kiedy musisz zedrzeć poprzednią warstwę? Jak skutecznie usunąć ze ściany farbę emulsyjną, lateksową, kredową czy olejną? Oto krótki poradnik, jak usunąć farbę ze ściany.

Kiedy trzeba usunąć starą farbę ze ściany?

. Jeśli farba zaczyna się łuszczyć i odpadać, to niechybny znak, że remont warto zacząć od usunięcia starej farby.

Aby dowiedzieć się, czy przed malowaniem trzeba usuwać poprzednią powłokę, musisz dokładnie przyjrzeć się ścianie. Jeśli farba zaczyna się łuszczyć i odpadać, to niechybny znak, że remont warto zacząć od usunięcia starej farby. Najprostszym testem jest przyklejenie taśmy malarskiej do ściany – jeśli po oderwaniu na taśmie widzisz fragmenty farby, oznacza to, że poprzednia powłoka wymaga usunięcia. Jeśli tego nie zrobisz, nowo pomalowana ściana szybko stanie się nierówna i nieestetyczna. Konieczne jest też usunięcie przed malowaniem starej farby klejowej, a zazwyczaj także farby olejnej. 

Jak usunąć farbę ze ściany? Metoda na mokro

Metoda na mokro jest popularna i dosyć skuteczna, jeśli chodzi o usuwanie starej farby ze ścian. Sprawdza się przy farbach wodorozcieńczalnych, a więc możesz ją zastosować, jeśli Twoja ściana pomalowana została farbą emulsyjną, lateksową czy kredową. 

Jak usunąć farbę ze ściany metodą na mokro? Musisz napełnić wiaderko letnią wodą i dodać do niej szare mydło lub płyn do mycia naczyń. Kiedy woda stanie się mętna, szerokim, dużym pędzlem nakładaj ją dokładnie na ścianę. Po krótkim czasie starą powłokę można usuwać płatami za pomocą szpachelki. Uważaj jedynie, aby nie zarysować tynku czy gładzi, bo ściana będzie wymagać ponownego ich nałożenia. 

Metodą na mokro usuwa się również farby klejowe (to stary typ farb, używanych powszechnie w latach 70. i 80.). Służy do tego jednak sama woda, bez dodatku detergentu. Jeśli tego rodzaju farby nie usuniesz, nie będzie możliwe nałożenie nowej warstwy farby – nowa powłoka po prostu nie będzie się trzymać. 

Jak usunąć farbę ze ściany? Metody na sucho

Jeśli metoda na mokro nie podziała lub jeśli Twoja ściana pomalowana jest farbą inną niż wodorozcieńczalna, czyli farbą rozpuszczalnikową (np. farba olejno-ftalowa, alkidowa, silikonowa), musisz usunąć starą powłokę ze ściany przy użyciu innych metod.

Jak usunąć farbę ze ściany na sucho? Najprostszy sposób to zdrapywanie starej powłoki za pomocą szpachelki. Jest to jednak metoda bardzo pracochłonna, a dodatkowo oznacza prawie zawsze konieczność ponownego gruntowania i wyrównywania powierzchni gładzią szpachlową. 

Innym, zdecydowanie skuteczniejszym pomysłem jest usuwanie starej farby za pomocą szlifierki oscylacyjnej. Jak usunąć farbę ze ściany w taki sposób? Na szlifierkę nałóż pas papieru ściernego. Zacznij od papieru o dużej gradacji, a do wyrównywania powierzchni ściany użyj papieru drobnoziarnistego. Minusem tego rozwiązania jest powstanie ogromnej ilości pyłu, który będzie przedostawał się do innych pomieszczeń. Musisz więc starannie zabezpieczyć pokój, aby pył się nie wydostał oraz używać maski i odzieży ochronnej. 

Innym urządzeniem, które może pomóc usunąć starą powłokę malarską ze ściany, jest popularna opalarka. Dzięki niej rozgrzejesz fragmenty ściany, które później łatwiej będzie zeskrobać. Musisz jednak zwracać uwagę, aby nie uszkodzić w ten sposób tynku.

Usuwanie farby ze ściany za pomocą chemicznych środków

Jeśli w usunięciu starej powłoki nie pomoże kąpiel w wodzie, usuwanie na sucho i przy pomocy narzędzi takich jak opalarka czy szlifierka, jedynym wyjściem pozostaje użycie chemicznych środków, które rozpuszczają i złuszczają farbę. 

Chemiczne zmywacze to bardzo silne środki, którymi maluje się ścianę podobnie jak wodą przy metodzie mokrej. Sposób to skuteczny, choć niestety ma wiele minusów. Zmywacze wydzielają bardzo intensywny zapach, co oznacza, że pomieszczenia trzeba starannie wietrzyć i pewien czas nie można w nich przebywać. Co więcej, środki chemiczne są dosyć kosztowne, a ścianę po ich użyciu należy dobrze umyć. 

Wiesz już, jak usunąć farbę ze ściany. Choć to niełatwe zadanie, nawet początkujący remontujący może sobie z nim poradzić. Liczy się dobry pomysł, skrupulatność, dobór odpowiedniej metody i, niestety, spora ilość wolnego czasu. 

Nowy kolor ściany to najlepszy sposób na odświeżenie mieszkania.